Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому інвестиції у людський капітал важливіші за ідею

Руслан Тимофєєв
Руслан Тимофєєв Засновник венчур-білдера CLUST, засновник і керуючий партнер венчурного фонду Adventures Lab
21 листопада 2024 12 хвилин читання

Минули часи, коли одного працівника можна було легко замінити іншим для роботи біля станка. У XXI столітті найактуальніші інвестиції – не золото, нафта чи цінні папери, а людський капітал.

Війна в Україні особливо загострила питання найму кваліфікованих працівників, і на це існує декілька причин: міграція за кордон і працевлаштування в іноземні компанії з вищою зарплатою, долучення громадян до лав ЗСУ, вимушена зміна фаху через виїзд до інших міст і закриття компаній. Однак бізнеси намагаються адаптуватися до нових реалій і вижити, тому потреба в людях тільки зростає. 

Венчурні інвестори, що теж є підприємцями, також розуміють цінність сильних команд. Тому вони віддають перевагу проєктам з досвідченими й прогресивними фаундерами, професійними кадрами, що вірять і «горять» ідеєю бізнесу, і, звісно ж, мають достатньо хард- і софт-скілів для реалізації цілей.

Як засновник венчур-білдера CLUST і керівний партнер венчурного фонду Adventures Lab, я регулярно спілкуюся з молодими підприємцями й завжди звертаю увагу на їхній підхід до управління командою. Я знаю на власному досвіді, як кваліфіковані спеціалісти здатні зробити прибутковими навіть найризикованіші ідеї.  Тому хочу пояснити, чому віддаю перевагу інвестиціям в людський капітал, і розказати, що допомагає мені перевіряти лідерські якості засновника і оцінювати його здатність привезти команду і стартап до бажаних результатів.

Чому кваліфікована команда важливіша за прогресивну ідею?

Ринки мінливі, а стартапи – ресурсомісткі. Розвиток бізнесу і його окупність потребують часу, а від цього залежить, наскільки кадри є стійкими до випробувань ринку. Часто ми зациклюємося на пошуку унікальної ідеї, забуваючи про те, що справжній успіх досягається завдяки злагодженій роботі команди. Адже навіть найкраща ідея має бути підкріплена зусиллями й талантами людей. Тому я переконаний, що ключовий фактор успіху будь-якого підприємства – здатність зібрати команду, що не просто вміє виконувати поставлені завдання, а й здатна шукати нестандартні рішення. 

Будь-яка перспективна ідея може прогоріти, якщо за нею не стоїть сильний лідер або наявні проблеми в команді. Як приклад, британський «єдиноріг» у ніші e-commerce POWA. На успіх стартапу сподівався навіть прем’єр-міністр Девід Кемерон. Однак бізнес не виправдав очікувань і збанкрутів через марнотратство засновника Дена Вагнера.

Інший невдалий стартап – додаток для обміну фото на основі геолокації Color Labs – не спрацював через конфлікти в команді. Незважаючи на значні інвестиції розміром у $41 млн, відсутність єдиного бачення щодо продукту призвела компанію до краху.

Ідеї обох кейсів були цікавими й прогресивними – особливо для свого часу. Але відсутність стратегічного планування, злагодженості в роботі й відсутність лідерства звели всі амбіції нанівець. Тому, отримуючи чергову пропозицію партнерства, я обовʼязково звертаю увагу на наявний людський ресурс молодого бізнесу і їхню здатність працювати разом.

Топ-3 причини бізнесам інвестувати в розвиток своєї команди

Підписуйтеся на наші соцмережі

  • Підтримка позитивного іміджу компанії. Інвестуючи у співробітників, компанії демонструють турботу та готовність підтримувати їхній розвиток. Це підвищує лояльність працівників і зменшує плинність кадрів, що позитивно впливає імідж стартапу.
  • Покращення якості сервісу. Коли співробітники усвідомлюють свою цінність для бізнесу, вони з більшою ймовірністю будуть відданими компанії та надаватимуть якісні послуги клієнтам. Забезпечивши співробітників необхідними інструментами та можливостями для професійного зростання, ми також зміцнюємо позиції компанії на ринку.
  • Більше інновацій. Інновації – це результат інвестицій у людей. Коли співробітники відчувають, що компанія дбає про їхній розвиток, вони готові ділитися ідеями та знаннями. Це створює атмосферу, де кожен працівник може зробити внесок у розвиток бізнесу. 

