Чому «Кинджал» не може знищити Patriot і як захистити наші ЗРК
Система ППО Patriot, попри підтверджену багатьма джерелами інформацію про її пошкодження «Кинджалом», у робочому стані та може відбивати подальші ракетні атаки ворога.

Дві офіційні особи США підтвердили у коментарі The New York Times, що система Patriot була пошкоджена, але вона працює, попри всі побоювання.
Україні навряд чи доведеться відправляти систему ППО Patriot на ремонт за кордон, повідомляють також джерела The Washington Post.
Американські чиновники на умовах анонімності підтвердили Reuters пошкодження частини системи, але, за їхніми словами, вона не була знищена. Наразі США та Україна обговорюють найкращий спосіб відновлення, але, схоже, це вдасться зробити у Києві.
Керівник безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павло Лакійчук розповідає, чи легко пошкодити, а тим більше знищити ЗРК Patriot та чим він захищений.
Чому Patriot не знищити одним «Кинджалом»

По-перше, знищити весь ЗРК одним ударом «Кинджала» неможливо. Зенітно-ракетний комплекс далекого радіусу дії — це не танк чи «Стріла-10». Це батарея пускових установок і систем управління до них.
Конкретно ЗРК Patriot — це 6-8 машин-пускових установок М901, кожна з яких має чотири контейнери для запуску ракет. Пускові установки можуть розташовуватися за декілька десятків кілометрів одна від одної.
По-друге, важливим елементом є багатофункціональна радіолокаційна станція AN/MPQ-53. А ще десь недалеко від неї — пункт управління батареєю AN/MSQ-104 та інші допоміжні машини.
Отже, пошкодити Patriot, як пишуть російські пропагандисти, неможливо. Можна пошкодити один з елементів комплексу, але таке ураження не є критичним для всієї системи.
Чи можна швидко відновити Patriot
Якби теоретично була пошкоджена одна з пускових установок, то це не проблема. Гірше, якщо вразити радіолокаційну станцію. Це ключовий високотехнологічний елемент.
Найбільш уразливим є полотно фазованої антенної решітки, тобто антена станції.

Але і її ремонтують досить швидко, адже це модульна конструкція. До того ж саме РЛС вразлива до протирадіолокаційних ракет, які наводять на випромінювання, типу AGM-88 HARM або російської Х-58. «Кинджали» таких можливостей не мають.
Як захищають Patriot і чому не варто фільмувати роботу систем ППО
Patriot, як і інші ЗРК далекого радіусу дії, працюють не самі по собі, а разом із зенітно-ракетними та зенітно-артилерійськими системами самооборони. Втім, треба розуміти, що такий потужний самозахист не панацея.
Хоча вразити таку систему протиповітряної оборони, як Patriot, важко, вони залишаються ласим шматком для ворога, який докладатиме багато зусиль, аби їх пошкодити та знищити.
Отже, попри системи самозахисту та специфіку самого ЗРК, важливим є оперативне та тактичне маскування позиційних районів.
А це означає, що не варто фільмувати роботу ППО, адже це додає ризиків якщо не для всієї системи Patriot одразу, то для її окремих частин, ремонт яких потребуватиме часу. А це знизить рівень безпеки тих, хто знімав прильоти, і всіх інших.