Чи несе загрозу Telegram: думка Семена Єсилевського
Популярність Telegram в Україні значно зросла після початку повномасштабного вторгнення росіян. За даними групи «Рейтинг», за останні 15 місяців популярність цього месенджера як джерела новин збільшилася з 11% до 41%. На цьому тлі дедалі частіше лунають заклики обмежити чи заборонити діяльність Telegram в Україні, адже його розробник — росіянин Павєл Дуров. Дехто закидає йому зв'язки з ФСБ, зокрема через те, що Telegram не заблокований у росії.
Але не всі поділяють думку про небезпечність цього месенджера. Серед них вчений-біофізик, спеціаліст з молекулярної динаміки та блогер Семен Єсилевський. Наводимо його роздуми у пості на Facebook.

Як месенджери працюють з даними
Мене останнім часом неілюзорно забембала конспірологія щодо страшної небезпеки Telegram та контролю над ним з боку російського ФСБ. Особливо цей алармізм розцвів в останні дні, коли спочатку США, а потім низка європейських країн, визнали TikTok небезпечною шпигунською програмою. Давайте увімкнемо світло та розберемося. Тим паче що для того, аби зробити висновки, не обов'язково бути експертом з кібербезпеки чи кулцхакером.
Перше і найважливіше. Будь-яка соцмережа чи месенджер, який має комусь підконтрольні централізовані сервери, обов'язково збирає персональні дані. Це аксіома, яка не потребує доведення, бо у нашому світі дані — найцінніший товар. Захищені від цього лише спеціалізовані зашифровані месенджери типу Signal. А Telegram, TikTok, Facebook, Twitter, WhatsApp, Viber, ваш варіант — всі вони збирають дані.
Передавати китайському уряду подібну інформацію про своїх громадян нормальні країни, звісно, не хочуть. Саме тому TikTok вже заборонили використовувати в урядових структурах, наукових установах, навчальних закладах, критичній інфраструктурі тощо у низці країн. Думаю, згодом взагалі заблокують.
Чи є докази небезпеки Telegram?
Тепер щодо Telegram. На сьогодні не існує доказів того, що він збирає якусь несанкціоновану телеметрію. Немає жодних свідчень, що Telegram кудись передає вашу біометрію чи щось збирає без вашого відома. Усе, що ви хочете зробити видимим, ви самі дозволяєте у налаштуваннях доступу.
Так, потенційно незашифровані чати можуть зливати куди завгодно, але це так само стосується будь-якого іншого незашифрованого месенджера! Той самий Facebook чи Viber також можуть передавати текст повідомлень куди заманеться, і ви це ніяк не в змозі проконтролювати. Це той ризик, на який ми всі свідомо йдемо. Якщо це вас непокоїть, взагалі не користуйтесь нічим крім Signal та голубиної пошти.
Так само хейтери Telegram свято впевнені, що Дуров під ковпаком у ФСБ, але не можуть надати жодних доказів. Аргументи зводяться до інсинуації щодо його походження та історії роботи над мережею «ВКонтакте». Але так само можна сказати, що Єсилевський працює на Моссад, бо він єврей і погляд у нього якийсь занадто хитрий (доведіть, що ні!).
Раджу просто задуматися над цією аналогією з антиваксами: добре прочищає мізки.
На сьогодні я в упор не бачу жодних переконливих доказів, що Telegram контролюється російськими спецслужбами і становить реальну небезпеку. Поодинокі факти нібито зливу даних про користувачів спецслужбам за детального аналізу не витримують критики, бо джерело витоку у всіх цих випадках може буте набагато банальнішим: фішинг, соціальна інженерія, вербування співрозмовників тощо.
Якщо будуть надані переконливі докази контрою Telegram з боку ворожих спецслужб, я буду серед тих, хто першим рекомендуватиме від нього відмовитися. Поки що я жодних таких доказів не бачу, а бачу лише розгул конспірології, на якій дуже зручно хайпувати та набирати лайки та перегляди. Власне, як і на будь-якій іншій конспірології.