Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чи потрібно ІТ-індустрії аж стільки світчерів?

Ірина Вольницька
Ірина Вольницька Президентка SET University
9 березня 2023 9 хвилин читання

Українська IT-індустрія ще не бачила стільки світчерів та охочих розпочати кар'єру в IT. Минулого літа Мінцифри запустило проєкт IT Generation ? Проєкт від Міністерства цифрової трансформації, в межах якого можна пройти безкоштовні IT-курси  і зібрало 210 тис. заявок. Коли ми в SET University створили безкоштовний курс з кібербезпеки, охочих також було дуже багато — 5,5 тис. Але світчерам та джунам дедалі важче знайти роботу. Що відбувається в українській IT-освіті і куди вона рухатиметься?

Три тенденції сучасної IT-освіти 

Минулого року, попри повномасштабне вторгнення, українська IT-індустрія виросла на 5,8%. Зарплати у галузі, згідно зі свіжим дослідженням DOU, не зменшилися, а у синьйорів навіть збільшилися. Звісно, можна спостерігати падіння попиту на кадри в IT, але це не суттєві зміни (за даними порталу djinni, на 13%). При цьому зберігається важлива тенденція: за хорошими спеціалістами продовжують полювати, як і раніше. Повномасштабна війна дещо змінила в IT-освіті та скоригувала попит на спеціалістів.

По-перше, отримати базові знання в IT стало легше, а от увійти у професію, навпаки, складніше. Після 24 лютого навчальні проєкти в галузі IT стали своєрідною формою благодійності для технологічних компаній. На ринку з'явилася величезна кількість безкоштовних курсів, воркшопів та лекцій. Можливостей для навчання стало безліч. 

Друга тенденція — все більше шкіл та навчальних проєктів закликають «змінити професію», «увійти в IT„, «здобути IT-професію за три місяці». При цьому ніхто не комунікує, що на ринку прямо зараз дуже велика кількість світчерів. Здебільшого це люди, які пройшли швидкі кількамісячні курси. Але сертифікат про проходження базових курсів не гарантує, що компанії зацікавлені в такому кандидаті. Наприклад, на деяких курсах не дають навіть основ проджект-менеджменту: такий спеціаліст поняття не має, що таке Scrum, і як загалом будується робота всередині команд. Таку людину додатково потрібно буде вводити в курс справ та довчити до рівня джуна.

Як результат — третя тенденція: джунам стало важче знайти роботу, і вимоги до них зросли. Вміти базово кодити чи копатися в аналітиці — вже мало. Від новачків вимагають софт-скілів: гнучкості та вміння отримувати знання, працювати в команді та мати навички тайм-менеджменту. Звісно певний попит на джунів зберігається, але в значно менших обсягах.

Важливим фактором, про який ніхто не говорить на курсах є попередній досвід. Роботодавці звертають увагу, з якої галузі світчер переходить в IT, і які у нього були здобутки на попередніх місцях роботи. Одна справа — якщо це колишній проєктний менеджер маркетингової агенції, який вже знає, як керувати командами. Інша — якщо це колишній торговельний представник, касир або людина, що працювала на некваліфікованій роботі. Тобто не має релевантних навичок, які можна використати в IT. 

Що це означає для тих, хто починає свій шлях в IT галузі?

По-перше, не варто хапатися за перші ліпші курси, які обіцяють швидкий вхід в IT. За три місяці можна отримати поверхневі знання, але не розібратися, як загалом працює галузь. Неправильний підбір навчання може надовго демотивувати й розчарувати: час буде витрачений, а робота не знайдеться.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Перед тим, як почати вчитися, варто продумати власну професійну та освітню стратегію. В першу чергу, зрозуміти, чого ви хочете? Якщо людині потрібно просто швидко знайти роботу, бо вона втратила дохід — їй важливо усвідомлювати, що невеликий відсоток світчерів дійсно потрапляють у компанії після швидких курсів. Так, може пощастити, але потрібно розуміти, чи є у вас софт скіли, яких вимагають роботодавці?

Якщо маєте можливість витратити до року часу на поступову, але більш ґрунтовну перекваліфікацію — стратегія має бути іншою: навчання тривалішим, комплексним і глибшим.

Корисними також можуть бути профільні комʼюніті та групи по тій темі, яка вас цікавить. Звісно це не повноцінна альтернатива курсам чи навчальним програмам, але в межах комʼюніті ви можете отримати відповіді на питання від людей зі сфери та розширити свій нетворк. Наприклад, ми в SET University, запустили профільне Discord-комʼюніті з кібербезпеки. 

А що з апскілінгом?

У IT-освіті, яка передбачає підвищення кваліфікації для мідлів та сіньйорів, також є кілька тенденцій.

По-перше, зріс попит на магістратуру. Загалом цей рівень освіти вже давно потерпав від відсутності попиту: не дуже популярно нині витрачати півтора-два роки життя. Але фахівцям, які дійсно хочуть проапгрейдити свої скіли та отримати додаткову перевагу в очах роботодавця для переходу на керівну позицію, варто не нехтувати цією можливістю.

