Чому розробниць в Україні так мало: досвід ІТ-спеціалістки, яка вчить кодити
За даними GlobalLogic, за 10 років частка жінок в українській ІТ-сфері зросла втричі: станом на серпень 2022-го вона становила 24%. Спеціалісток більше на нетехнічних позиціях (в HR, маркетингу, дизайні, продажах), технічні ж залишаються переважно «чоловічими». Так, серед понад 7608 розробників, що у 2022 році взяли участь в опитуванні DOU, жінок — 8,7%.
Аліса два роки викладає Full Stack JavaScript розробку в навчальному центрі Freshcode. Вона розповіла SPEKA, що заважає українкам розпочати кар'єру на технічних спеціальностях в ІТ.
Стереотипи та страхи в IT-навчанні
Підписуйтеся на наші соцмережі
У Freshcode більше третини команди — жінки. Але серед розробників вони й тут у меншості. У студентських групах, де я викладаю, теж переважають чоловіки. Жінки зазвичай обирають напрям менеджменту, а ті, які все-таки беруться писати код, часто сумніваються у власних силах. Причини — і гендерні стереотипи, і науково необґрунтований розподіл на технарів і гуманітаріїв (яким нібито не місце у програмуванні). У цей міф вірять чимало людей, хоча нейробіологи запевняють, що розподіл на групи залежно від типу сприйняття та аналізу інформації є помилковим.
У розробленні не треба вирішувати алгебраїчні рівняння. Важливо розуміти, як із причин виходять наслідки. Це вміння можна розвинути, цим, зокрема, ми і займаємося на курсі. Але треба багато працювати. А наполегливість потрібна як жінкам, так і чоловікам.
Гендерний дисбаланс у технічній освіті та прояви сексизму
Збільшенню частки жінок у програмуванні заважає також якість освіти. Бути розробником неможливо без добре розвиненого абстрактного мислення. Його можна і треба тренувати, і робити це мали б у школі. Але здебільшого поліпшити рівень вдається вже в університеті. Випускники технічних спеціальностей зазвичай мають розвинене абстрактне мислення, тому їм легше опанувати професію розробника.
Навичка гендерно нейтральна, але статистика і тут не на користь жінок. Міжнародне оцінювання якості освіти PISA показало, що в Україні немає відмінностей у математичній та природничонауковій грамотності між 15-річними хлопцями й дівчатами. При цьому, за даними аналітиків Cedos, серед зарахованих на навчання в українські університети на математичні спеціальності у 2020 році дівчина — кожна четверта. Лише 23% студенток вступили на STEM-спеціальності (наука, технології, інженерія, математика), майже 13% із них — на медичні спеціальності. Часто корінь упередженості — в родині та шкільному середовищі. Для вибору STEM-спеціальностей важливими можуть бути рольові моделі батьків.
Що впливає на успіх жінок в IT-навчанні
Кожна шоста серед випускників курсів Full-Stack JavaScript розробки Freshcode — жінка. Спеціалістки працюють в українському ІТ, дехто — у материнській компанії.
Успіху частіше досягають не більш підготовлені, а більш мотивовані. А якщо жінки обирають навчатися розробленню, то вони готові наполегливо йти до мети.
Дівчата більш вперті. Якщо щось не виходить, вони мобілізують усі сили. Дівчата і хлопці, які перешкоди прогризають зубами, вчаться набагато ефективніше, ніж ті, хто прийшов зі знаннями, але відмовився зростати.
Тенденція до гендерного балансу в ІТ України збігається із загальносвітовою. За даними Deloitte Global, наприкінці 2022 року частка жінок, що працюють у компаніях Big tech, мала сягнути 33%.
Освіта стає доступнішою, багато українок переходять в ІТ. Але важливо руйнувати стереотипи, щоб досягти гендерного балансу у розробці.