Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чим вразила Commercial UAV Expo та що відбувається на глобальному ринку дронів: бліцінтерв’ю з Валерієм Яковенком

Владислав Миронович
Владислав Миронович Журналіст та редактор колонок SPEKA
15 вересня 2023 5 хвилин читання

5-7 вересня у США відбулася виставка Commercial UAV Expo — одна з найбільших подій на світовому ринку комерційних дронів. Подію відвідав співзасновник інтегратора безпілотних рішень DroneUA Валерій Яковенко, який поділився зі SPEKA своїми враженнями від заходу.

Чим вразила Commercial UAV Expo та що відбувається на глобальному ринку дронів Чим вразила Commercial UAV Expo та що відбувається на глобальному ринку дронів

Які найбільш яскраві інновації ви побачили на виставці?

На виставці були представлені технології з усього світу — різноманітні рішення та компанії, які показали як окремі безпілотні рішення, так і програмні продукти. Також було багато різноманітного обладнання для використання разом із дронами. 

Щодо інноваційності, то дуже цікаво було бачити, наскільки швидко розвиваються технології у галузі зв’язку та тривалості польотів у вигляді гібридних платформ. Ми також побачили, що суттєво збільшилася кількість американських та британських виробників: вони вже починають формувати системну конкуренцію на глобальному ринку роботизованих технологій.

Commercial UAV Expo
Commercial UAV Expo
Commercial UAV Expo
Commercial UAV Expo

Підписуйтеся на наші соцмережі

Які технології, що ви побачили на виставці, стали б у пригоді в Україні?

Насамперед технології зв’язку — все, що відповідає за зв’язок із дроном. Це супутникові технології та альтернативні варіанти навігації у ситуаціях, коли GPS-зв’язок порушений чи відсутній. До речі, саме у цьому напрямі Україна задає тренди і формує бачення того, як технології можуть розвиватися, тому що на виставці були присутні українські виробники, які ділилися своїми новими продуктами.

Щодо нашої місії, то ми постійно шукаємо нові технології і розглядаємо нових постачальників дронів, тому що Україні потрібна настільки велика кількість безпілотного обладнання, що її просто неможливо знайти у світі. Нам потрібні всі дрони світу і на таких виставках, як ця, ми можемо знайти для себе гарні технологічні рішення і провести ключові перемовини щодо гарантування кількості та якості продукції, які може отримати Україна для своїх цілей.

Щодо використання технологій, то ця виставка була присвячена виключно комерційному використанню дронів. Це такі сфери, як геодезія та топографія сільського господарства, системи телекомунікації, відновлювана енергетика.

Безпековий напрям також був присутній, зокрема, розробки від кількох українських компаній. Одна з них — це Bavovna AI. На виставці стало відомо, що вони увійшли до акселераційної програми міністерства оборони США. Це вперше компанію з українськими фаундерами обрали для того, щоб де-факто бути контрактором міноборони Сполучених Штатів.

Commercial UAV Expo
Commercial UAV Expo
Commercial UAV Expo
Commercial UAV Expo

Чи актуальні зараз на світовому ринку напрацювання українських компаній та інженерів?

У світовому масштабі увага до українських інженерів надвелика. І їхні рішення будуть повсюдно застосовуватися. Головний тренд сьогодні — ШІ. Це декілька систем, які дозволяють використовувати дрони у середовищі без GPS. Тобто GPS Denied Environment — це та територія, яка розташована на сході України, де тривають активні бойові дії. Це унікальна ситуація у світі, де ніхто ще не стикався з ситуацією, коли GPS може просто не бути. У такій ситуації дрони повинні мати власну навігацію, використання технологій штучного інтелекту.

Напрацювання українських інженерів дають можливість створювати системи автопілотування, які можуть координувати свою діяльність без впливу зовнішніх елементів навігації.

Таких прикладов було багато. Україна сьогодні задає тренди. Ми побачили перед собою лише декілька українських інженерів, які представляли свою продукцію, але ми вважаємо, що наступного року Україна заслуговуватиме на окремий стенд. І про це вже йде розмова з Мінцифри.

Українські інженери через рік представлять не один, а більш ніж дісять розробок, які народилися під час війни, але можуть бути використані саме у комерційному сегменті для гарантування безпекових питань у мирному житті.

Який поточний стан ринку дронів у США?

Якщо говорити про цифри і про ринок дронів США, то це надвеликий ринок. Але важливо говорити не тільки про США, а про весь глобальний ринок. І можна впевнено сказати, що Україна лідирує за кількістю обладнання та числом інженерів, що використовують це обладнання саме у галузі робототехніки та дронів.

Дуже цікавий факт. Серед усіх учасників виставки, які представляли своє обладнання на виставці, я не знайшов жодної компанії, яка б не підтвердила, що вона вже надіслала якесь обладнання на тестування до України чи не допомогла українцям боронити себе. З нами весь світ, і це ще одне підтвердження. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Американська компанія виготовлятиме в Україні дрони: деталі

Владислав Паливода 4 жовтня 2024 13:19

Віра, напівбог Елвіс Преслі та ідея стати біологом

Лілія Гордієнко 1 жовтня 2024 15:00

Як малі відправлення стали найбільшим випробуванням залізниць?

Лілія Гордієнко 28 вересня 2024 17:30

Стрибок від монопродуктової компанії до венчур-білдеру. Інтерв’ю з Михайлом Галяном – засновником та СЕО Boosters

Анна Сергієнко 19 вересня 2024 17:09

Український ШІ-стартап з виробництва дронів Swarmer залучив $2,7 млн інвестицій

Владислав Паливода 17 вересня 2024 18:09