По-друге, спостерігаємо бум попиту на навчання з кібербезпеки. Ми отримали унікальний досвід, як захищати свої системи від ворожих кібератак. Нещодавно у Люксембурзі я спілкувалася з представниками місцевих університетів. Однією з головних тем був спільний запуск освітніх програм на основі наявної експертизи. Колеги з Люксембургу трохи з подивом відповіли: «Наврядчи ми зможемо чомусь навчити українських фахівців з кібербезпеки. Скоріше вже вони нас мають вчити актуальним навичкам...».

По-третє, апскілінг став необхідною частиною кар'єрного шляху будь-якого спеціаліста, і не тільки в IT. Це вже new normal, і це загальносвітовий тренд. В сучасному світі більшість навичок актуальні максимум 5 років, в галузі IT — ще менше. Якщо раніше можна було здобути освіту та спокійно працювати 10-15 років, то зараз світ пришвидшився. Навчитися один раз вже мало, актуалізувати знання необхідно безперервно. А для цього бажано мати університетську базу, на яку можна нашаровувати нові скіли.

По-четверте, змінюються і підходи до форми навчання. Викладання стає більш індивідуалізованими. Замість стандартних лекцій — більше самостійного опанування теорії у власному темпі, щоб людина могла поєднувати освіту з роботою на фултаймі. Замість класичних дипломів — створення реальних MVP та стартапів. Написати стандартний диплом наразі може й Chat GPT. Тому потрібно шукати нові форми випускних робіт, у яких штучний інтелект буде помічником, а не виконуватиме всю роботу за студента.

Чого зараз вчаться в IT 

На короткострокових курсах, як і раніше, є попит на базові мови програмування: Python, Java, Java Script. В цьому є сенс: якщо зазирнути у свіжий рейтинг мов програмування, JavaScript лишається найпопулярнішою мовою — 19% розробників пишуть нею комерційні проєкти. Далі — Java (14%) і Python (13%).

Для більш досвідчених, окрім згаданої вище кібербезпеки, у тренді Data science та ШІ. Причому, думаю, що з часом штучний інтелект автоматизує Data science. З появою ChatGPT про це штучний інтелект почали говорити все активніше. Але йдеться не лише про глибоко інженерні machine learning професії. Це може бути й nocode AI. Цілком ймовірно, що в майбутньому штучний інтелект автоматизує, якщо не весь процес написання коду, то принаймні більшу його частину.

І, звісно, блокчейн. Україна на першому місці у світі за кількістю власників криптовалют — понад 5 мільйонів українців мають криптогаманці. Що не менш важливо, у нас легалізований крипторинок. І саме блокчейн-стартапи під час війни отримують найбільше інвестицій. Тому Україна може робити ставку на блокчейн, і їй потрібні спеціалісти в цій царині. 

Якщо пошукати прогнози в ІТ-індустрії на 2023 рік, можна скласти такий список спеціальностей, які наразі найбільше потрібні ринку:

  • 1
    AI Developer;
  • 2
    Cloud Engineer;
  • 3
    Cybersecurity Analyst;
  • 4
    Data Scientists;
  • 5
    Full-stack Developer.

Усі ці спеціальності неможливо швидко вивчити світчеру, до них можна лише дорости.

Що очікувати від IT-освіти найближчими роками

Яким шляхом піде Україна в освіті залежатиме від рішень уряду та ситуації в країні. Після перемоги у нас буде можливість побудувати зовсім нову державу. Якою буде нова економіка: робитимемо ставку на сільське господарство і відроджуватимемо промисловість, чи станемо діджитальною та передовою країною в царині IT — залежатиме в тому числі від нас. У діджиталізованій економіці майже немає місця корупції.

Україна може стати пісочницею для світових стартапів, адже вже зараз в цій галузі у нас значно менше регуляції й бюрократії. Це дозволяє експериментувати та впроваджувати інновації значно швидше. У нас можуть створюватися дослідницькі центри та продуктові компанії. Але потрібно розуміти, що в такому разі потреби України у потужних IT-спеціалістах світчерами не закриєш. Це має бути повноцінна фундаментальна освіта, з висококваліфікованими фахівцями.

Звісно, курси мають право на існування. Це непоганий інструмент для точкового посилення навичок, вони роблять галузь IT більш доступною і популяризують її. Втім для різних цілей є різні інструменти. І треба розуміти, що зі швидких курсів для входу в IT освітній шлях кожної людини має лише починатися. Далі — наступний етап розвитку. Якщо людина прагне стати справді потрібним ринку спеціалістом, важливо отримати комплексну та фундаментальну освіту. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як айтівці бачать роботу мрії — опитування EPAM

Вікторія Рудзінська 17 годин тому

Як в IT змінились зарплати тестувальників — дослідження

Вікторія Рудзінська 21 січня 2025 07:03

AGROIT Forum 2025: ключова подія агроінновацій у Києві!

Інна Настенко 20 січня 2025 12:45

25 січня відбудеться віртуальна конференція UA Online PMDay 2025

Інна Настенко 20 січня 2025 10:05

Ветерани, військові і їхні рідні можуть безкоштовно пройти ІТ-курс з основ DevOps

Кіра Іванова 15 січня 2025 16:57