Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому не злетіла SLS. Усе про скасування старту Artemis I: причини, ліквідація протікання, нові вікна для запуску

Юлія Даниленко
Юлія Даниленко головна редакторка SPEKA
5 вересня 2022 5 хвилин читання

Третього вересня 2022 року NASA планувала запуск своєї найбільшої ракети SLS, що мала доставити у космос капсулу Orion, щоб дати старт низці польотів для забезпечення довготривалої присутності людини на Місяці. Підготовка до місії разом із побудовою ракети тривала десять років, від 2012-го. 

Політ у межах першої місії «Артеміда» мав пройти без екіпажу: пасажирами Orion стали три манекени, обладнані датчиками для вимірювання рівня радіації, навантаження тощо. 

Наступна місія, Artemis II, планувалася пілотованою. 

«Оріон» мав доправити людей на Місяць у межах Artemis II. Photo by NASA on Unsplash «Оріон» мав доправити людей на Місяць у межах Artemis II. Photo by NASA on Unsplash

Але 3 вересня найбільша ракета в історії NASA не злетіла. SPEKA розібралася, що сталося, чому запуск переносять уже вдруге (а як прискіпуватися, то втретє) та коли може відбутися наступна спроба старту Artemis I. 

Перше скасування старту «Артеміди» 

Першу спробу запуску, 29 серпня, довелося скасувати через проблеми з одним із двигунів ракети SLS усього за годину до запланованого старту. 

Один із чотирьох основних двигунів ракети, RS-25, розташований у нижній частині основного ступеня SLS, не кондиціонувався належним чином. Інженерам не вдалося довести його до належного температурного діапазону для старту у двогодинному вікні для запуску. 

Після першого провалу NASA сподівалася скористатися вікном для запуску 2 вересня, пізніше старт посунули на 3 вересня

Чому SLS не злетіла 3 вересня

Проте у новий день запуску проблеми з ракетою продовжилися. Коли інженери почали заповнювати основний ступінь ракети охолодженим рідким воднем, вони виявили протікання. Після трьох спроб усунути проблему запуск довелося скасувати. Знову. 

"На ранній стадії завантаження водню у баки основного ступеня була надіслана випадкова команда, яка тимчасово підвищила тиск у системі", — зазначили в агенції. У NASA стверджують, що ракета не постраждала. 

Спочатку в офіційній трансляції запуску зʼявилася дата 5 вересня, проте згодом у NASA повідомили, що не намагатимуться стартувати у вересні і розглядають інші доступні вікна для запуску, доки інженери усувають проблеми з ракетою. 

Як у NASA ремонтуватимуть SLS

В агенції повідомили, що протягом наступних кількох днів запезпечать доступ до зони витоку на стартовому майданчику 39B і паралельноперевірять графік ремонту, щоб зрозуміти, чи встигнуть усунути протікання протягом 25 днів, згідно з вимогами Східного полігону щодо сертифікації системи завершення польоту. 

Якщо інженери виявлять, що не встигають закінчити у зазначений термін, NASA доведеться повернути ракету та космічний корабель назад до VAB (будівлі вертикального збирання) перед наступною спробою запуску.

Коли ще можуть запустити Artemis до кінця 2022 року

У NASA уточнють, що дати можуть змінюватися, адже фінальні обчислення проводять приблизно за два місяці до кожного наступного вікна для запуску:

  • 19 вересня – 4 жовтня: 14 можливостей для запуску, окрім 29 вересня та 30 вересня; 
  • 17 жовтня – 31 жовтня: 11 можливостей для запуску, окрім 24, 25, 26 і 28 жовтня;
  • 12 листопада – 27 листопада (попередньо): 12 можливостей запуску, окрім 20, 21 і 26 листопада; 
  • 9 грудня – 23 грудня (попередньо): 11 можливостей запуску, окрім 10, 14, 18 і 23 грудня. 

Чи варта ракета SLS витрачених на неї грошей

Після невдалих спроб запуску проєкт «Артеміда», зокрема ракету SLS, почали критикувати дедалі гучніше. The Economist нагадує своїм читачам, що побудова ракети такого розміру державним коштом — це вкрай довго, дорого та неефективно. У матеріалі також фігурують фрази «розпилювання державних грошей», а авторів проєкту звинувачують в тому, що його і розпочали лише заради того, щоб підрядники попереднього глобального проєкту Constellation змогли отримати гроші за укладеними раніше контрактами. 

За останні десять років на SLS пішли вже понад $23 млрд коштів американських платників податків, зазначає видання, і це ще не остаточна цифра. При цьому приватні компанії вже за рік зможуть побудувати власні ракети, що відповідають за параметрами SLS, значно дешевше. 

Так, один запуск багаторазової ракети від SpaceX коштує приблизно $50 млн проти прогнозованих $2 млрд (або більше) за кожен запуск SLS. До того ж SpaceX вже за пів року виведе на орбіту свою найбільшу ракету Starship, корисне навантаження якої буде співмірним SLS. 

"Незрозуміло, навіщо тоді SLS взагалі потрібна", — запитують автори матеріалу. 

А ми у SPEKA стежимо за тим, чи вдасться взагалі запустити ракету до кінця року. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Знову штучний інтелект, нобелівка з хімії та швидкий Місяць. Ранкова SPEKA

Наталія Миронова 6 годин тому

У NASA припускають, що Місяць міг сформуватися всього за декілька годин (відео)

Вадим Добровольський 21 годину тому

З двома жінками на борту. Сьогодні SpaceX відправить на МКС новий екіпаж

Вадим Добровольський 22 години тому

Виповнилося 65 років космічній епосі людства

Вадим Добровольський 4 жовтня 2022 18:25

Старт Нобелівської премії, одинокий невідомий об'єкт та Ілон Москаль. Ранкова SPEKA

Наталія Миронова 4 жовтня 2022 10:52