Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Інвестори для МСБ в Україні. Частина 1: звідки їх узяти в умовах війни?

Дмитро Карпіловський
Дмитро Карпіловський Інвестор, підприємець. Ідеолог та співзасновник спільноти УкрІнвестКлуб
23 червня 2022 7 хвилин читання

Сьогодні і Україна, і кожен з нас переживають найтривожніший момент у власній історії. За 100+ днів стало очевидно: щоб перемогти, потрібна не лише сила зброї, а й економічне підґрунтя. Простіше кажучи, працюючі гроші. Впевнений, що цей ресурс можуть надати країні роздрібні інвестори, роль яких і до війни, і сьогодні, на жаль, недооцінили. Як їх залучити?

По суті, сьогодні я чи не вперше від початку війни повертаюся до теми розвитку роздрібних інвестицій в Україні. Як і більшість українців, у минулі місяці ми з командою та учасниками нашого інвестклубу переважно зосередились на допомозі армії та волонтерстві. Але з кожним тижнем все більш усвідомлювали: цього замало, а кожен з нас все ж таки має робити те, що вміє найкраще. Ба більше, за цей період я особисто вкотре переконався, що саме роздрібний інвестор зможе підтримати нашу економіку, і зокрема – український малий та середній бізнес. Розповім, чому так вважаю і що має зробити держава для заохочення такого інвестора.

Український бізнес: що відбувається і очікується до кінця 2022-го?

Національні та міжнародні експертні інституції стверджують, що втрати ВВП України у 2022 році через напад РФ можуть становити 30-50%. У цінах 2021 року це приблизно $56-92 млрд «невиробленої» продукції за рік. Крім того, ми несемо збитки внаслідок руйнувань інфраструктурних та цивільних об'єктів, які оцінюються у $500-1000 млн. Ще місяць тому Д. Шмигаль відзначав, що відновлення після російського вторгнення коштуватиме близько $600 млрд, і з кожним днем ця цифра лише зростає.

Щоб відновити ВВП України до докризового рівня, потрібні:

• міжнародне фінансування для відбудови економіки,
• заходи на державному рівні, для відновлення інвестиційних процесів всередині країни.

Інфраструктурні об'єкти можуть бути відновлені за рахунок міжнародної допомоги. А ось втрати бізнесу, особливо в секторі малих та середніх компаній (МСБ), навряд чи можуть бути компенсовані за донорський кошт. При цьому в Україні, за даними ОЕCD, понад 95% підприємств – це саме малий та середній бізнес. Компанії з кількістю співробітників менше 250 осіб забезпечують більше 73% робочих місць і, за різними оцінками, 59-61% доданої вартості. Це навіть вище, ніж аналогічні показники Польщі, Франції чи Німеччини.

При цьому представники малого бізнесу України завжди мали обмежений доступ до фінансових ресурсів, і, як наслідок, швидко втратили фінансову спроможність під час війни. За даними ЕВА, станом на початок червня 2022-го, заощаджені фінанси на кілька місяців були у 34%, раніше таких було 40%. По 12% опитаних мають резервів на один місяць та на пів року. Тільки 5% мають достатньо фінансових резервів на рік і більше. Про відсутність резервів повідомляє наразі майже 30% компаній, хоча місяць тому таких було 26%. Отже, сегмент МСБ потерпає без фінансування. Та при цьому майже три чверті, або 72% опитаних за час від початку війни не користувались ані державними, ані міжнародними програмами для підтримки свого бізнесу.

Чому саме роздрібні інвестори можуть допомогти МСБ?

Справа в тому, що потреба в грошах у невеликого бізнесу – критична, але абсолютні суми втрат в середньому на одне підприємство, відносно незначні. Втрати бізнесу від війни 37% респондентів оцінюють у суму до $10 тисяч, ще 32% – в діапазоні $10-50 тисяч. Лише 11%, або один з десяти опитаних втратив в діапазоні від 50 до 100 тисяч доларів, і 12% понесли збитків більше ніж на $100 тисяч. Тож задовольнити попит кожного конкретного підприємця на залучені кошти цілком можливо і без масштабного фінансування.

