Чим замінити Telegram. 15 альтернатив популярному месенджеру
На початку листопада у кількох провідних вищих навчальних закладах України заявили про обмеження на використання месенджера Telegram для роботи. Ці заходи були прийняті на основі указів Міністерства освіти і науки України та листів від обласних військових адміністрацій.
5 листопада у Львівському національному університеті імені Івана Франка (ЛНУ) наказом ректора заборонено працівникам університету використовувати телеграм для передачі інформації, що стосується роботи, а також для особистої комунікації на робочих пристроях. Технічний контроль за виконанням цього наказу покладено на центр мережевих технологій та ІТ-підтримки.
Надалі естафету заборони підтримав Київський національний університет імені Тараса Шевченка (КНУ). З 11 листопада заборона на використання телеграму для службових цілей набуває чинності також у КНУ.
Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича також запровадив заборону на використання телеграму для робочих комунікацій, а на службових та особистих комп'ютерах заборонено встановлювати месенджер. Всі посилання на телеграм-канали та боти університету були видалені зі сторінок ВНЗ.
Декілька інших університетів, зокрема, Український католицький університет, Київський столичний університет імені Бориса Грінченка та Національний авіаційний університет, також ухвалили подібні рішення щодо обмеження використання Telegram у службовій комунікації.
Альтернативи Telegram
Телеграм — потужна платформа, яка давно перетворилась з месенджера на щось більше. Саме тому альтернативу Telegram доволі складно скласти, оскільки для різних користувачів важливі різні функції застосунку. Багатьом месенджер потрібен як платформа для спілкування, хтось використовує його, як медіа, «читалку» новин, статей, цікавих постів, є люди, які активно користуються різноманітними ботами. Також величезна аудиторія має власні канали, групи, намагається монетизувати свій контент.
Точної альтернативи немає, але основні функції мають інші продукти. Розглянемо їх.
Rakuten Viber
В інтерв’ю Speka керівник українського офісу Rakuten Viber Ілля Бошняков зазначив, що вайбер встановлено на 98% смартфонах в Україні. Тобто майже кожний знайомий із ним.
Viber часто сприймається як месенджер для батьків або, навпаки, дітей, та як місце шкільних чатів та груп ОСББ (об’єднань співвласників багатоквартирних будинків). Це свідчить про модерацію, яка добре працює.
«Чому обирають Viber для групового спілкування? Наші користувачі кажуть, що Viber — це спілкування з реальними людьми. У нас спілкуються з родиною, розв’язують побутові щоденні питання, саме у нас є нагальна група із сусідами, батьками дітей, однокласниками, лікарями, тренерами і багато інших. Це місце, де ви ставите свою справжню фотографію, справжнє ім’я і пишете іншим людям зі справжнім фото та іменем», — каже Ілля Бошняков.
Viber має дійсно хороші функції безпеки та конфіденційності. У ньому є опції верифікації користувачів, а також наскрізне шифрування, налаштування зникнення повідомлень через певний час тощо.
Але вайбер не призначений для монетизації, тож якщо ви хочете заробляти на трансляціях або спільнотах, він не для цього. Саме тому він не надто цікавий для творців контенту.
Переваги Viber
- Viber дозволяє здійснювати безкоштовні голосові та відеодзвінки, а також обмінюватися повідомленнями між користувачами по всьому світу.
- Висока якість голосових та відеодзвінків навіть за низької швидкості інтернет-з’єднання.
- Наскрізне шифрування для повідомлень, дзвінків, фото та відео.
- Надсилання фото, відео, аудіоповідомлень, документів та інших файлів безпосередньо у чаті.
- Можливість підписуватися на публічні чати та канали, що дозволяє отримувати новини та брати участь в обговореннях.
- Viber Out. Можливість здійснювати дзвінки на стаціонарні та мобільні телефони за низькими тарифами.
- Великий вибір безкоштовних та платних сткерів, а також підтримка GIF-файлів.
- Підтримка групових дзвінків.
Недоліки Viber
- Viber може займати багато місця на пристрої через кешування медіафайлів та зберігання історії чатів, що може бути проблемою на пристроях з обмеженою пам’ятю.
- Порівняно з іншими месенджерами Viber має менші можливості для кастомізації, налаштування інтерфейсу та персоналізації.
- Наявність реклами у деяких публічних чатах, а також платних функцій, як-от платні стикери та дзвінки через Viber Out.
- У порівнянні з конкурентами Viber має менше можливостей для інтеграції з іншими застосунками та сервісами.
- Майже відсутні моделі монетизації для творців контенту.
Сайт: https://www.viber.com
WhatsApp — ще одна альтернатива Telegram, яка дуже популярна серед тих, хто вважає телеграм менш надійним та безпечним. Застосунок також дозволяє обмінюватися повідомленнями, створювати групові чати та здійснювати відео- та голосові дзвінки.
