Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Тетяна Пашкіна
Тетяна Пашкіна
3 квітня 2024 15 хвилин читання

Чого чекати на ринку IT

Інформаційні технології не можуть похвалитися такою багатовіковою історією, як, наприклад, ткацтво. Але швидкість їхнього розвитку значно випереджає інші професійні сфери, хоча таке може бути небезпечним під час криз. SPEKA досліджує ринок IT та його тенденції.

Постковідний IT

Галузь інформаційних технологій була, мабуть, другою (після медицини з фармацевтикою) професійною сферою, яка суттєво виграла від ковіду. Поки планета перелякано сиділа на карантині і медики шукали панацею від вірусу, аби не збожеволіти, вимушено ув’язнені люди потребували розваг та навчання. І шопінгу, аби чимось себе побалувати.

Оскільки офлайн був недоступний, усе це гуртом і швиденько перекочувало в онлайн. Як і комунікації.

 Яскравий приклад — історія Zoom.

investing.com/https://www.investing.com/ investing.com/https://www.investing.com/

Зважаючи на вартість акцій, до 2020 року сервіс компанії не був надто привабливим і популярним. Але початок 2020-го значно зміцнив її позиції та вартість акцій через шалену потребу в сервісі для відеоконференцій. З $65 за акцію на початку 2020 року ціна підскочила до майже $500. Максимальна вартість була $559. Якщо 2020-2021 роки були роками тріумфу компанії, то 2022-й показав, що ця слава недовговічна, і тепер вартість акцій повернулася до докризової позначки. 

Але у тому ажіотажі ухвалювали і більш фінансово ризиковані рішення: наприклад, компанію Slack, розробника інструментів для ділової комунікації, купила фірма Salesforce та ще й за немислимі $27 млрд. Звісно, компанія Salesforce (розробляє CRM-системи та інші корпоративні ІТ-рішення) була зацікавлена у застосунку для своїх продуктів ще й з опцією віддаленого ділового спілкування. Але чи виправданою була ціна?  

У запалі вимушеної диджиталізації інвестори у 2020 році робили суттєві інвестиції у  технології зв’язку та комунікації, сервіси цифрової освіти та електронної комерції. Компанії продукували нові сервіси та продукти і наймали додатковий персонал. Даніель Чжао, провідний економіст Glassdoor, описав це як «пандемію надмірного наймання».

Було багато компаній у технологічному секторі, які робили ставку на тенденції епохи пандемії, які врешті не окупилися.
Даніель Чжао

Певною мірою це було виправдано не менш панічним попитом на нові продукти та послуги. Найбільший куш зірвали техногіганти Apple, Microsoft, Amazon, Meta та Google.  The Wall Street Journal пише, що їхній загальний дохід збільшився на 20%, а прибуток — на 24%.

І якщо Apple отримала свій ласий шмат завдяки підйому попиту на техніку (завдяки необхідності в пристроях для віддаленої роботи на кшталт планшетів, смартфонів та ноутбуків), як і Microsoft  (але тут йдеться про ігрові приставки та ноутбуки), то Google нажився на потребах людей щось шукати в інтернеті, а Amazon отримала свої + 38% до виручки завдяки популярності e-commerce. Facebook теж піддався буму ковід-купівлі, але «з іншого боку» — компанія запровадила таку функцію як купівля в Instagram, аби отримати вигоду від буму електронної комерції.

Крім переможців у боротьбі за гроші клієнтів, були їхні колеги по ринку, яким пощастило менше. Наприклад, Airbnb був змушений скоротити 1900 співробітників з 7500, інші туристичні сервіси теж недорахувалися прибутків. Як і hardware-індустрія, бо виробляти фізичні продукти віддалено було неможливо. 

Загалом епідемія COVID стимулювала зростання розроблення софту, хоча багатьом компаніям довелося перейти на віддалену роботу та відмовитися від затишних офісів. Керівникам необхідно було терміново опановувати навички управління віддаленими та розпорошеними дистанційно командами. Перехід був економічно вигідним, хоча економія на оренді не була стовідсотковою, бо довелося фінансувати співробітникам віддалені робочі місця.

