Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому ліквідація в крипті – не так страшно, як здається? Розбираємося з ринковим аналітиком

Павло Осадчук
Павло Осадчук Digital-журналіст із досвідом роботи у Web3- і криптокомпаніях
0
24 жовтня 2024 10 хвилин читання

Змінюємо ваше уявлення про ліквідацію та margin calls разом із досвідченим аналітиком Брайаном

Волатильність крипторинку є основним фактором, що забезпечує його інвесторам великі можливості. Водночас саме вона викликає співрозмірні ризики. 

Більшість із них можна запобігти, в той час, як інші можуть розгортатися дуже стрімко та неочікувано. 

Сьогоднішня стаття присвячена одній із найпоширеніших і водночас найстрашніших загроз на ринку, яка має тенденцію виникати раптово – ліквідаціям. 

Як показала остання активність криптовалютної біржі WhiteBIT, присвячена Хелловіну, обізнаність про криптовалютні страхи – вже велика частина їх запобіганню, тож ця стаття робить свій внесок у це.

Що криється за причинами ліквідацій, як від них уберегтися і чому вони є найважливішим елементом маржинальної торгівлі – нижче. 

Засади ліквідації

У той час як для спот-трейдерів волатильність розглядається як червоний прапор, це те, на що трейдери з маржинальним плечем покладаються у своїй торгівлі. Для таких інвесторів коливання ринку вже давно стали основою, що дозволяє їм відкривати довгу або коротку позицію – відповідно, прогнозувати зростання або падіння цін. 

Яким би волатильним не був ринок, його короткострокові коливання, як правило, не мають великої амплітуди, а отже, не забезпечують високої маржі в рамках ордеру. 

Саме тоді на допомогу приходить штучне підвищення ставок. Щоб збільшити дохід від угоди, учасники ринку мають можливість позичити кошти в біржі, пропорційно збільшуючи потенційний прибуток. Цей метод знайшов своє втілення у маржинальній та ф'ючерсній торгівлі, а розмір запозичених коштів називається “маржинальним плечем”. 

В обох видах торгівлі з використанням торгового плеча запозичений бюджет відкриває шлях до пропорційно вищих прибутків. Єдина умова – правильне слідування тренду. 

Невеликі коливання ціни проти позиції не завжди призводять до збитків. Коли з'являється нестача коштів для підтримки ордера, трейдер завжди отримає маржинальний запит, більш відомий під англійським терміном margin call – вимога додати коштів для виконання мінімальних вимог до капіталу. 

Однак, короткочасні коливання не завжди незначні. Іноді ринок може розвернутися проти позиції з кредитним плечем настільки різко й інтенсивно, що може й не залишитися шансів урятувати угоду. 

Такий різкий дисбаланс між розміром позицій із кредитним плечем і ринковим курсом, як правило, закінчується ліквідацією позиції – автоматичним її закриттям. 

Позиції підлягають закриттю лише при досягненні заздалегідь визначеного, ліквідаційного рівня. Ліквідаційний рівень – це інструмент управління ризиками, який брокери та біржі використовують, щоб захистити себе та клієнтів від потенційно руйнівних наслідків маржинальної торгівлі. 

Простіше кажучи, якщо ринок рухається проти ваших позицій і сума на вашому торговому рахунку падає нижче необхідної маржі для підтримки, тільки тоді ви можете досягти рівня ліквідації і ваші позиції будуть закриті. 

Підписуйтеся на наші соцмережі


Основною причиною страху перед ліквідацією є те, що вона асоціюється з чимось неконтрольованим, непідвладним втручанню інвесторів. Але наскільки така думка відповідає реальності?

Ви не можете контролювати ринок…

Правда полягає в тому, що ви ніколи не знаєте точно, коли ринок упаде. 

На ринок може негативно вплинути ціла купа факторів, що знаходяться поза межами контролю інвесторів – від рецесивних тенденцій у ключових світових економіках до спалахів міжнародних конфліктів. 

Однак справжнє походження ринкових коливань лежить не в самих факторах, а в реакції інвесторів на них. Ефект від подій завжди виявляється у наступних кроках більшості інвесторів. Чи то надмірна жадібність, чи то нестримний страх, який змушує до неконтрольованих продажів – зрештою, саме дії трейдерів формують невидиму руку ринку. 

«Ринок діє як дзеркало, яке завжди буде відображати на графіку вас, ваш рівень розуміння та емоцій», – вважає Брайан, відомий ринковий аналітик і трейдер з досвідом керування DEX. За його словами, навіть масові ліквідації викликані лише роздумами, а не діями. 

«Більшість трейдерів-початківців ліквідуються просто тому, що недооцінюють цього звіра (ринок – прим. авт.). Їм може пощастити на одній-двох угодах, і потім сліпа жадібність бере гору до такої міри, що трейдер вважає себе непереможним»

Це стає зрозуміліше, якщо проаналізувати найбільші масові ліквідації в історії крипторинку. 

Один з останніх ланцюжків ліквідацій став неминучим результатом спалаху ентузіазму на тлі так званого “Uptober” – сленгової назви для жовтня, який, історично, завжди був для ринку позитивним. Ажіотаж трейдерів призвів до того, що лише за 24 години було ліквідовано long-позицій на понад 500 мільйонів доларів. 

Таким чином, інформаційні настрої відіграють вирішальну роль на ринку, а миттєве захоплення ними стає небезпечним. Така тенденція спостерігалася напередодні лістингу біржових фондів (ETF) біткоїна, коли Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC) спростувала раніше оприлюднену заяву з офіційного акаунта X, що якраз оголошувало про це схвалення. Це призвело до ліквідації позицій на суму 220 мільйонів доларів, відкритих одразу ж після публікації.

