Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому розробниць в Україні так мало: досвід ІТ-спеціалістки, яка вчить кодити

20 березня 2023 4 хвилин читання

За даними GlobalLogic, за 10 років частка жінок в українській ІТ-сфері зросла втричі: станом на серпень 2022-го вона становила 24%. Спеціалісток більше на нетехнічних позиціях (в HR, маркетингу, дизайні, продажах), технічні ж залишаються переважно «чоловічими». Так, серед понад 7608 розробників, що у 2022 році взяли участь в опитуванні DOU, жінок — 8,7%. 

Аліса
Аліса
Розробниця та викладачка

Аліса два роки викладає Full Stack JavaScript розробку в навчальному центрі Freshcode. Вона розповіла SPEKA, що заважає українкам розпочати кар'єру на технічних спеціальностях в ІТ. 

Чи є в IT сексизм Чи є в IT сексизм

Стереотипи та страхи в IT-навчанні

У Freshcode більше третини команди — жінки. Але серед розробників вони й тут у меншості. У студентських групах, де я викладаю, теж переважають чоловіки. Жінки зазвичай обирають напрям менеджменту, а ті, які все-таки беруться писати код, часто сумніваються у власних силах. Причини — і гендерні стереотипи, і науково необґрунтований розподіл на технарів і гуманітаріїв (яким нібито не місце у програмуванні). У цей міф вірять чимало людей, хоча нейробіологи запевняють, що розподіл на групи залежно від типу сприйняття та аналізу інформації є помилковим.

У розробленні не треба вирішувати алгебраїчні рівняння. Важливо розуміти, як із причин виходять наслідки. Це вміння можна розвинути, цим, зокрема, ми і займаємося на курсі. Але треба багато працювати. А наполегливість потрібна як жінкам, так і чоловікам.

Гендерний дисбаланс у технічній освіті та прояви сексизму

Збільшенню частки жінок у програмуванні заважає також якість освіти. Бути розробником неможливо без добре розвиненого абстрактного мислення. Його можна і треба тренувати, і робити це мали б у школі. Але здебільшого поліпшити рівень вдається вже в університеті. Випускники технічних спеціальностей зазвичай мають розвинене абстрактне мислення, тому їм легше опанувати професію розробника. 

Навичка гендерно нейтральна, але статистика і тут не на користь жінок. Міжнародне оцінювання якості освіти PISA показало, що в Україні немає відмінностей у математичній та природничонауковій грамотності між 15-річними хлопцями й дівчатами. При цьому, за даними аналітиків Cedos, серед зарахованих на навчання в українські університети на математичні спеціальності у 2020 році дівчина — кожна четверта. Лише 23% студенток вступили на STEM-спеціальності (наука, технології, інженерія, математика), майже 13% із них — на медичні спеціальності. Часто корінь упередженості — в родині та шкільному середовищі. Для вибору STEM-спеціальностей важливими можуть бути рольові моделі батьків.

Коли я навчалася на механіко-математичному факультеті, серед 120 студентів на потоці було менш ніж 10 дівчат. Часто наражалася на прояви сексизму. Наприклад, один із викладачів вважав, що жінки не можуть знати теоретичну механіку, і при цьому ті, хто не знають теоретичну механіку, нічого не варті. Я відрахувалася, закінчила бакалаврат на філологічному факультеті, а вже згодом здобула освіту розробника в Ізраїлі. 

Що впливає на успіх жінок в IT-навчанні

Кожна шоста серед випускників курсів Full-Stack JavaScript розробки Freshcode — жінка. Спеціалістки працюють в українському ІТ, дехто — у материнській компанії. 

Успіху частіше досягають не більш підготовлені, а більш мотивовані. А якщо жінки обирають навчатися розробленню, то вони готові наполегливо йти до мети.

Дівчата більш вперті. Якщо щось не виходить, вони мобілізують усі сили. Дівчата і хлопці, які перешкоди прогризають зубами, вчаться набагато ефективніше, ніж ті, хто прийшов зі знаннями, але відмовився зростати.

Тенденція до гендерного балансу в ІТ України збігається із загальносвітовою. За даними Deloitte Global, наприкінці 2022 року частка жінок, що працюють у компаніях Big tech, мала сягнути 33%.

Освіта стає доступнішою, багато українок  переходять в ІТ. Але важливо руйнувати стереотипи, щоб досягти гендерного балансу у розробці. 

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
2
Прокоментувати
Тепер Інакше 21.03.2023, 10:59
Дякую за статтю! Також хочу вірити, що дурники, які розказують про те, що програмування для чоловіків, зрозуміють, що неправі.
Vlad Malyshev 20.03.2023, 09:19
Капец бред... нет разницы, между технарями и гуманитариями только если они в IT полы моют, а так есть и еще какая. А приводить какие то, кстати не сомневаюсь, что тоже бредовые, исследования.... это просто смешно...
Інші матеріали

«Варто більше фокусуватися на прибутковості, ніж на капіталізації». Інтерв’ю із CEO Kiss My Apps Дмитром Лолою

Анна Сергієнко 18 квітня 2024 17:53

Україна вперше візьме участь у навчаннях з кібероборони NATO CCDCOE Locked Shields

Богдан Камінський 17 квітня 2024 18:27

«Мета — бути готовими до IPO до кінця 2026 року». Інтерв’ю із засновником та CEO Headway Антоном Павловським

Сергій Коноплицький 17 квітня 2024 15:08

Власний фінансовий застосунок за вісім місяців: кейс команди NovaPay

Яна Левада 17 квітня 2024 14:30

Львівський IT Кластер запрошує на профорієнтаційну конференцію IT Future Conf 2024

Ольга Топольська 16 квітня 2024 15:50