Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Customer Development та Customer feedback: важливий інструмент для успішного запуску стартапів та масштабування бізнесу

Дар'я Кушнір
Дар'я Кушнір Експерт з маркетингу та комунікацій, ментор особистого бренду
29 листопада 2022 7 хвилин читання

Сьогодні велика кількість підприємців України знають, що правильне запровадження нових продуктів та послуг відбувається з урахуванням особливостей власної цільової аудиторії та її потреб, проблем, які можуть бути розвʼязаними з їх допомогою. Проте у більшості випадків компанії ще на старті визначають власну ЦА та більше не проводять жодних досліджень, не вивчають проблеми та потреби користувача. Як правило, бізнес помилково вважає, що цього достатньо для успішного запуску стартапів. Але це абсолютно не так!

Всі компанії, які працюють у галузі торгівлі товарами та послугами, мають користуватися методами Customer Development and Customer feedback. Що це за методики і як вони можуть допомогти бізнесу розвиватися? На цьому пропоную зупинитися детальніше, адже регулярний контакт з клієнтами, відгуками є ефективним помічником розвитку будь-якого бізнесу. 

Що таке Customer Development?

Customer Development дослівно перекладається як «розробка клієнта». На практиці цей маркетинговий метод дбайливого та безпечного запуску стартапів використовується для розуміння бізнесом того, які проблеми є у цільової аудиторії, чи здатен продукт або послуга розвʼязати їх. Ця методика дозволяє максимально точно визначити цільового користувача та зібрати про нього всю необхідну інформацію, отримати дані щодо реальних потреб ринку.

Метод передбачає регулярне опитування ЦА або клієнтів щодо ключових елементів бізнес-моделі, продукту або послуги. Така інформація дозволяє в режимі реального часу вносити зміни та поліпшувати бізнес, адаптувати послуги чи товари до українських економічних та ринкових реалій, потреб користувача.

Сьогодні абсолютно всі компанії, які зацікавлені у власному розвитку, отриманні стабільного доходу та створенні дійсно необхідного продукту, повинні використовувати всі можливості Customer Development.

Походження концепції

Метод «Розробки клієнта» вперше був представлений Стівом Бланком у 90-х роках. Бізнесмен працював у Кремнієвій долині, тому розумів, наскільки важливо систематично проводити вивчення цільової аудиторії, актуальності її проблем та потреб. Відсутність такої перевірки не дозволяє бізнесу пропонувати продукт, який відповідатиме реаліям внутрішнього або міжнародного ринку та буде максимально націлений на клієнта.

Використання методики, запропонованої Стівом Бланком, дозволяє сучасному бізнесу найкраще задовольняти потреби власних користувачів, пропонувати саме ті товари, які зможуть розвʼязати будь-яку проблему ЦА. Автор концепції підкреслив, що компанії повинні робити різні припущення, прописувати гіпотези та шукати способи довести, що все це є правильним, ще до запуску проєкту. Тільки комплексний професійний підхід CusDev дозволить створювати правильний кінцевий продукт, який зможе максимально задовольнити потреби цільової аудиторії.

Особливості Customer Development

Методика «Розробки клієнта» передбачає безперервний циклічний процес, який складається з 4 базових стадій. Пропоную зупинитися на кожному детально.

Процес виявлення клієнта

На цьому етапі бізнес повинен розробити стратегію перевірки декількох гіпотез. Зокрема мова йде про:

  • Гіпотезу проблеми. Цей інструмент має на меті ідентифікувати та інтерпретувати біль, проблеми цільової аудиторії.
  • Гіпотезу продукту. Даний інструмент фокусується саме на розвʼязанні головних проблем клієнта за допомогою товару чи послуги, яку пропонує компанія.

Саме на цій стадії Customer Development and Customer feedback бізнесу варто «вийти в поле» та вміти почути, що кажуть його клієнти. Підприємству потрібно не просто поговорити з користувачем, а дійсно бути зацікавленим в отриманні зворотнього звʼязку щодо цінності продукту та його відповідності потребам клієнтів.

