Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому зникає мобільний інтернет під час відключень світла: пояснюють оператори

Владислав Миронович
Владислав Миронович Журналіст та редактор колонок SPEKA
11 червня 2024 9 хвилин читання

Під час відключень світла багато українців помітили, що подекуди зникає також швидкісний мобільний інтернет або суттєво погіршується його зв’язок. Зазвичай це буває так: кілька годин усе працює нормально, а потім доступні лише голосові дзвінки або мобільний інтернет другого покоління (EDGE). SPEKA попросила українських операторів стільникового зв’язку пояснити, чому так відбувається. 

Чому під час блекаутів зникає мобільний інтернет

Як і для будь-якого обладнання, для роботи базових станцій мобільного зв’язку необхідне електроживлення. Коли у стаціонарній мережі зникає напруга через планове або аварійне відключення, базові станції переходять на роботу від резервних джерел живлення — акумуляторів та генераторів. Але час їхньої роботи обмежений, а навантаження на мережу лише зростає. 

З огляду на це за деякий час оператори змушені відключати обладнання 4G-зв’язку та переводити станції у режим 2G, який споживає суттєво менше енергії. А за розряджанні акумуляторів базова станція взагалі відключається, тож пристрої абонентів починають шукати інші найближчі станції, що додатково збільшує навантаження на них.

За містом ця проблема ще актуальніша, адже кількість базових станцій там значно менша, а забезпечувати їх автономне живлення складніше. Тож там 4G-інтернет часто зникає одразу із відключенням живлення. 

«Швидкість вичерпання ресурсу батарей та генераторів може бути різною та залежить від низки чинників — тривалості відключення електроенергії у конкретному регіоні, кількості активних абонентів поблизу, інтенсивності навантаження на мережу тощо.

Нові встановлені літієві батареї витриваліші й можуть підтримувати роботу базових станцій до 4-5 годин за відсутності стаціонарного живлення та помірного навантаження на мережу. А для живлення однієї базової станції від генератора необхідно до 50 л дизельного пального на добу, а також щонайменше одна людина для регулярного дозаправляння. Ми маємо приблизно 10 тис. базових станцій по всій Україні, тому одночасно забезпечувати їхню роботу від альтернативних джерел живлення фізично неможливо», — зазначають у lifecell.

У Київстар пояснюють, що великою проблемою є саме тривалі відключення та короткі періоди роботи від стаціонарної електромережі.

«Акумулятору потрібен час, щоб підзарядитись, а саме від 4 до 6 годин залежно від кількості встановлених АКБ для максимального зарядження. Для зарядження ДБЖ потрібно 8 годин безперебійної роботи. На жаль, відключення світла непрогнозовані як за кількістю відключень протягом доби, так і за тривалістю, тому акумулятори не встигають заряджатись. З такими графіками відключення телеком-оператори не завжди можуть забезпечити безперебійну роботу мережі, попри всі докладені зусилля», — наголосили у Київстар.

У Vodafone пояснили, що навіть відключення 20% базових станцій вже є великою проблемою для роботи швидкісного інтернету.

«За відключенні живлення мережа зазнає лавиноподібного зростання навантаження, що призводить до зниження швидкості у кожного споживача, а також до швидшого розряджання акумуляторних батарей базових станцій з їхнім подальшим відключенням. Досвідом перевірено: навіть якщо 80% базових станцій в ефірі, під час відключення електроенергії вони стають перевантаженими. І абоненти відчувають це як погіршення звичної якості зв’язку, адже продовжувати, приміром, дивитись відео не виходить», — зазначили у Vodafone.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Отже, основні причини зникнення мобільного інтернету або суттєве погіршення його якості під час блекаутів такі:

  • збільшення навантаження на мережу та зменшення її пропускної здатності;
  • перехід базових станцій у режим ощадливого споживання електроенергії від резервних джерел живлення;
  • вичерпання енергії у резервних джерелах живлення базових станцій та їхнє відключення.

Що робити за погіршенні якості мобільного інтернету

Головне і чи не єдине, що можуть зробити користувачі за погіршенні якості мобільного інтернету, — зменшити кількість трафіку. Для цього треба вимкнути автозавантаження картинок та відео у месенджерах та на сайтах. Це не тільки дозволить читати хоча б текстові повідомлення, а й загалом знизить навантаження на мережу, що позитивно вплине на тривалість роботи базових станцій від резервних джерел живлення.

«Рекомендуємо вимикати автозавантаження медіа, встановлювати низьку якість для  перегляду відео, надавати перевагу послугам SMS. Таким чином базові станції не будуть перевантажуватися та працюватимуть довше, а люди матимуть зв’язок», — радять у lifecell.

У Vodafone також закликають обмежувати споживання трафіку під час знеструмлень.

«Клієнти можуть допомогти покращити ситуацію під час знеструмлень, помірковано користуючись мобільним інтернетом. Приміром, варто вимикати автозавантаження медіа у месенджерах, не використовувати відеохостинги, як-от YouTube, Netflix.