Проблема лише в тому, що вітчизняні компанії наразі надто ризиковані, й погодитись на ці ризики здатен лише інвестор, що так чи інакше пов'язує своє майбутнє з Україною.

Таким інвестором може стати:

• українська держава,
• інвестори авантюрного типу, що схильні до надвисоких ризиків та відповідних прибутків,
• «патріотично налаштовані» внутрішні інвестори.

Цілком зрозуміло, що фінансові можливості держави наразі обмежені, та й орієнтовані вони на військові потреби та інвестування в національні інфраструктурні проекти. Щодо авантюрних інвесторів, то їх частка у загальному числі зазвичай не перевищує 1-2%, та й цікавлять їх переважно інші ніші – від криптовалют до венчурних інвестицій у високотехнологічні проекти.

Тож лишається тільки третій варіант і напрошується очевидний висновок: відновлення українського МСБ і розвиток національної економіки загалом навряд чи можливі без роздрібних інвесторів.

Хто є потенційним роздрібним інвестором? 

Це громадяни, які не планують емігрувати, мають вільні гроші та хочуть, щонайменше, зберегти їх від інфляції у воюючій країні, а в ідеалі – примножити капітал та здійснити внесок у перемогу на економічному фронті та в повернення до мирного життя.

Попри всі упередження, гроші у потенційних роздрібних інвесторів, насправді, є. Ось лише декілька фактів, і лише з офіційної статистики:

• за оцінками НБУ, українці мають заощаджень, сформованих поза банківською системою з 2010-го до 2021 року, на суму $30-35 млрд,
• на початок лютого 2022-го українці мали депозитів на строк від одного року і довше у вітчизняних банках більше ніж на 111 млрд грн,
• Україна має найбільшу частку власників криптовалют стосовно усього населення – 12,7%. Це 5,6 млн наших співгромадян.

Фактично, сьогодні роздрібні інвестори України акумулювали значний капітал. Та головне, вони не втратили мотивацію до того, щоб інвестувати його в Україну. Окрім фінансової спроможності, в умовах війни ключову роль відіграє мотивація до інвестування. Про її збереження свідчать дані дослідження нашої спільноти, УкрІнвестКлуб, у квітні 2022 року.

В опитуванні взяли участь 430 осіб з усіх регіонів України, серед яких 38% працівники IT сектору та креативних індустрій.

Якщо у вас наразі є «вільні» фінанси, як ви плануєте їх скерувати? 

Як свідчать ці результати, попри всі втрати, українці вірять у свою країну і готові інвестувати у відновлення її економіки та підприємств.

Тож зараз як ніколи є нагальною необхідність у регулюванні та контролі роздрібних інвестицій в Україні. Держава має захистити внутрішніх роздрібних інвесторів принаймні від не-воєнних ризиків, віддячивши їм за готовність підтримати країну грошима у найскрутніші часи в її новітній історії. Але це вже тема наступного блогу.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Інвестори для МСБ в Україні. Частина 2: як їх захистити в умовах війни?

Дмитро Карпіловський 25 хвилин тому

CEO криптовалютної біржі Сергій Жданов про принципи сучасного інвестування

Serhii Zhdanov 19 годин тому

Ще чотири корпорації покидають ринок рф

Олександр Тартачний 28 червня 2022 14:21

Тиждень у спільноті: де МСБ узяти інвесторів в умовах війни, як впроваджувати позитивні зміни у своїх проєктах, чому бізнесу важливо вимірювати ефективність PR

Ольга Валькевич 26 червня 2022 17:29

Засновник WhatsApp Ян Кум пожертвував Україні десятки мільйонів доларів

Олександр Кульбачний 20 червня 2022 21:00