Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чи можна підприємцю відмовитись від використання РРО?

Владислав Нечипорук
Владислав Нечипорук Financial Consultant в TAXER
23 травня 2024 4 хвилин читання

У цій статті ми розглянемо питання ПРРО та кому потрібно його використовувати.

Хто ж з ФОП має застосовувати РРО?

Фізичні особи-підприємці, платники єдиного податку другої, третьої та четвертої груп згідно з вимогами Податкового кодексу України з 1 січня 2022 року зобов’язані застосовувати РРО/ПРРО за здійснення розрахункових операцій незалежно від виду діяльності та обсягу доходу.

Є категорії підприємців, які мають право не використовувати програмні та класичні реєстратори розрахункових операцій у 2024 році, зокрема:

  • ФОП 1-ї групи;
  • підприємці, які приймають оплату лише у формі банківського переказу за реквізитами IBAN (під час надання онлайн-послуг переказ можна отримувати за реквізитами ключ-картки);
  • підприємці, що реалізують товар у селах з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій (якщо вони не здійснюють дистанційний продаж товарів та не реалізують підакцизні товари).

Зверніть увагу: від 1 січня 2023 року торговці, які здійснюють господарську діяльність у населених пунктах з населеннячм понад 25 тис. осіб повинні забезпечити приймання безготівкових розрахунків, зокрема з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або пристроїв за товари чи послуги, включно з дистанційною реалізацією таких товарів чи послуг.

Тож будь-які розрахунки суб’єктів господарювання мають здійснюватися із застосуванням РРО/ПРРО. Звичайно, є винятки, про них також поговоримо. 

Хто може не використовувати РРО

Статею 10 Закону України Про РРО встановлено, що перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування РРО/ПРРО, встановлюється Кабміном України. 

Також встановлено, що з 1 січня 2022 року за продажу товарів (крім підакцизних) на території села ФОП дозволено не використовувати РРО/ПРРО (за умови використання РК та КОРО) якщо:

  • річний обсяг розрахункових операцій не перевищує 167 МЗП на один структурний (відокремлений) підрозділ;
  • така торгівля не здійснюватиметься в одному торговельному об’єкті, де також продаються підакцизні товари;
  • такими ФОП не здійснюється дистанційна торгівля, в тому числі через інтернет;
  • сільськими радами та радами об’єднаних територіальних громад не прийнято рішення про обов’язкове застосування РРО/ПРРО на території відповідних громад.

Водночас скасовано можливість не використовувати РК та КОРО за наданні послуг хімчистки, страхування та туристичних й екскурсійних послуг.

Але на період з 1 серпня 2023-го по 31 липня 2025-го діє «пільговий» розмір штрафів та у разі порушення порядку здійснення розрахунків особами, які зобов’язані використовувати реєстратори розрахункових операцій, становить: 

  • 25% вартості проданих з порушеннями товарів (робіт, послуг) за порушення, вчинене вперше;
  • 50% вартості проданих товарів (робіт, послуг) за кожне наступне вчинене порушення.

Висновок

Отже, згідно з українським законодавством, ФОПи, які сплачують єдиний податок другої, третьої та четвертої групи, повинні застосовувати РРО/ПРРО за здійсненні розрахункових операцій з 1 січня 2022 року.

Однак існують певні винятки, коли підприємці можуть не використовувати РРО/ПРРО. Також зазначено, що з 1 січня 2023 року торговці повинні забезпечити приймання безготівкових розрахунків, особливо у населених пунктах з населенням понад 25 тис. осіб.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

AI несеться: боротьба з аудіодипфейками, багато оновлень від OpenAI та Anthropic

Владислав Миронович 14 червня 2024 18:30

PRO наголоси, академічно правильну українську, приказки та сракознавство

Наталя Місюк 14 червня 2024 17:45

Будуємо затишок: науковий погляд та чекліст комфортного дому

Володимир Мельнічук 14 червня 2024 16:30

Дракони, інтриги та честь. Враження від першої серії другого сезону «Дому дракона»

Владислав Миронович 14 червня 2024 15:45

Розмір має значення: суперечливі дебати про блоки біткоїна

Владислав Гринів 14 червня 2024 14:15