Чим займається контент-менеджер в ІТ-компанії?
Якщо ввести ключові слова «контент-менеджер» на умовному Work.ua, в описі вакансій можна знайти будь-що. Якщо у вакансіях розробників вимоги на посаду зазвичай зрозумілі з назви, то у контенті пул обовʼязків — світ фантазій та мрій кожного окремого роботодавця.
Тобто роботодавці часто прагнуть втиснути у посаду контентника максимум обовʼязків. Але що з цього дійсно контент-менеджмент і що роблять контент-менеджери у продуктових відділах IT-компаній? Давайте розбиратися.
Мене звуть Кристина Ломакіна, я працюю у контенті та комунікаціях вже понад 9 років. Співпрацювала з брендами, як-от MOYO, TP-Link, Rocket [Raketa]. Зараз працюю контент-менеджером у Welltech.
У цій статті я спробую розкласти по поличках:
- Що охоплює контент-менеджмент «здорової людини».
- Яка різниця між контентом для маркетингу та контентом для продукту.
- Що робить контент-менеджер у продукті on a daily basis.
Тож якщо вам цікаво, що роблять контентники у вас на проєктах, ви у потрібному місці. Поїхали!
Маркетинговий vs продуктовий контент
Умовно світ контенту можна поділити на дві частини:
- Маркетинговий контент — це все, що стосується реклами продукту. Тут контент для соцмереж, SEO-тексти, PR тощо. Умовно назвемо це рекламою чипсів.
- Продуктовий контент — це самі чипси. Це і є основна відмінність.
Але ж самі чипси не складаються з літер та картинок. Вони складаються з картоплі та ароматизаторів, їм не потрібен продуктовий контент-менеджер. А яким продуктам він потрібен? Тим, чий продукт — це інформація.
Це може бути будь-який софт: сайти, ігри, застосунки для вивчення мов, трекери калорій, апки для медитації або інтервального голодування — їм усім потрібен контент, щоб залучати користувачів.
Який саме контент?
Підписуйтеся на наші соцмережі
- тексти для інтерфейсів;
- Release notes;
- тексти для нотифікацій та системних розсилок;
- візуальний та відеоконтент;
- каталоги товарів;
- щоденні поради користувачам;
- наповнення бібліотеки застосунку, якщо така є.
Основний меседж — роботи багато, і вона може надто відрізнятися залежно від специфіки та мети продукту.
Що саме робить контент-менеджер на проєкті on a daily basis?
Зону відповідальності контент-менеджера можна умовно поділити на три частини: продуктову, проєктну та, власне, контентну.
Продуктова частина контент-менеджера
Основна мета тут — надання користувачам найрелевантнішого для них та найвигіднішого для компанії контенту. Це неможливо без розуміння базової цінності продукту, на якому працює контент-менеджер.
Які вміння та якості тут важливі:
- Helicopter view. Який саме тип контенту потрібен або буде потрібен за пів року, рік?
- Базове розуміння аналітики. Яка у продукту аудиторія, з яких вона країн, якими мовами розмовляє, які вік та стать переважають, які діагоналі екрана зазвичай використовують?
- Базове розуміння того, як продукт працює технічно. Як контент доставляється користувачеві, яка логіка персоналізації тощо. Це дозволяє говорити з продактами та розробниками однією мовою.
- Базове вміння генерувати гіпотези та тестувати їх.
- Вміння аргументувати свою думку менеджеру і команді.
Приклад флоу роботи на основі цих якостей:
Ви працюєте над контентом для застосунку з вивчення англійської мови. На основі даних з аналітики ви розумієте, що ядро вашої аудиторії — це молоді іспанськомовні люди з Мексики. Ви робите припущення: вони вчать англійську для того, щоб працювати або мігрувати у США. Ви доносите цю гіпотезу до продакт-менеджера і отримуєте апрув на створення пари відеороликів про тонкощі американської бізнес-англійської. Через певний час ви перевіряєте, чи цей контент «залетів», і робите висновки.
Проєктна частина контент-менеджера
Основна мета тут — вчасне виконання етапів контент-проєкту у межах бюджету.