Однак не завжди інвестори стають причиною закриття позиції – багато масових ліквідацій були саме наслідками зовнішніх загроз. Приклад: 2 серпня 2024 року, коли геополітична напруженість на Близькому Сході та проблеми з доходами у секторі високих технологій несподівано обвалили ринок і залишили трейдерів з ліквідованими позиціями на суму понад 1 мільярд доларів.  

Подібна тенденція спостерігалася на тлі початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну та нападу ХАМАСу на Ізраїль 7 жовтня. 

Оскільки значні ринкові коливання часто супроводжуються форс-мажорними обставинами, може здатися, що ризики ліквідації неминучі. Як би неправдоподібно це не звучало, у цього питання є й інша сторона.

…але ви можете контролювати власні ризики. 

Фактори, що спричиняють коливання ринку, хоч і фактично провокуються поведінкою інвесторів, не можуть бути попереджені трейдерами. Однак це не означає, що запобіжних заходів проти ліквідації не можна вжити заздалегідь. 

Для початку, ризики потрапити в пастку ліквідації позиції можна оцінити в межах рівня ліквідації, встановленого вашою біржею або брокером. Заздалегідь розрахувати свої потенційні прибутки і можливі збитки – це один із найпростіших і водночас надійних заходів, які трейдер може вжити для захисту від небезпеки ліквідації. Це також містить встановлення належного маржинального плеча, відповідного до бюджету, яким інвестор готовий ризикнути. 

«Ключ до маржинального плеча не в тому, щоб розглядати його як «подивіться, яку велику позицію я можу відкрити», – підкреслює Брайан. «Все залежить від вашого бюджету».

Початкова стратегія має найбільше значення. Виходячи з вашого маржинального плеча й оцінок, необхідно встановити чітку мету для відкриття позиції. «Якщо у вас немає мети до відкриття позиції, то у вас немає шансів на волатильному ринку», – підкреслює Брайан. 

Однак, заздалегідь визначена стратегія не гарантує, що при волатильності ринку ситуація не буде виходити з-під контролю трейдера. Однак це також не залишає трейдера без опцій.

Гнучкість відіграє вирішальну роль в управлінні ризиками; здатність адаптувати стратегію і змінювати позицію, навіть якщо це коштує потенційного прибутку, може стати вашим порятунком. 

«Не збільшуйте збиткову позицію, якою б спокусливою вона не була, – попереджає Брайан. «Якщо ви спочатку помилилися з якоїсь причини, немає сенсу додавати ще, сподіваючись, що все зміниться»

За словами Брайана, зрештою, в маржинальній торгівлі головна увага має відводитися дисципліні та правильному способу мислення:

«Найкращі інструменти, які може мати будь-який трейдер – це дисципліна та терпіння. Без цих двох чеснот ринок буде здаватися неможливим і «непідвладним вам». Не має значення, як довго ви торгуєте і наскільки ви успішні – обов'язково настане день, коли вам доведеться побачити стоп-лосс і втратити угоду.” 

Не загроза, а захист

Ліквідація – дійсно страшне поняття. Тож важко повірити в альтернативну думку щодо неї. 

Однак насправді ліквідація – це не стільки загроза, скільки вбудована система безпеки, покликана захистити як трейдера, так і фінансову екосистему загалом. Подумайте про неї як про безвідмовний механізм, який спрацьовує, коли справи йдуть погано, гарантуючи, що втрати не вийдуть з-під контролю. 

Крім того, ліквідація є таким собі “бездоганним вирівнювачем”. Без ліквідації трейдери можуть втратити більше за початкові інвестиції, а біржі можуть залишитися з неоплатними боргами, що призведе до системних ризиків.

«Ліквідація є важливим інструментом торгівельної системи, тому що саме так платять іншим трейдерам», – стверджує Брайан. «Зараз, очевидно, є маркет-мейкери, які постачають обидві сторони ринку, щоб гарантувати, що трейдери можуть грати в довгі та короткі позиції, як вони вважають за потрібне, але для того, щоб трейдер отримав прибуток в $30 тис., десь повинен бути трейдер, який зазнав збитків у $30 тис.»

Встановлюючи обмеження на суму втрат, ліквідація захищає капітал, запобігає ринковому хаосу і, зрештою, забезпечує більш сприятливе торгове середовище. 

За словами Брайана, ліквідація – не монстр, якого слід боятися, а інструмент для підтримки безпеки, стабільності та справедливості на ринку, а також невід'ємна частина досвіду трейдерів, яка, після завершення, відкриває двері для досягнення нових вершин.

«Це нелегкий шлях, але людина, якою ви станете, коштує більше, ніж будь-який долар, який ви заробите на ринку».

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як підібрати КВЕД для ФОП бізнес-тренера, який надає послуги з коучингу?

Inna Sharova 13 червня 2025 16:30

Майбутнє рекрутингу: як штучний інтелект трансформує залучення талантів

Володимир Білик 17 годин тому

Друга хвиля схрещування з неандертальцями проходила в Ірані

Taras Satov 12 годин тому

Як створити криптобіржу мрії: формула успіху для інвесторів і партнерів

Владислав Гринів 13 червня 2025 13:14

Як працює WE Finance Code в Руанді та інших 26 країнах? Тепер — черга України!

Марина Саприкіна 13 червня 2025 15:00