Які софт-скіли шукають інвестори у лідерах команди?

Засновники стартапу – це його рушійна сила. Від їхніх компетенцій, досвіду і лідерських якостей залежить успіх всього підприємства. Навіть прогресивна ініціатива може бути зіпсована некомпетентною командою. Тому інвестори мають ретельно оцінювати фаундерів. Я особисто звертаю увагу на такі чинники:

  • Здатність ухвалювати рішення. Стартап – це постійне подолання викликів. Непередбачувані ситуації вимагають від засновників гнучкості. Розвиваючи навички вирішення проблем, ви вчитеся мислити креативно, аналізувати ситуацію з різних ракурсів і знаходити нестандартні рішення.
  • Вміння мотивувати команду. Кваліфіковані кадри так само мають вибір на ринку, як і ви.  Тому від вміння підтримувати ініціативу співробітників і заохочення до їхнього росту в компанії залежить те, чи не піде людина до вашого конкурента.
  • Побудова міцних відносин з партнерами. Переговори – це мистецтво досягнення взаємовигідних угод. Вміння слухати, розуміти потреби інших і знаходити спільні інтереси допомагає створити виграшні ситуації для всіх учасників.
  • Емоційний інтелект. Він допоможе вам стати більш ефективним у спілкуванні і досягненні цілей. Тому я раджу звертати увагу на власні емоції, вчитися їх розпізнавати та керувати ними.

Кейс Reface: як працюють інвестиції в людей

Зазвичай, ми з партнером дотримуємося чітких правил під час відбору кандидатів. Але оскільки ми самі є гнучкими в рішеннях, стаються й виключення – досвід свідчить про те, що такий підхід працює. Напевно, найбільш яскравий приклад – це компанія Reface.

Фаундери компанії звернулися до нас за нашим старим нетворкінгом, і ми одразу стикнулися з викликами. По-перше, ніша Reface, а саме редагування відео й GIF за допомогою ШІ, була зовсім для нас незнайомою. Нагадаю, що в 2019 році штучний інтелект усе ще здавався примарним явищем, а про Chat GPT взагалі ще ніхто не чув. Тож цей напрямок бізнесу не входив у портфель нашого фонду.

По-друге, Reface прийшли до нас без MVP і мобільного додатка, який на той час знаходився в бета-версії. Тому вони запітчили лише гіфку, що, звичайно, нас насторожило. Перспективи розвитку бізнесу були туманними: на ринку вже з’являлися мобільні застосунки, на кшталт PRISMA, які не змогли продатися. 

Але після довгих вагань Adventures Lab вирішив інвестувати в Reface – великою мірою завдяки саме баченню потенціалу команди. Розробники Reface мали довгострокове бачення розвитку й, найголовніше, змогли нас переконати в мотивації і готовності прийняти ризики нової технології. Вони продемонстрували фонду план «Б» на випадок, якби мобільний додаток не спрацював, і були готовими вкладатися й в саму технологію. Це нас дуже підкупило і стало вирішальним аргументом – фонд вирішили вкласти гроші. 

Через шість місяців результати Reface перевершили всі очікування: він став першим українським ШІ-додатком, що посів перше місце AppStore США. Прибутки компанії злетіли, а венчурний фонд Andressen Horowitz підтвердив успіх компанії на ринку. 

Як інвестори перевіряють хард і софт-скіли підприємців?

  • Проведення співбесід. Співбесіда – це перший фільтр, що свідчить як про софт, так і про хард-скіли. Щоб інтерв’ю було змістовним, я поділяю співбесіду на блоки: оцінка лідерських якостей підприємців, мотивацію та здатність до адаптації кандидатів.
  • Оцінка попереднього досвіду. Я завжди запитую, чи є в кандидатів уже реалізовані проєкти. Новий стартап – це спроба масштабування вже наявного бізнесу чи бажання вийти на нові ринки? Проєкти, які не виправдали очікувань, мене теж цікавлять. Вони свідчать про те, що могло піти не так і чи змогли кандидати зробити висновки зі своїх помилок.
  • Наявність пілотних проєктів. Бета й демоверсії продукту, концепція MVP (мінімально життєздатного продукту) – венчур-білдери готові розглядати розвиток стартапів навіть з нуля. Однак ми тестуємо ідеї на ранніх етапах для перевірки їхньої життєздатності й як фаундер реагують на виклики ринку. 
  • Командна робота. Важливо дивитися не тільки на те, як підприємець спілкується з інвесторами, а й які люди працюють в його команді.  Я запитую про кваліфікацію працівників у стартапі та як фаундери підтримують продуктивність. Окрім того, я особисто надаю перевагу проєктам з декількома, а не одним засновником. Такі стартапи – це вже показник здатності команди до узгодження рішень і пошуку компромісів.