Які вміння та якості тут важливі:
- Організаційні здібності. Потрібно буде керувати творчими особистостями.
- Вміння комунікувати тактично, але вимогливо.
- Бюджет- і тайм-менеджмент.
- Базовий рекрутинг. Можливо, доведеться наймати творчих особистостей. :)
- Автономність. Ймовірно, ніхто не буде диктувати, що саме потрібно зробити. Варто вміти самостійно шукати, як покращити контент.
Приклад флоу роботи на основі цих якостей:
Через два місяці в застосунку, над яким ви працюєте, запланований реліз бібліотеки на трьох локалях: англо-, іспансько- та українськомовній. Для цього потрібно 50 статей з картинками, перекладених трьома мовами. На основі даних та запиту бізнесу ви вирішуєте, які саме це будуть статті, формуєте контент-план з тем і планів та флоу роботи. Плануєте, скільки часу триватиме написання, переклад, вичитка та дизайн статей, скільки це все буде коштувати. Розподіляєте навантаження між авторами, методологами, перекладачами, пруфридерами та дизайнерами. Стежите, щоб все виконувалося у дедлайни. І трошки закладаєте на форс-мажори творчих особистостей, звісно.
Контентна частина контент-менеджера
Основна мета тут — забезпечити якість контенту згідно зі стандартами компанії та продукту.
Які вміння та якості тут важливі:
- Чіткі критерії якості контенту. Критерії можуть бути різними, залежно від продукту: від стилістики та оформлення до, наприклад, медичної достовірності. В ідеалі це мають бути гайдлайни. Один раз створюється документ з правилами і вимогами, потім за потреби оновлюється.
- Відчуття тону та стилю. Це досить ефемерне поняття, проте цей скіл можна напрацювати. Рухатись потрібно у напрямку «менше слів, більше цінності».
- Увага до деталей. У текстах це крапки, коми, переноси у потрібних місцях. У віжуалах — коди відтінків. У відео — мілісекунди таймінгу. І так далі.
- Системність і аргументованість правок. Якщо одного дня контент класний, а наступного вже поганий, це маркер несистемності й може відлякувати авторів від співпраці. Аргументувати правки можна за допомогою даних з аналітики, опитувань користувачів, трендів у вашій ніші тощо.
Приклад флоу роботи на основі цих якостей:
Ви отримуєте пак статей з картинками від автора, вам потрібно вичитати їх і передати на дизайн. Щоб перевірити статтю, ви звіряєтесь із заздалегідь підготовленим гайдлайном. Перевіряєте, чи влізе заголовок на картку контенту. Звіряєтесь з планом статті: чи все описано повно та коректно? Чи розмовляє автор з саме тією когортою користувачів, для кого задумана кожна зі статей? Чи правильно вжиті всі специфічні терміни? Перевіряєте всі коми та крапки, видаляєте зайві пробіли. Дивитесь на картинки — чи вони матчаться зі статтею? Якщо щось не підходить, вказуєте автору, де і що саме, даєте рекомендацію, як саме це краще пофіксити. Якщо все ок, передаєте далі по флоу.
Хто ще може бути у контент-команді крім менеджерів?
Залежно від потреби продукту, в контент-команді може бути від однієї людини до цілої команди у штаті + пул фрилансерів. Крім контент-менеджерів, копірайтерів, перекладачів та дизайнерів це можуть бути методологи та експерти-консультанти, завдання яких — забезпечити коректність та достовірність контенту з різних точок зору (наприклад, з медичної або юридичної).
Підсумок
- Не все у вакансіях з тайтлом «контент-менеджер» дійсно повʼязано зі створенням та керуванням контентом. В описі шукач може зустріти що завгодно.
- Контент для маркетингу — це як реклама чипсів, а контент для продукту — це як самі чипси.
- Щоб якісно розвивати контент у продукті, потрібно бути ще й трохи проджектом та продактом у своїй зоні відповідальності.
- Роботи багато, та її результат бачать усі. Це надихає.
Якщо у вас залишилися запитання щодо того, чим займається контент-менеджер у продукті, ставте їх у коментарях!