Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чи несе загрозу Telegram: думка Семена Єсилевського

Владислав Миронович
Владислав Миронович Журналіст та редактор колонок SPEKA
31 березня 2023 5 хвилин читання

Популярність Telegram в Україні значно зросла після початку повномасштабного вторгнення росіян. За даними групи «Рейтинг», за останні 15 місяців популярність цього месенджера як джерела новин збільшилася з 11% до 41%. На цьому тлі дедалі частіше лунають заклики обмежити чи заборонити діяльність Telegram в Україні, адже його розробник — росіянин Павєл Дуров. Дехто закидає йому зв'язки з ФСБ, зокрема через те, що Telegram не заблокований у росії.

Але не всі поділяють думку про небезпечність цього месенджера. Серед них вчений-біофізик, спеціаліст з молекулярної динаміки та блогер Семен Єсилевський. Наводимо його роздуми у пості на Facebook.

Чи несе загрозу Telegram: думка Семена Єсилевського Чи несе загрозу Telegram: думка Семена Єсилевського

Як месенджери працюють з даними

Мене останнім часом неілюзорно забембала конспірологія щодо страшної небезпеки Telegram та контролю над ним з боку російського ФСБ. Особливо цей алармізм розцвів в останні дні, коли спочатку США, а потім низка європейських країн, визнали TikTok небезпечною шпигунською програмою. Давайте увімкнемо світло та розберемося. Тим паче що для того, аби зробити висновки, не обов'язково бути експертом з кібербезпеки чи кулцхакером.

Перше і найважливіше. Будь-яка соцмережа чи месенджер, який має комусь підконтрольні централізовані сервери, обов'язково збирає персональні дані. Це аксіома, яка не потребує доведення, бо у нашому світі дані — найцінніший товар. Захищені від цього лише спеціалізовані зашифровані месенджери типу Signal. А Telegram, TikTok, Facebook, Twitter, WhatsApp, Viber, ваш варіант — всі вони збирають дані.

Питання не в тому, що дані збираються. Питання в тому, які саме дані і кому їх передають. У випадку TikTok доведено, що застосунок несанкціоновано (без відома користувача) збирає повну телеметрію: аналізує траєкторії рухів пальців по екрану, записує фото та відео обличчя з камери, звук голосу тощо. Це, звісно, на додаток до повного аналізу вподобань та історії переглядів відео. Усе це передається на китайські сервери. Немає сумнівів, що там на кожного користувача збирається повне цифрове досьє, що містить детальні біометричні дані.

Передавати китайському уряду подібну  інформацію про своїх громадян нормальні країни, звісно, не хочуть. Саме тому TikTok вже заборонили використовувати в урядових структурах, наукових установах, навчальних закладах, критичній інфраструктурі тощо у низці країн. Думаю, згодом взагалі заблокують.

Чи є докази небезпеки Telegram?

Тепер щодо Telegram. На сьогодні не існує доказів того, що він збирає якусь несанкціоновану телеметрію. Немає жодних свідчень, що Telegram кудись передає вашу біометрію чи щось збирає без вашого відома. Усе, що ви хочете зробити видимим, ви самі дозволяєте у налаштуваннях доступу.

Так, потенційно незашифровані чати можуть зливати куди завгодно, але це так само стосується будь-якого іншого незашифрованого месенджера! Той самий Facebook чи Viber також можуть передавати текст повідомлень куди заманеться, і ви це ніяк не в змозі проконтролювати. Це той ризик, на який ми всі свідомо йдемо. Якщо це вас непокоїть, взагалі не користуйтесь нічим крім Signal та голубиної пошти.

Зв'язки розробників Telegram з ФСБ — це типова конспірологія. Ніхто не може довести, що їх немає, але так само ніхто ще не довів, що вони дійсно є. Ситуація точнісінько як з істериками антивакцинаторів: вони залізобетонно впевнені у страшній небезпеці щеплень, але не мають жодних об'єктивних доказів цього.

Так само хейтери Telegram свято впевнені, що Дуров під ковпаком у ФСБ, але не можуть надати жодних доказів. Аргументи зводяться до інсинуації щодо його походження та історії роботи над мережею «ВКонтакте». Але так само можна сказати, що Єсилевський працює на Моссад, бо він єврей і погляд у нього якийсь занадто хитрий (доведіть, що ні!).

Раджу просто задуматися над цією аналогією з антиваксами: добре прочищає мізки.

На сьогодні я в упор не бачу жодних переконливих доказів, що Telegram контролюється російськими спецслужбами і становить реальну небезпеку. Поодинокі факти нібито зливу даних про користувачів спецслужбам за детального аналізу не витримують критики, бо джерело витоку у всіх цих випадках може буте набагато банальнішим: фішинг, соціальна інженерія, вербування співрозмовників тощо.

Я в жодному разі не стверджую, що Telegram гарантовано безпечний. Це не так. Навіть більше, я категорично не раджу користуватися цим месенджером нашим військовим чи людям, пов'язаним із критичною інфраструктурою. Але ця пересторога так само стосується АБСОЛЮТНО ВСІХ соцмереж та незашифрованих месенджерів! Telegram тут нічим не кращий і не гірший за Facebook, Viber чи щось інше.

Якщо будуть надані переконливі докази контрою Telegram з боку ворожих спецслужб, я буду серед тих, хто першим рекомендуватиме від нього відмовитися. Поки що я жодних таких доказів не бачу, а бачу лише розгул конспірології, на якій дуже зручно хайпувати та набирати лайки та перегляди. Власне, як і на будь-якій іншій конспірології.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
4
Прокоментувати
umbrella umbrella 01.04.2023, 11:16
Цікаво, чому редакція публікує роздуми про телеграм вченого біофізика? Давайте запитаємо Венжик про квантову механіку!
umbrella umbrella 01.04.2023, 11:11
Є вірне твердження в цьому дописі - телеграм це соц.мережа. І вона має піти за російським кораблнм вслід за вк та однокласниками. І вайбер в слід.
umbrella umbrella 01.04.2023, 11:06
. Друга пред'ява - нормалізація відсутності захищенності приватного листування. Це НЕ нормально, що будь хто може дізнатися кому і яких котиків пересилає користувач в приватних повідомленнях. Бо вони мають залишатися приватними не зважаючи на те чи містять ці повідомлення державну таємницю.
umbrella umbrella 01.04.2023, 11:06
Яка ганебна маніпуляція. Автор ставить "сигнал" поруч з голубиною поштою. Дискредитуючи цей месенджер, хоча існує десяток аналогів, яких аатору варто було перелічити. А так від "сигналу" починає пахнути шапочками з фальги. Якщо ця маніпуляція створена свідомо - ганьба
Інші матеріали

ATACMS для України, українська локалізація в Cyberpunk 2077 та оновлення Telegram. Ранкова SPEKA

Артем Житкевич 23 вересня 2023 07:00

У Telegram з’явилися історії від каналів та медіафайли з одноразовим переглядом

Артем Житкевич 22 вересня 2023 19:30

Яким джерелам інформації довіряють українці — опитування Viber

Богдан Камінський 20 вересня 2023 13:16

Додавання TON у Telegram вивело його у топ-10 криптовалют

Артем Житкевич 19 вересня 2023 23:19

Україна, Естонія та Люксембург створили IT-коаліцію для підтримки ЗСУ

Богдан Камінський 19 вересня 2023 18:33