Чому ПМу в продукті важливо бути фасилітатором: досвід побудови продуктивної комунікації у Welltech
Більше за все я не люблю непродуктивні розмови. А їх в роботі ПМа (продакт-менеджера – ред.) може бути багато – на дейлі розробник та QA починають детально обговорювати якусь одну задачу, а всі слухають їх і чекають коли це закінчиться. На ретро розробник бере слово і 20 хвилин в деталях пояснює що, коли і чому пішло не так.

Проблеми внутрішньої комунікації
Коли я приєдналась до компанії, завдяки моїм колегам вже багато процесів було якісно вибудовано.
Але продуктові команди нібито застрягали на обговоренні технічних проблем. Приклад: беремо задачу на рефайнменті, наша мета – зробити хай левел оцінку, щоб зрозуміти її складність, можливо зробити декомпозицію.
Розмова йде за планом, але в якийсь момент бек-енд розробник починає занурюватись в питання в яку базу даних записувати те чи інше значення, хтось відповідає розлогою історією цієї проблеми, згадуючи як він чи вона вирішували її 5 років тому, коли тільки прийшли в компанію. Хтось намагається пожартувати, і все – дискусія пішла не в те русло, увагу і час втрачено.
Це типовий приклад ромбу дискусії – учасники дискусії розходяться у думках чи просто мають багато коментарів і в якийсь момент їх стає так багато, що вони потрапляють в зону дискомфорту.
Як вирішити проблеми внутрішньої комунікації і направити дискусію в потрібне русло
Наша мета – допомогти команді швидко і ефективно вийти з зони дискомфорту та прийти до вирішення першопочаткової проблеми. Для цього треба:
- попросити дозвіл допомогти команді фасилітувати мітинг;
- підготуватися — вибрати вдалий таймінг та учасників.
Готуючись до нетривіальних мітингів (маємо на увазі не стандартні ретро чи рефайнменти, а брейншторми, стратегічні мітинги і т. д.), важливо зробити домашню роботу. В продукті ми не обмежені виділеною командою проекту, а можемо залучати представників різних відділів за потреби. Тому ПМ має продумати, кого і навіщо він запрошує на мітинг. Отже тут треба звернути увагу на такі моменти:
- робота із тімлідами, менеджмент очікувань;
- підтримання енергії;
- встановлення правил дискусії.
Перші хвилини будь-якого мітингу мають величезний вплив на його успіх. Окрім рівня енергії, раджу встановити правила гри та затвердити їх з учасниками. На кшталт – сьогодні обговорюємо лише продуктову цінність нової сторінки, а в деталі не влазимо; критикуємо лише думки, а не людей; якщо хтось хоче прокоментувати – то піднімає руку, а не перебиває і т. д. Тримати весь процес під контролем також допоможе:
- ведення статуту команди;
- зміна фокусу з замовника на продукт;
- завжди думати про ризики, депенденсі, северіті;
- спільне розуміння результатів мітингу.
Короткий підсумок
Підсумовуючи, ПМу в продукті має великий «софтовий» та продуктовий фокус. Тому повсякденні задачі змінюються з бюджету, контракту та відносин з клієнтом на проведення мітингів та коучинг команди.
У роботі з цими задачами нам допомагає роль ПМа як фасилітатора. І від ефективності виконання цієї ролі може залежати багато моментів у процесі створення нових продуктів.