Сайт «Цитруса» не працює, а його власники розсварилися та подають один на одного до суду. Що відбувається?
Основний сайт магазину електроніки «Цитрус» не відкривається вже другу добу. Спочатку в компанії заявили, що винні хакери, але потім визнали: сайт не працює через рішення суду.
SPEKA розповідає, що призвело до зупинки сайту, чому розсварилися власники компанії та до чого тут Геннадій Корбан.

Чому розсварилися співзасновники «Цитруса»
Компанію «Цитрус» понад 20 років тому заснували одесити Дмитро Зінченко та Григорій Топал. Натепер вона є одним із лідерів українського ринку роздрібної торгівлі електронікою.
У 2020-му між засновниками стався конфлікт.
Зінченка, за його словами, нібито незаконно усунули з посади CEO компанії, не пустили до офісу, закрили йому доступ до корпоративної пошти та акаунтів, заблокували телефонний номер.
Пізніше в інтерв'ю «РБК-Україна» Дмитро Зінченко стверджував, що конфлікт виник через різні погляди співзасновників на подальший розвиток бізнесу. Григорій Топал нібито «наполягав на вилученні значних сум із компанії для власних потреб», а Зінченко, за його словами, хотів розвивати бізнес далі, збільшувати капіталізацію та виходити на міжнародні ринки.
Григорій Топал конфлікт із колишнім партнером не коментує.
Як у «Цитрусі» з'явився Корбан
«Цитрус» має досить заплутану структуру власності та складається з більш ніж десяти компаній. На початку березня 2021 року 50% однієї з них, «ЗТ-Інвест», придбав дніпровський бізнесмен та політик Геннадій Корбан. До цього частка належала Дмитрові Зінченку. На компанію зареєстровані кілька торговельних марок, пов'язаних із «Цитрусом».
Друга половина «ЗТ-Інвест» належить Григорію Топалу. Його представники заявили, що насправді «ЗТ-Інвест» не входить до групи «Цитрус», не впливає на її операційну діяльність, а торговельні марки, зареєстровані на компанію, не є основними. Також СЕО «Цитруса» Вадим Лисюк повідомляв, що угоду про придбання «ЗТ-Інвест» вони вважають незаконною, тому що співвласників про неї нібито не повідомили.
Своєю чергою Корбан заявив, що увійшов до компанії як інвестор і купівлю узгодив з обома сторонами. В інтерв'ю Liga.net він повідомив, що вважає «ЗТ-Інвест» основною компанією, яка володіє торговельною маркою та на якій сконцентровані основні обороти та постачання техніки.
Чому не працює сайт «Цитруса»
А поки це рішення суду не набрало чинності, представники Корбана подали власний позов. За ним Господарський суд Києва на початку січня 2022 року заборонив «Цитрусу» використовувати свої торговельні марки та зобов'язав хостингову компанію обмежити доступ до сайту на період розгляду справи.
У «Цитрусі» з цим рішенням не погоджуються, збираються його оскаржувати та звинувачують Геннадія Корбана у рейдерстві.
Натепер основний сайт citrus.ua не відкривається, працює лише резервний citrus.com.ua.
У чому ще звинувачують компанію
У червні 2021 року Геннадій Корбан заявив, що подав на Топала та групу юридичних осіб, які той контролює, позовів на понад 1 млрд грн, а також підготував скарги до правоохоронних органів. За його словами, він та його фахівці провели аудит діяльності компанії та виявили оборудки.
Тоді ж видання «Цензор» із посиланням на джерело у правоохоронних органах повідомляло, що держава внаслідок цих схем недоотримала 13,3 млн грн. Техніку для «Цитруса» нібито завозили через 60 підставних ФОПів. Їх вдалося викрити через те, що вони подавали звітність із однієї IP-адреси.
У жовтні 2021-го Корбан опублікував на своїй сторінці у Фейсбуку рішення суду, яке зобов'язує «Цетехно» (компанію з групи «Цитрус») виплатити 991 млн грн боргів. Представники «Цитруса» назвали це рішення частиною «масованої атаки у ЗМІ та судах» і збираються його оскаржувати.