Функція обміну повідомленнями є достатньо потужною, і ви можете надсилати різні типи повідомлень — аудіо, зображення, документи або відео.
Іншою перевагою WhatsApp є його функції безпеки, зокрема наскрізне шифрування. Ці функції, хоча і не є досконалими, вважаються набагато кращими, ніж у тelegram. WhatsApp добре відтворює функції чату Telegram, але не є найкращою заміною для створення груп, а також для прямих трансляцій.
Переваги WhatsApp
- WhatsApp є одним із найпопулярніших месенджерів у світі з мільярдами користувачів, що робить його зручним для спілкування з великою кількістю людей.
- Безкоштовні голосові та відеодзвінки, а також обмін повідомленнями по всьому світу.
- Наскрізне шифрування для всіх чатів і дзвінків.
- Інтуїтивно зрозумілий інтерфейс.
- Автоматично синхронізує контакти з телефонною книгою, що дозволяє швидко знайти користувачів серед друзів та родини.
- Підтримка групових чатів до 1024 учасників і групових дзвінків до 32 осіб.
- Функція статусів дозволяє користувачам ділитися фото, відео та текстовими оновленнями, які зникають через 24 години, подібно до історій в Instagram.
- WhatsApp Business пропонує інструменти для малого бізнесу, зокрема профілі компаній, автоматичні відповіді та інтеграцію з CRM.
Недоліки WhatsApp
- У порівнянні з Telegram WhatsApp має менше додаткових функцій, як-от боти, канали або розширені можливості кастомізації.
- Обов’язково потрібен телефонний номер, що може бути незручним для деяких користувачів.
- Хоча WhatsApp працює на багатьох платформах, бувають випадки, коли застосунок нестабільно працює на старих або менш популярних пристроях.
- Зв’язок із компанією Meta (Facebook) викликає у деяких користувачів недовіру через минулі скандали з витоком даних. У 2021 році зміни в політиці конфіденційності WhatsApp викликали занепокоєння серед користувачів через передавання даних материнській компанії Meta, що знизило довіру до платформи.
- Немає автоматичного хмарного резервного копіювання чатів у своєму сховищі. Користувачі повинні самостійно налаштовувати резервне копіювання на Google Drive або iCloud.
- Обмежує розмір файлів для передавання (до 2 ГБ), що може бути недостатньо для великих файлів.
- Існує ризик, що у майбутньому WhatsApp може почати впроваджувати рекламу або інші методи монетизації, що може змінити користувацький досвід.
Сайт: https://www.whatsapp.com
Signal
Signal приваблює користувачів своїм рівнем безпеки. Він має наскрізне шифрування, навіть компанія не може отримати доступ до ваших повідомлень, функції відеодзвінків та обміну повідомленнями, функція зникнення повідомлень.
Проте Signal — це не застосунок для створення спільнот. Це проста альтернатива Telegram для комунікації.
Переваги Signal
- Високий рівень безпеки завдяки наскрізному шифруванню всіх повідомлень і дзвінків. Шифрування також застосовується до метаданих, що забезпечує додаткову конфіденційність. Голосові та відеодзвінки у Signal також зашифровані.
- Це застосунок із відкритим кодом, що дозволяє експертам у сфері безпеки перевіряти та покращувати його код, забезпечуючи прозорість і надійність.
- Не містить реклами, не збирає дані користувачів і не монетизує застосунок через продаж даних, оскільки фінансується завдяки пожертвам та грантам.
- Має простий і зручний інтерфейс.
- Таймери на повідомлення, після закінчення яких вони автоматично видаляються.
- Зберігає мінімум даних про користувачів, наприклад, тільки дату створення облікового запису та час останньої активності, що забезпечує високий рівень анонімності.
- Має функцію підтвердження особи, що дозволяє переконатися, що ви спілкуєтеся з правильним контактом через QR-коди або спеціальні ключі безпеки.
Недоліки Signal
- Signal не такий популярний, як WhatsApp чи Telegram, тому у вас може бути менше контактів, які також використовують цей месенджер.
- Signal вимагає телефонний номер для реєстрації.
- Має менше функцій, ніж деякі інші месенджери, наприклад, відсутні публічні канали, боти або розширені можливості кастомізації.
- Signal обмежує розмір файлів, які можна надіслати через платформу.
- Не підтримує резервне копіювання у хмару через міркування безпеки, що може бути незручним за втрати даних або зміни пристрою.
- На відміну від деяких інших месенджерів Signal не дозволяє використовувати кілька номерів або профілів на одному пристрої.
Сайт: https://signal.org/
Підписуйтеся на наші соцмережі
Discord
Discord був створений як програма для форумів із вбудованим набором інструментів для прямих трансляцій. Традиційно ним користуються геймери. Але кожен може спілкуватися з іншими учасниками, створювати канали та розвивати спільноти.