Ще один нюанс — «невдахи» скорочували персонал, а «переможці» його перехоплювали, особливо розробників. Отже, нетехнічному персоналу, що залишився без роботи, довелося пройти складний шлях пошуку нового робочого місця.

Український ринок не надто відрізнявся від світового: за підсумками 2021 року українська IT-галузь зросла на 36%, зокрема, експорт — з $5 млрд до $6,8 млрд. Водночас кількість спеціалістів збільшилася із 244 тис. до 285 тис. Загалом за останні три роки індустрія зросла більш ніж удвічі за експортом та більш ніж на 50% за кількістю спеціалістів, йдеться у звіті Ukraine IT Report 2021.

Експорт комп’ютерних послуг з України зростає у середньому на 27% щорічно. Щодо всіх галузей 37% експорту послуг з України — комп’ютерні послуги. Цей сектор зростає швидше за решту секторів експорту послуг і товарів. За чотири роки надходження зросли удвічі, і цей тренд триває. Загалом експорт комп’ютерних послуг у 2021 році сягнув $6,8 млрд. Головними драйверами зростання індустрії є США (40% експорту) і Велика Британія (10%).  

У 2021 році ситуація здавалася безхмарною:

Дані Асоціації «ІТ Ukraine» Дані Асоціації «ІТ Ukraine»

Коли ковідна бульбашка луснула

Оскільки ситуація з ковідом була геть непередбачуваною (і через перебіг хвороби, і через реакцію урядів на неї), планувати майбутнє було майже нереально. Мабуть, не один аналітичний відділ сушив голови, щоб зробити передбачення ринків більш достовірними?

Тож коли ситуація з фази «невідома, дуже небезпечна епідемія, що потребує серйозних рішень та ізоляції» перейшла у фазу «сезонна епідемія на кшталт респіраторного захворювання з незначною кількістю смертей», багато хто не встиг до цього підготуватися. Тому деякі управлінські рішення були гарячкові та неефективні. Багато компаній вирішили негайно повертати людей в офіси, незважаючи на зростання операційних витрат. Уже 2021 року, попри обмеження, техногіганти почали повертати персонал в офіси. 

Той самий Zoom, який мав би подавати приклад застосування віддалених комунікацій завдяки власному сервісу, теж приєднався до бізнес-спільноти, наказавши співробітникам, що перебувають у радіусі 80 км, бодай двічі на тиждень працювати в офісі, хоча раніше говорили, що можна буде працювати віддалено необмежений час. І якщо співробітники компанії відреагували на такий крок без заворушень, то іншим компаніям пощастило менше. У компанії Amazon почалися звільнення працівників (з їхньої ініціативи), які не хочуть працювати тричі на тиждень в офісі того міста, за яким вони закріплені. До того співробітники компанії намагалися висунути петицію з альтернативними пропозиціями і навіть страйкували, коли її не прийняли. Тож 2023 рік був для компанії Amazon дуже бурхливим.

Але найстрашніше, що трапилося у компаніях, це масові звільнення працівників, які виявилися непотрібними у нових економічних реаліях. Ми вже писали, що 2022-2023 роки стали суцільним жахом для сотень тисяч айтівців. Непродуманий рекрутинг на початку ковіду призвів до того, що деякі працівники байдикували тижнями, очікуючи на робочі завдання. Тепер компанії мусили звільнитися від такого економічного тягаря. Але разом із похапцем найманими робітниками почалися звільнення тих, хто роками сумлінно працював. Їхня провина була лише в тому, що продукт, який приносив непогані кошти, перестав бути прибутковим. 

Хвиль звільнення було декілька, і ми б збрехали, стверджуючи, що їх більше не буде. У 2024 році Google скоротив лише 1000 фахівців (поки що) — з підрозділів Voice Assistant, інженерів та продавців. Це значно менше, ніж у 2023 році, коли з Google мусили піти майже 12 тис. працівників.