Перевірка користувача

Цей етап вважається дуже важливим, адже на ньому відбувається тестування життєздатності бізнес-моделі, проєкту або продукту. Якщо товар чи послуга не викликає у користувачів необхідної зацікавленості, компанії потрібно буде повернутися на першу стадію та усунути власні помилки. Цей процес дозволяє перевірити, чи правильно бізнес виявив проблеми клієнтів та створив продукт, який здатен їх розвʼязати.

Створення стартапу

Це початкова стадія реалізації «проєкту, адже саме зараз компанія вже має продукт, що відповідає вимогам цільової аудиторії. На даному етапі бізнес може активувати ринковий попит на товари чи послуги. Головна ціль – забезпечити масштабованість, дохід та розвиток компанії. 

Будівництво та розвиток компанії

Це останній крок всього процесу, який дозволяє контролювати життєдіяльність бізнесу, відповідність потребам цільової аудиторії. На даному етапі важливо продовжувати контактувати з користувачами, адже це надає можливість своєчасно вносити зміни в бізнес, адаптувати концепцію під реалії ринку.

Переваги Customer Development and Customer feedback

Концепція, створена Стівом Бланком, дозволяє правильно вести бізнес з урахуванням всіх необхідних факторів успіху. Застосування методики дозволяє компанії успішно вести власну діяльність без втрати фінансів, часу та важливих ресурсів.

Переваги CusDev представлені:

  • ефективною допомогою в прийнятті важливих бізнес-рішень;
  • відносною фінансовою доступністю;
  • економічною вигодою для бізнесу.

Ця методика дозволяє створити продукт або бізнес-модель, яка буде дійсно працювати та приносити дохід. Наведу приклад: всім відомий сервіс Dropbox. Сьогодні цей продукт вважається одним з найбільш видатних досягнень Кремнієвої долини, який був створений професійною командою інженерів. На початку компанія-розробник абсолютно не мала досвіду в маркетингу, тому їй доводилося витрачати величезну купу грошей на різні маркетингові канали. Виробництво продукту коштувало менше, ніж 100 доларів, а на залучення клієнта компанія витрачала набагато більшу суму.

Розробник вирішив сфокусувати власну увагу на CusDev і відмовитися від традиційного маркетингу. Це дозволило повністю переключитися на роботу з цільовою аудиторією, що допомогло створити бізнес-модель і продукт, який максимально точно відповідає потребам клієнтів.

Висновки

Методика Customer Development and Customer feedback пропонує компаніям можливість виконати ретельну оцінку бізнес-моделі, продукту, концепції та послуги до того моменту, як всі процеси будуть запущені на повну силу. Використання такого підходу дозволяє підприємствам не допускати катастрофічних помилок, які можуть призвести до руйнівних наслідків.

CusDev допомагає точно визначити цільову аудиторію, її потреби та проблеми, а також адаптувати бізнес-модель, продукт до цих особливостей, реалій сучасного ринку, зберігши власні фінанси. Постійний контакт з клієнтами – можливість отримати відповідь на головне питання: чи будуть люди купувати цей продукт?

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Де стартапу взяти гроші? Огляд грантових програм та акселераторів за квітень 2024 року

Анна Нагорна 6 годин тому

Від інформаційної гігієни до квантових атак: що вивчає кібербезпека

Команда НАУ 7 годин тому

Як просувати відео на YouTube через рекламу: повний практичний посібник

Ігор Івіцький 8 годин тому

Вісім кроків до автоматизації відправлень з «Новою поштою»: як заощадити час та гроші

Vitaliy Gordeev 9 годин тому

Seeds of Bravery розкажуть про інкубатори глибоких технологій 17 квітня

Богдан Камінський 11 квітня 2024 16:31