Наприклад, ви можете налаштовувати ролі учасників, і вони можуть спілкуватися між собою в чатах.
Переваги Discord
- Функції текстового чату, голосових та відеодзвінків, а також обміну файлами.
- Discord дозволяє створювати сервери з безліччю каналів для різних тем, що ідеально підходить для спільнот, геймерів, навчальних груп, команд та інших груп користувачів.
- Розширені можливості адміністрування: створювати ролі, налаштовувати дозволи та автоматизувати модерацію через боти, що дозволяє ефективно керувати великими спільнотами.
- Стабільний і якісний зв’язок навіть у групових голосових та відеочатах, що робить його ідеальним для онлайн-зустрічей, стримінгу та ігрових сесій.
- Підтримка інтеграцій з Twitch, YouTube, Spotify та іншими платформами, що дозволяє користувачам синхронізувати свої акаунти і ділитися активністю у реальному часі.
- Підтримка ботів, які можуть виконувати різноманітні завдання, від автоматичної модерації до інтерактивних ігор, що підвищує функціональність сервера.
- Вбудована підтримка стримінгу та обміну екранами.
Недоліки Discord
- Для нових користувачів інтерфейс Discord може здатися складним через велику кількість функцій, каналів та налаштувань.
- Discord може споживати значні ресурси системи, особливо під час стримінгу або у великих голосових чатах, що може впливати на продуктивність пристрою.
- Хоча Discord використовує шифрування для зв’язку, сервери адмініструються користувачами, що може загрожувати безпеці, особливо якщо адміністратори не досвідчені.
- Discord не підтримує наскрізне шифрування повідомлень.
- Через принцип відкритості серверів Discord може стати платформою для поширення шкідливого контенту або кібербулінгу, особливо у публічних або погано модеративних спільнотах.
- Безкоштовна версія Discord має деякі обмеження, наприклад, обмеження на розмір файлів для завантаження (до 8 МБ) та деякі інші функції, які доступні лише для користувачів Nitro.
Сайт: https://discord.com/
Skype
Застосунок дозволяє проводити групові відеоконференції зі 100 учасниками, має інтеграцію з Microsoft Teams і Office 365, пропонує можливість здійснювати дешеві міжнародні дзвінки на стаціонарні та мобільні телефони за допомогою Skype Credit.
Переваги Skype
- Тісна інтеграція з продуктами Microsoft, як-от Outlook та Teams, робить його зручним для бізнес-користувачів.
- Skype залишається стабільним і надійним інструментом для відео- та аудіозв’язку навіть за низькошвидкісного інтернет-з’єднання.
- Вбудована функція запису дзвінків.
Недоліки Skype
- Застосунок може використовувати значні ресурси системи, що може вплинути на продуктивність пристрою, особливо під час відеодзвінків.
- З появою нових, більш сучасних платформ для відеозв’язку (як-от Zoom та Microsoft Teams), Skype втрачає популярність серед корпоративних користувачів.
Сайт: https://www.skype.com
Lecksis
Один із найновіших та оригінальних месенджерів, що встановлюється без надання особистих даних. Для реєстрації потрібно тільки створити нікнейм. Ім’я, телефон і фото користувач додає за бажанням. У месенджер інтегровано VPN, що дозволяє не розкривати IP-адресу юзера.
Головна особливість — це інтеграція криптовалют — застосунок має вбудований криптогаманець. Lecksis дозволяє користувачам створювати інтернет-магазини прямо у застосунку та здійснювати транзакції за допомогою LEKS-токенів.
Lecksis використовує наскрізне шифрування, що забезпечує повну конфіденційність користувачів. Усі комунікації захищені, і жодні дані користувачів, зокрема IP-адреси, не зберігаються на серверах. Також застосунок має вбудованого AI-асистента, який може допомагати з різними завданнями, від перекладу мов до організації розкладу.
Переваги Lecksis
- Завдяки шифруванню та відсутності зберігання даних користувачів Lecksis надає один із найвищих рівнів захисту конфіденційності.
- Можливість реєстрації без особистих даних.
- Від криптогаманця до AI-асистента — Lecksis пропонує багато корисних функцій в одному застосунку.
Недоліки Lecksis
- Lecksis поки що не має такої широкої аудиторії, як більш відомі месенджери.
- Деяким користувачам не сподобається складний інтерфейс та функціона через багато різних функцій.
Сайт: https://lecksis.com/
SimpleX
Розробники позиціонують SimpleX як перший месенджер без ідентифікаторів користувачів, навіть випадково згенерованих. Це максимально покращує конфіденційність. Прив’язка до телефону чи електронної пошти теж відсутня.
Для доставки повідомлень, замість ідентифікаторів користувачів, SimpleX використовує тимчасові анонімні парні ідентифікатори черг повідомлень, окремі для кожного вашого підключення — тут немає довгострокових ідентифікаторів.