Поширені помилки, яких припускаються підприємці в комунікації з інвесторами

  • Відсутність чіткого опису цільової аудиторії. Якщо ви не знаєте, для кого ви працюєте, то й інвестор не зрозуміє, чому він повинен вкладати у вас гроші. Чітке розуміння свого ринку – підґрунтя будь-якого успішного стартапу. Інвестори хочуть бачити, що ви не просто маєте ідею, а й глибоко розумієте потреби ваших потенційних клієнтів та знаєте, як задовольнити їх.
  • Не можете пояснити унікальність продукту. Ви, як фаундер, найкраще знаєте про власний продукт. Інвестор, навпаки, уперше дізнається про нього під час пітчингу. Тому вам потрібне не тільки знання технології, але й вміння довести її унікальність перед потенційним партнером.
  • Відсутність бізнес-плану. Бізнес-план – це детальна карта вашого шляху до успіху. Інвестори хочуть бачити, що ви чітко розумієте, куди рухаєтесь і як збираєтесь туди дістатися.
  • Немає бачення довгострокової перспективи. Короткострокові успіхи – це добре, але довгострокові цілі – це фундамент. На жаль, через надмірний фокус на квартальних результатах, багато компаній змушені відкладати або навіть відмовлятися від важливих довгострокових проєктів.
  • Нездатність керувати очікуваннями. Ви маєте бути чесними, щоб уникнути розчарування для будь-якої із сторін. Тому для нас важливо, щоб комунікація із стартаперами була реалістичною і враховувала можливі ризики. 

Досягатимуть успіху лише ті, хто інвестують в людський капітал і в розвиток команди

Сучасний ринок стартапів – це висококонкурентне середовище, де вирує багато амбітних ідей. Тому інвестори давно зрозуміли, що успіх стартапу залежить не лише від ідеї, а й від команди, яка її реалізує. Вони готові вкладати кошти в проєкти з харизматичними лідерами і командами, об’єднаними навколо спільної мети. Це є одним з ключових факторів, що впливають на рішення фондів щодо фінансування проєкту.

Зі свого боку, сильна команда – це мотивовані працівники. Щоб утримати їх у компанії та мотивувати досягнення спільних цілей, стартапи мають створювати умови для професійного зростання кожного співробітника. Інвестиції в навчання, розвиток навичок та кар’єрний ріст – це не витрати, а довгострокові інвестиції в успіх проєкту.

Моя роль полягає в створенні сприятливого середовища для розвитку кожного члена команди та забезпечення їм необхідних ресурсів для досягнення спільних цілей.

Міленіали та покоління Z змінюють правила гри в інвестуванні. Вони вимагають від компаній не тільки фінансової ефективності, а й соціальної відповідальності. ESG (environmental, social, and governance) – це новий тренд в інвестуванні. Молоді інвестори все частіше обирають компанії, які відповідають критеріям ESG. Це означає, що вони враховують екологічні, соціальні та управлінські фактори при прийнятті інвестиційних рішень. Таким чином, вони підтримують бізнеси, які позитивно впливають на суспільство і довкілля.

У висновку я хочу наголосити, що, навіть попри ажіотаж навколо ШІ, потреба в інвестиціях у людський капітал буде тільки зростати. Освіта, досвід, мотивація до гнучкості й самовдосконалення – те, над чим мають працювати як фаундери, так і члени їхньої команди.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Закрили раунд: які інвестиції отримали українські стартапи у 2024 році

Олександр Тартачний 24 грудня 2024 09:42

Український стартап Frontline залучив інвестиції від Angel One

Павло Бартос 23 грудня 2024 18:15

У CES 2025 вперше візьме участь Україна

Павло Бартос 23 грудня 2024 17:02

Як стартапи формують healthtech-екосистему в Україні

Анна Сергієнко 12 грудня 2024 14:56

10 українських стартапів отримають підтримку від EIT Jumpstarter

Павло Бартос 29 листопада 2024 13:35