Також варто утриматись від користування сервісами з важким контентом, які генерують збільшений трафік, як-от ТіkТоk. Такий підхід навіть може врятувати чиєсь життя. Можливо, якщо ви відмовитеся від перегляду ТіkТоk під час блекауту, ваші сусіди зможуть викликати швидку за потреби. Якщо перегляд критично необхідний, варто встановити нижчу якість відео», — кажуть у Vodafone.

Як мобільні оператори забезпечують роботу станцій під час блекаутів

Усі українські оператори вклали суттєві кошти у забезпечення автономної роботи базових станцій після повномасштабного російського вторгнення і продовжують це робити.

«Київстар інвестував в енергонезалежність та стійкість мережі до блекаутів 1 млрд грн станом на червень 2024-го. Компанія встановила 113 тис. нових акумуляторів, 2,3 тис. генераторів для базових станцій», — розповіли у Київстар.

У lifecell зазначили, що зараз підготовлені до блекаутів значно краще, ніж у 2022 році.

«За останні два роки компанія lifecell вклала понад 800 млн грн в енергонезалежність. Було встановлено тисячі нових літієвих батарей на технологічних майданчиках, а 1589 базових станцій lifecell забезпечені альтернативним енергопостачанням завдяки генераторам. Станом на травень 2024 року кількість базових станцій, обладнаних новими батареями, збільшилась у 6 разів, якщо порівняти із травнем минулого року», — розповіли у lifecell.

У Vodafone повідомили, що російські атаки на енергетичну інфраструктуру України змусили їх подвоїти інвестиції в енергонезалежність базових станцій.

«Після атак на енергетичну інфраструктуру у березні-квітні Vodafone вирішив подвоїти заплановані на цей рік інвестиції в енергонезалежність. Компанія планує закупити додаткові генерувальні потужності та системи автономного енергозабезпечення на 438 млн грн. Загальні інвестиції в енергостійкість мережі у 2022-2024 роках перевищать 674 млн грн. Натепер понад 1,5 тис. базових станцій забезпечені електропостачанням завдяки генераторним установкам, зокрема власним стаціонарним та мобільним генераторам, а також генераторним установкам партнерів та клієнтів», — зазначили у Vodafone.

Провайдери також закликають за можливості підключати стаціонарний інтернет, який працює під час блекаутів за технологією GPON

«Якщо провайдер фіксованого інтернету працює на сучасних технологіях, абоненти можуть користуватись домашнім інтернетом навіть під час тривалих відключень світла. Так, наприклад, 22 березня, коли внаслідок повітряної атаки ворога Харків був знеструмлений, Vodafone Gigabit Net продовжував працювати у повному обсязі, а співробітники фіксованого провайдера компанії Vega (входить до групи «Vodafone Україна») організували у Харкові кілька пунктів незламності для мешканців, де можна було під’єднатися до мережі за допомогою безкоштовного Wi-Fi та підзарядити гаджети», — розповідають у Vodafone.

У lifecell зазначили, що якщо у користувачів проведений стаціонарний інтернет, який працює без світла, вони можуть здійснювати дзвінки у разі повної відсутності мобільного покриття.

«Власникам сучасних смартфонів за наявності активного Wi-Fi можемо порадити скористатися дзвінками за VoWiFi — Voice over Wi-Fi. Ця технологія може бути актуальною для абонентів, які перебувають у приміщенні з обладнаним Wi-Fi, але без мобільного покриття.  У частини наших абонентів ця послуга вже підключена», — пояснили у lifecell.

висновок

Зникнення швидкісного 4G-інтернету за відключенні світла або суттєве погіршення його якості має об’єктивні причини. Усі українські мобільні оператори працюють над тим, щоб подолати цю проблему, проте її швидкого розв’язання не варто очікувати. 

Водночас дещо залежить і від абонентів, які своїми діями можуть зменшити навантаження на мобільні мережі. Насамперед це підключення стаціонарного інтернету за сучасними технологіями, що дозволяють йому працювати без світла. Під’єднавши такий інтернет, ви не тільки можете продовжувати залишатися онлайн і зменшити навантаження на мобільну мережу, а й роздавати сусідам гостьовий Wi-Fi. Також за блекаутів варто вимкнути автоматичне завантаження медіаданих та загалом обмежити трафік, щоб зменшити навантаження на стільникові мережі.  

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як створити сімейний медіаплан — правила використання гаджетів для вашої родини

Сніжана Лепко 19 березня 2025 09:10

Секрети успішних публічних виступів: як подолати страх сцени?

Олеся Руденко 21 годину тому

Як зацікавити роботодавця за 30 секунд: Elevator Pitch

Олеся Руденко 3 години тому

Кейс BAYADERA.UA: х36 доходу з SMS-розсилки завдяки предиктивній сегментації

Valeriia Shudryk 18 березня 2025 16:54

Знання — це нова валюта: як освічені співробітники приносять компанії більше клієнтів, грошей і можливостей

Богдан Данилко 19 березня 2025 11:58