Google не єдиний, хто продовжує скорочення штату. У цій «команді» багато гравців, як-от Amazon, Discord, Paramount Global, UPS, Microsoft, eBay, Twitch, American Airlines. Звільнення тривають по всьому світу і стосуються багатьох галузей. Наприклад, вважають, що застосування ШІ призвело до скорочень 46 тис. фахівців. Лише у лютому стало відомо про скорочення у таких компаніях, як Sony, Bumble та Expedia.

Якщо моніторити хроніки звільнень у 2024 році, майже щодня з’являються новини про скорочення персоналу в різних галузях. На кінець березня зафіксовано 56 тис. звільнень у 222 компаніях.

Попри отримані у 2023 році суперприбутки, техногіганти продовжують масові скорочення.

Одна з причин таких звільнень — заміна працівників, що не вміють працювати із ШІ, на працівників, що вже цього навчилися.

Друга — скорочення попиту, наприклад, на ігри. Так, Microsoft звільняє 1900 працівників, майже 9% ігрового підрозділу, після придбання Activision Blizzard  Генеральний директор Microsoft Gaming Філ Спенсер сказав, що звільнення були частиною більшого «плану виконання», який зменшить «зони збігу», трохи більш ніж через три місяці після того, як Microsoft завершила придбання Activision Blizzard.

Скорочення відбуваються у багатьох компаніях, і фахівцям вкрай важко передбачати своє професійне майбутнє у таких непередбачуваних обставинах.

Українські реалії

Фахівцям українських інформаційних технологій «не пощастило у квадраті». Одночасно зі скороченнями по всьому світу і мінімізацією замовлень на аутсорс, воєнні дії посилили негативний тренд. Клієнти не хотіли продовжувати контракти із фахівцями, що сидять по погребах або можуть бути мобілізовані кожного дня. 

На початку вторгнення багато хто з ІТ-експертів пророкував продовження розвитку галузі та генерацію великих валютних доходів. Шкода, але ці сподівання не справдилися. Якщо за підсумками 2022 року IT-індустрія забезпечила валютні надходження до української економіки у розмірі $7,34 млрд, то у 2023 році ІТ-індустрія принесла в українську економіку $6,7 млрд завдяки експорту своїх послуг, що на 8,5%, або на $622 млн, менше за показник 2022 року. Частка ІТ в експорті послуг уперше за багато років знизилася, а не зросла, але досі сягає показника понад 40%.

Dou.ua Dou.ua

Показники цього року теж не надто оптимістичні: за даними НБУ, річний обсяг IT-експорту України у лютому скоротився на 5,3%. Частка ІТ-послуг у структурі всього експорту послуг знизилася з 41,6% до 37,2% у порівнянні з показником минулого року.

Чому так сталося?

Звісно, першопричиною є загальна складна ситуація та скорочення у техногігантах в усьому світі. Деякі тренди повторюються: якщо скорочується певна кількість фахівців у світовому геймдеві, українські компанії змушені підхопити його. Тож станом на лютий 2024 року за пів року індустрія скоротилася на 1020 людей (або 11,75%), а за рік — на 1411 (майже 15%). Якщо говорити саме про технічних спеціалістів, то це мінус 590 та 944 фахівця відповідно, а у Києві з’явився лише один новий офіс.

Але і в українських реаліях ситуація могла би бути кращою, якби більш ефективно працювала система бронювання та дозволи для чоловіків на виїзди у відрядження. Чому це важливо? 

Тому що зараз вкрай важко довести міжнародним клієнтам здатність українських команд якісно та вчасно виконувати замовлення. Компанії досі намагаються активно рекрутувати тих, хто виїхав за кордон, пропонуючи їм майже тисячу можливостей. Враховуючи, що переважна більшість айтівців — чоловіки, стає зрозумілим, що наявні жіночі ресурси не завжди можуть стовідсотково замінити на перемовинах колег-чоловіків.  

Тому ми бачимо тренд, коли ризики співпраці з українськими розробниками намагаються компенсувати зниженням ціни. Іноді це спрацьовує. «Щоб переконати замовника працювати з Україною, залишився єдиний аргумент — ціна. Українські розробники нарешті дешевші, ніж у країнах Балтії або Польщі, і це трохи компенсує ризики. Наймати розробників 2021 року з 30% дисконтом — хороший аргумент. Багатьох може переконати», — пише Макс Іщенко з Djinni.

