Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому ПМу в продукті важливо бути фасилітатором: досвід побудови продуктивної комунікації у Welltech

Oleksandra Apanasenkova
Oleksandra Apanasenkova
23 лютого 2023 3 хвилин читання

Більше за все я не люблю непродуктивні розмови. А їх в роботі ПМа (продакт-менеджера – ред.) може бути багато – на дейлі розробник та QA починають детально обговорювати якусь одну задачу, а всі слухають їх і чекають коли це закінчиться. На ретро розробник бере слово і 20 хвилин в деталях пояснює що, коли і чому пішло не так. 

Фото http://prosvitcenter.org/fasylitaciya Фото http://prosvitcenter.org/fasylitaciya

Проблеми внутрішньої комунікації

Коли я приєдналась до компанії, завдяки моїм колегам вже багато процесів було якісно вибудовано.

Але продуктові команди нібито застрягали на обговоренні технічних проблем. Приклад: беремо задачу на рефайнменті, наша мета – зробити хай левел оцінку, щоб зрозуміти її складність, можливо зробити декомпозицію.

Розмова йде за планом, але в якийсь момент бек-енд розробник починає занурюватись в питання в яку базу даних записувати те чи інше значення, хтось відповідає розлогою історією цієї проблеми, згадуючи як він чи вона вирішували її 5 років тому, коли тільки прийшли в компанію. Хтось намагається пожартувати, і все – дискусія пішла не в те русло, увагу і час втрачено. 

Це типовий приклад ромбу дискусії – учасники дискусії розходяться у думках чи просто мають багато коментарів і в якийсь момент їх стає так багато, що вони потрапляють в зону дискомфорту.

Як вирішити проблеми внутрішньої комунікації і направити дискусію в потрібне русло

Наша мета – допомогти команді швидко і ефективно вийти з зони дискомфорту та прийти до вирішення першопочаткової проблеми. Для цього треба:

  • попросити дозвіл допомогти команді фасилітувати мітинг;
  • підготуватися — вибрати вдалий таймінг та учасників.

Готуючись до нетривіальних мітингів (маємо на увазі не стандартні ретро чи рефайнменти, а брейншторми, стратегічні мітинги і т. д.), важливо зробити домашню роботу. В продукті ми не обмежені виділеною командою проекту, а можемо залучати представників різних відділів за потреби. Тому ПМ має продумати, кого і навіщо він запрошує на мітинг. Отже тут треба звернути увагу на такі моменти:

  • підтримання енергії;
  • встановлення правил дискусії.

Перші хвилини будь-якого мітингу мають величезний вплив на його успіх. Окрім рівня енергії, раджу встановити правила гри та затвердити їх з учасниками. На кшталт – сьогодні обговорюємо лише продуктову цінність нової сторінки, а в деталі не влазимо; критикуємо лише думки, а не людей; якщо хтось хоче прокоментувати – то піднімає руку, а не перебиває і т. д. Тримати весь процес під контролем також допоможе:

  • ведення статуту команди;
  • зміна фокусу з замовника на продукт;
  • завжди думати про ризики, депенденсі, северіті;
  • спільне розуміння результатів мітингу.

Короткий підсумок

Підсумовуючи, ПМу в продукті має великий «софтовий» та продуктовий фокус. Тому повсякденні задачі змінюються з бюджету, контракту та відносин з клієнтом на проведення мітингів та коучинг команди. 

У роботі з цими задачами нам допомагає роль ПМа як фасилітатора. І від ефективності виконання цієї ролі може залежати багато моментів у процесі створення нових продуктів.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

10 кроків для збереження команди в кризовий час

Bogdan Levchenko 18 годин тому

Як залишатися продуктивними, працюючи віддалено

Анна Геллар 20 годин тому

Українські захисники та захисниці можуть отримати по 100 тис. грн на розвиток своєї справи

Владислав Паливода 23 години тому

AI несеться: як ШІ розміновує Україну, ChatGPT в iPhone, усі деталі GPT-4о

Владислав Миронович 22 травня 2024 10:00

Як підготуватись до прямої трансляції: практичні поради та рекомендації

В'ячеслав Юренко 21 травня 2024 14:00