Додавання контактів відбувається за допомогою одноразового QR-коду за особистої зустрічі, відеозв’язком або через посилання-запрошення.
Переваги SimpleX
- Повна анонімність. Ви не можете бути ідентифіковані чи відстежені за допомогою платформи.
- Оскільки користувачі не мають ідентифікаторів, ви не можете отримати небажані повідомлення, спам або запити, якщо не поділитесь одноразовим запрошенням або тимчасовою адресою.
- Ви можете використовувати SimpleX на власних серверах або на серверах, попередньо налаштованих у застосунку, що забезпечує більшу гнучкість та контроль.
- Усі дані користувача зберігаються на пристроях користувача, а повідомлення тимчасово будуть на серверах SimpleX до моменту отримання, що знижує ризик витоку даних.
Недоліки SimpleX:
- Через високий рівень конфіденційності і менш звичний підхід до ідентифікації у платформи невелика база користувачів, що обмежує коло контактів.
- Відсутність звичних ідентифікаторів, як-от номери телефонів або електронна пошта, може ускладнити процес підключення до інших користувачів, особливо для менш технічно обізнаних.
Сайт: https://simplex.chat/
WispR
WispR — це програма для обміну повідомленнями, також розроблена з особливою увагою до конфіденційності та безпеки. Він використовує передові методи шифрування і працюєте в одноранговій (P2P) мережі, забезпечуючи повну децентралізацію комунікації та захист від стороннього доступу. Платформа підтримує зашифровані повідомлення, голосові та відеодзвінки, а також обмін файлами за допомогою ключів шифрування, які генеруються і знищуються після кожного сеансу.
Хоча сервіс і прив’язується до номера, WispR перетворює його на Matrix ID та дозволяє залишатися в режимі Matrix Ghost і спілкуватися з контактами лише через Matrix ID.
Переваги WispR
- Шифрування та P2P-зв’язок забезпечують надійну конфіденційність.
- Відсутність центральних серверів зменшує вразливість до кібератак.
Недоліки WispR
- Зосередженість платформи на безпеці ускладнює користувацький досвід.
- Високі стандарти безпеки можуть спричинити проблеми із сумісністю пристроїв.
- Невелика база користувачів.
Які ще месенджери можуть бути альтернативою Telegram?
Насправді месенджерів дуже багато. Але повторити успіх відомих продуктів не так просто. Для більшості користувачів питання безпеки та анонімності не таке важливе, як, наприклад, величезна користувацька база.
Це як соціальні мережі — якщо там немає твоїх друзів, причин користуватися маловідомими платформами небагато.
Однак, якщо вам потрібно знайти месенджер для невеликої групи користувачів, хочеться чогось незвичного або переймаєтесь через конфіденційність, подивіться цей список.
Dober
Український месенджер, який був анонсований восени 2022 року. Месенджер Dober пропонує два варіанти застосунку — корпоративний та публічний.
У корпоративному замовник може отримати свій власний програмний сервер та повністю контролювати його місцерозташування і доступ користувачів до нього. Загальнодоступний месенджер передбачає завантаження застосунку та його підключення через смартфони.
Сайт: https://dober.chat
Threema
Використовує наскрізне шифрування, а дані зберігаються лише на пристроях користувачів. Має функції для роботи в командах, як-от опитування та списки завдань.
Фокус на приватності та анонімності, де користувачі можуть використовувати застосунок без прив’язки до номера телефону чи електронної пошти.
Сайт: https://threema.ch
Wire
Месенджер з високим рівнем безпеки, орієнтований на бізнес-користувачів, але доступний і для персонального використання.
Серед особливостей — наскрізне шифрування, підтримка конференцій, сумісність із різними платформами, можливість працювати у декількох облікових записах одночасно.
Сайт: https://wire.com
LINE
Популярний переважно у Східній Азії, має такі функції, як відеодзвінки, ігри, а також мініпрограми. Також є інтеграція із соціальними мережами, платіжними системами, та великий магазин стикерів.
Сайт: https://line.me
Kik
Kik дозволяє спілкуватись без прив’язки до номера телефону, пропонуючи простий у використанні інтерфейс. Є підтримка чатботів, доступ до анонімного чату, простий обмін медіа.
Сайт: https://kik.com
Справжній суперап. Глобальний месенджер з особливою популярністю в Китаї, що поєднує функції соціальної мережі та месенджера. Є можливість здійснювати платежі, замовляти послуги, публікувати статуси і використовувати міні-програми.
Сайт: https://www.wechat.com
Tox
Децентралізований месенджер, який надає високу безпеку завдяки використанню P2P-архітектури. Шифрування, відео- та аудіодзвінки, відсутність серверів для зберігання даних, а також відкритий вихідний код.
Сайт: https://tox.chat