Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Подбайте про кібербезпеку: вісім порад на час війни

Ivan Verstyuk
Ivan Verstyuk автор та аналітик
30 листопада 2022 5 хвилин читання

Хотів би наразі проговорити кілька кібербезпекових ризиків, про які потрібно пам'ятати кожному та кожній. Особливо про них треба пам'ятати під час війни, адже росія агресивно використовує кіберметоди для досягнення своїх цілей. Нам не варто бути наївними в цьому питанні — це точно.

Остерігайтесь фішингу

Кількість фішингових посилань, які блукають зараз інтернетом, просто захмарна. Це — спроба алгоритмічного зламу тисяч акаунтів одночасно, тобто в промислових масштабах. Що зараз шукають багато українців та українок? Роботу. А тому тобі можуть кинути на пошту підбірку вакансій із фішинговими лінками, а ти й купишся. Громадяни, не клікайте бозна на що, що падає вам у пошту! Не відкривайте файли, з приводу яких маєте підозри. Мисліть критично.

Правильно поводьтеся у соцмережах

З самого початку війни до мене в Інстаграмі додаються акаунти з напівоголеними жінками, а деякі з них пропонують переписку. Ці акаунти хочуть взаємодіяти. Очевидно ж, що це — кіберзагроза. У Фейсбуці мене таргетують сайти знайомств з жінками та різноманітні лінії підтримки для невпевнених в собі, розчарованих чоловіків. Дивно. Я — дуже впевнений в собі, успішний чоловік. Жодних приводів для потрапляння в аудиторію ось такого таргетингу я ніколи не давав. Нічого такого не гуглив. Значить, це фішинг. Будьте обережні й ви.

Не встановлюйте підозрілі мобільні додатки

В жодному разі не завантажуйте собі на телефон мобільні додатки невідомого походження. Зокрема, в сегменті криптовалют та операцій з ними. Тут купа діяльності російських кіберслужб, а також банального фінансового шахрайства. Хочете завести собі криптогаманець — зверніться до фахівця, проконсультуйтесь. А якщо такої змоги нема, завантажуйте додатки лише з фірмового магазину додатків (Google Play чи AppStore) або офіційного сайту гаманця (якщо мова йде про комп'ютер). Ці поради стосуються всіх додатків та комп'ютерних програм загалом, а не тільки криптогаманців.

Регулярно оновлюйтесь

Неодмінно оновлюйте операційну систему на комп'ютері та телефоні, щойно вам пропонується така опція. Це дуже важливо. Технологічні розробники дбають про нас під час війни, знаючи, що росія веде проти українців кібервійну. Навіщо це робити? В кожному оновленні закриваються вразливості, що були у попередніх версіях, тож актуальна версія ОС завжди більш захищена за попередні. 

Ігноруйте незнайомців

Не вступайте в довірливу розмову, переписку з незнайомцями в мережі. Ігноруйте зайві запити на переписку від незнайомих людей. Обов'язково передайте цю пораду своїм дітям. Шахрайства та російської агентурної роботи зараз дуже багато, особливо в інтернеті, в соцмережах.

Не користуйтесь підозрілими сайтами

Уважно обирайте, з якими веб-сайтами ви взаємодієте в інтернеті. Уникайте тих сайтів, де в якості банерної реклами пропонується зіграти у віртуальне казино, відвідати порносайт чи ще щось подібне. Якщо можливо, не дозволяйте сайту обмінюватися з вами cookies, особливо якщо це невідомий для вас сайт.

Також не купуйте, не здійснюйте оплату за товари на веб-сайтах, що є для вас маловідомими. Вас можуть просто розвести, кинути на гроші. Фінансових шахрайських схем зараз чимало. Злочинці можуть обладнати шахрайську схему навіть на відомому майданчику електронної комерції, тому там теж будьте обережні.

Не лишайте компромат на себе

Не робіть в інтернеті нічого такого, що змушувало би вас щоразу очищувати історію веб-перегляду, адже якщо вас зламають, вона може потрапити в руки зловмисників. Історія веб-перегляду в браузері також відіграє певну захисну роль, тому коли вона порожня, ви потрапляєте в цілу низку неприємних ситуацій: всі сайти заново починають пропонувати обмінятися вам файлами cookies, а браузер втрачає можливість попередити вас, що ви робите в інтернеті щось не те.

Якщо вам все ж таки треба пошукати щось потенційно компрометуюче (тут кожен визначає сам для себе, що саме), користуйтесь приватними вікнами в браузерах. Їх використання не залишає ніяких слідів в історії веб-переглядача.  

Слідкуйте за станом пристрою

Не забувайте тримати певну кількість вільної пам'яті на телефоні та комп'ютері. Вам можуть штучно забити пам'ять, щоб ви працювали в інтернеті повільніше. Зокрема, Telegram зберігає гігантську кількість кешу, котрий регулярно слід очищувати або виставити в настройках програми автоочищення через задані періоди часу. Також мала кількість пам'яті загалом погано впливає на роботу пристрою: він може почати працювати повільніше, а деякі програми можуть взагалі не запускатися.

Якщо у вас є можливість, оновіть свою техніку. Бути на зв'язку під час війни — вкрай важливо. Тому якщо ваш телефон то працює, то не працює, подумайте над купівлею нового. Але це, звісно, якщо у вас є гроші.

Якщо зайвих коштів немає, спробуйте скинути пристрій до заводських налаштувань. Так, вам доведеться заново встановлювати усі додатки та настроювати телефон, але ця процедура іноді допомагає розв'язати проблеми з частими зависаннями та непрацездатністю апарату.    

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Від інформаційної гігієни до квантових атак: що вивчає кібербезпека

Команда НАУ 7 годин тому

Як просувати відео на YouTube через рекламу: повний практичний посібник

Ігор Івіцький 8 годин тому

Вісім кроків до автоматизації відправлень з «Новою поштою»: як заощадити час та гроші

Vitaliy Gordeev 9 годин тому

Вразливість у Telegram для Windows: чому краще вимкнути автозавантаження файлів

Вікторія Рудзінська 11 квітня 2024 18:42

Чому Ethereum Foundation під слідством: деталі розслідування

Павло Осадчук 11 квітня 2024 15:30