У коментарях розробники підтверджують, що змушені погоджуватися на менші зарплати та й шукати їх декілька місяців. «У тех стало гірше, зарплати надто впали, щонайменше на 20% пропонують меншу з/п, ніж у 2021-му. Роботу шукаєш 4-6 місяців проти 1-2 у 2021-му», —  пише Ніколай Колесник.

meta.djinni.co meta.djinni.co

Але українські айтівці не з тих, що здаються. Галузь стрімко переорієнтовуються на внутрішніх клієнтів та пробує продукувати нові сервіси та продукти вже під вітчизняного замовника. Активний попит на нетехнічних фахівців — юристів, маркетологів, фінансистів підтверджує цей тренд. 

Тим часом українські «неІТ» роботодавці активно долучаються до боротьби за розробників та інших «технофахівців».

ми бачимо у лідерах за кількістю вакансій не тільки знані ІТ-компанії, але й ПриватБанк, техпідрозділи інших банків та мобільних операторів.

Підбиваючи підсумки 2023 року, Djinni зазначає, що відсоток пропозицій продуктових IT-компаній зріс з 39% у листопаді 2021 року до 53% наприкінці 2023-го.  Лідерами є інтернет-холдинг Genesis (853 пропозиції) та Ajax Systems (371).

Звісно, це не покриває на 100% запити розробників, і останні два роки є тяжкими для розробників, які вже звикли, що робота ганяється за ними, а не вони за нею.

Навіть «загальні» сайти з працевлаштування констатують невигідну для айтівців ситуацію. «Неконкурентними залишаються посади зі сфери IT. Примітно, що, попри сезонне падіння цього показника, за окремі вакансії конкуренція посилилася (Angular-розробник, Java Developer, Python-програміст», — йдеться у дослідженні Work.ua.

А по зарплаті тепер з айтівцями конкурують не тільки керівники та висококваліфіковані профі, а й військові спеціальності. «Найвищі середні зарплати — понад 70 тис. грн — ринок праці пропонує фахівцям для Сил оборони України: розвідникам, гранатометникам, пілотам дронів, снайперам, стрільцям тощо. Серед цивільних професій (крім керівників та сфери ІТ) найбільші зарплати у лютому мали: медіабаєр (50 тис. грн), водій-міжнародник (45 тис. грн), кераміст, рихтувальник, стоматолог, тонувальник (40 тис. грн)», — свідчать фахівці Work.ua.

Тим часом як на DOU пропонують по 100-150 вакансій для різних мов програмування, для маркетологів є більш ніж 500 пропозицій із зарплатою, що динамічно зростає.

Нетехнічні професії зараз користуються попитом в ІТ-галузі. Навіть ейчар-менеджери, попри негаразди та масові звільнення на  початку війни, зуміли зрости і за кількістю пропозицій, і за рівнем заробітної плати.

Що далі?

Прогнозувати майбутнє в ІТ останні декілька років — справа невдячна. Тому обережно зауважимо, що, якщо далі буде так, як зараз, можливий незначний негативний тренд, і то лише коли вітчизняні компанії не будуть активно користуватися змогою залучити розробників на вельми вигідних умовах. А аутсорсери — залучати міжнародних клієнтів, для яких вартість послуг важливіша за такі «дрібні негаразди», як обстріли та тривоги. 

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Червоні прапорці на шляху до нової роботи: як уникнути токсичного робочого місця

Anastasia Dzhogola 10 квітня 2024 18:00

«Мерседес» посеред шосе і що з ним робити: правила успішної спільної роботи з вендором

Владислав Миронович 10 квітня 2024 14:00

Minecraft — це не тільки розвага: як працює навчальна платформа Minecraft Education

Владислав Миронович 9 квітня 2024 13:30

Чи замінить ШІ людей як робочу силу та які вакансії під загрозою

Владислав Паливода 9 квітня 2024 07:46

Проєкти Open source для розробників: 7 суттєвих переваг і 4 незначні недоліки

IT-команда NIX 8 квітня 2024 19:00