Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому «Кинджал» не може знищити Patriot і як захистити наші ЗРК

Назарій Присяжнюк
Назарій Присяжнюк
18 травня 2023 4 хвилин читання

Система ППО Patriot, попри підтверджену багатьма джерелами інформацію про її пошкодження «Кинджалом», у робочому стані та може відбивати подальші ракетні атаки ворога.

Одним «Кинджалом» Patriot не знищити, проте фільмувати роботу ППО — погана ідея Одним «Кинджалом» Patriot не знищити, проте фільмувати роботу ППО — погана ідея

Дві офіційні особи США підтвердили у коментарі The New York Times, що система Patriot була пошкоджена, але вона працює, попри всі побоювання.

Україні навряд чи доведеться відправляти систему ППО Patriot на ремонт за кордон, повідомляють також джерела The Washington Post.

Американські чиновники на умовах анонімності підтвердили Reuters пошкодження частини системи, але, за їхніми словами, вона не була знищена. Наразі США та Україна обговорюють найкращий спосіб відновлення, але, схоже, це вдасться зробити у Києві.

Керівник безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павло Лакійчук розповідає, чи легко пошкодити, а тим більше знищити ЗРК Patriot та чим він захищений.

Чому Patriot не знищити одним «Кинджалом»

Павло Лакійчук
Павло Лакійчук
керівник безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ»

По-перше, знищити весь ЗРК одним ударом «Кинджала» неможливо. Зенітно-ракетний комплекс далекого радіусу дії — це не танк чи «Стріла-10». Це батарея пускових установок і систем управління до них.

Конкретно ЗРК Patriot — це 6-8 машин-пускових установок М901, кожна з яких має чотири контейнери для запуску ракет. Пускові установки можуть розташовуватися за декілька десятків кілометрів одна від одної.

Найбільш вразлива частина Patriot — радіолокаційна станція. Але «Кинджалом» її не дістати.

По-друге, важливим елементом є багатофункціональна радіолокаційна станція AN/MPQ-53. А ще десь недалеко від неї — пункт управління батареєю AN/MSQ-104 та інші допоміжні машини.

Отже, пошкодити Patriot, як пишуть російські пропагандисти, неможливо. Можна пошкодити один з елементів комплексу, але таке ураження не є критичним для всієї системи.

Чи можна швидко відновити Patriot

Якби теоретично була пошкоджена одна з пускових установок, то це не проблема. Гірше, якщо вразити радіолокаційну станцію. Це ключовий високотехнологічний елемент.

Найбільш уразливим є полотно фазованої антенної решітки, тобто антена станції.

Багатофункціональна радіолокаційна система з фазованою решіткою AN/MPQ-53. Фото Military.com<br> Багатофункціональна радіолокаційна система з фазованою решіткою AN/MPQ-53. Фото Military.com

Але і її ремонтують досить швидко, адже це модульна конструкція. До того ж саме РЛС вразлива до протирадіолокаційних ракет, які наводять на випромінювання, типу AGM-88 HARM або російської Х-58. «Кинджали» таких можливостей не мають.

Як захищають Patriot і чому не варто фільмувати роботу систем ППО

Patriot, як і інші ЗРК далекого радіусу дії, працюють не самі по собі, а разом із зенітно-ракетними та зенітно-артилерійськими системами самооборони. Втім, треба розуміти, що такий потужний самозахист не панацея.

Хоча вразити таку систему протиповітряної оборони, як Patriot, важко, вони залишаються ласим шматком для ворога, який докладатиме багато зусиль, аби їх пошкодити та знищити.

Отже, попри системи самозахисту та специфіку самого ЗРК, важливим є оперативне та тактичне маскування позиційних районів.

А це означає, що не варто фільмувати роботу ППО, адже це додає ризиків якщо не для всієї системи Patriot одразу, то для її окремих частин, ремонт яких потребуватиме часу. А це знизить рівень безпеки тих, хто знімав прильоти, і всіх інших.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Збройні сили України збили черговий літак А-50 окупантів

Сергій Коноплицький 17 годин тому

Тисячі клієнтів AT&T в США залишились без зв'язку

Артем Житкевич 22 лютого 2024 18:20

Український “Сентравіс” розраховує на 1% ринку труб для аерокосмічного сектору США

Артем Житкевич 20 лютого 2024 22:05

Укроборонпром підписав меморандум з виробником ракет до Patriot та Taurus

Максим Красіков 20 лютого 2024 17:54

GlobalFoundries розширить виробництво чипів у США

Артем Житкевич 19 лютого 2024 22:40