Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому залишки стародавніх цивілізацій зазвичай знаходять під землею

Анастасія Ковальова
Анастасія Ковальова Журналіст
20 серпня 2023 3 хвилин читання

Археологи зазвичай шукають стародавні цивілізації під землею з декількох мотивів. Один із них — руйнівні природні катаклізми, як-от трагічний випадок із містом Помпеї, знищеним внаслідок потужного виверження вулкана. Про це пише IFLScience.

Також населені пункти могли поступово занепадати, як це сталося із давніми містами мая — їх згодом поглинули джунглі, руїни перетворилися на непомітні трав’янисті пагорби.

Ще одним чинником є метеорологічні катаклізми, коли потоки паводкових вод та пориви вітру наносять шари землі та пилу на поселення. Внаслідок цього утворюються осадові шари, які згодом можуть призвести до занурення населених пунктів під землю.

Проте не всім доісторичним мегаполісам судилося бути занедбаними. Яскравим прикладом є Рим — місто, постійно заселене з 753 року до нашої ери. Прикладом можна назвати Курію Юлія, рівень землі навколо якої з часом так сильно змінився, що двері довелося пересунути на метр вище, ніж під час будівництва.

Розпад рослинних решток навколо міста спричинив поступове накопичення та підняття ґрунту. Крім того, свій значний внесок додали повені.

Наступні покоління будують зазвичай поверх попередніх шарів без належної уваги до уламків чи історичної документації.

В урбаністичних гобеленах Риму та Лондона містечка розросталися у великі міста, а давні вулиці ховались під шарами сміття та ґрунту.

Іноді таке нагромадження виникало через природну еволюцію міських ландшафтів. Зруйновані рештки старовинних споруд могли знайти пізніше, їхнє каміння використовували як фундамент для нових споруд, тоді як буденні артефакти відходили у небуття.

Такі навмисні чи ненавмисні нашарування надають археологам скарбниці для розкопок людської діяльності протягом тисячоліть еволюції та прогресу.

Нагадаємо, що під час подорожі в пустелю Негев разом зі своїми батьками, 11-річний хлопчик знайшов статуетку, яка відноситься до біблійної епохи і є амулетом, що використовувався в Ізраїлі за часів Першого Храму приблизно 2500 років тому для захисту дітей.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

В Анатолії знайшли скам’янілості тварин, яким приблизно 9 млн років — фото

Юлія Мирська 18 вересня 2023 07:43

Археологи знайшли 1500-річний палац у місті мая

Артем Житкевич 17 вересня 2023 23:00

Наука у політиці, безоплатна робота та всюдисутність математики. Українські науковиці про проблеми жінок у науці та матір алгебри

Ганна Гілова 13 вересня 2023 09:30

Археологи знайшли мисливський табір, якому приблизно 9 тис. років

Юлія Мирська 13 вересня 2023 08:54

Археологи знайшли скупчення гробниць в Китаї — фото

Юлія Мирська 12 вересня 2023 08:44