Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чи можливо фахівцю junior-рівня швидко увійти в ІТ?

Iryna Vizir
Iryna Vizir Partnership Manager, Choice31
21 липня 2023 7 хвилин читання

Це питання турбує багатьох людей, які втратили роботу, незадоволені поточною посадою або планують змінити професію. Про сучасний ринок праці та стратегію пошуків роботи, яку використовують компанії для кар’єрного розвитку, я розповім вам у цьому матеріалі.  

Що відбувається на ринку праці

Статистика українського ринку праці після 24 лютого виглядає не дуже оптимістично. Згідно з даними Rating Group за березень 2022 року, більш ніж половина працевлаштованих українців втратили роботу з початком повномасштабного вторгнення. 60% із них — люди до 35 років, здебільшого зі сходу України.

У 2023-му ситуація краща, бо бізнес та працівники змогли частково адаптуватися до умов війни та трансформаційних процесів світового IT-ринку. Кількість вакансій зростає, але досі набагато менша за кількість безробітних.

Попри кризу, а радше через неї, бажання вчитися в українців лише зросло: світчерів, які опанували нову диджитал-професію і хочуть увійти в ІТ, стає дедалі більше. Саме тому ми у Choice31 відкрили Центр працевлаштування, щоб допомагати студентам швидко знаходити роботу мрії.

Хоча ІТ-індустрія є однією зі сфер, яка швидко адаптується до змін, треба розуміти, що працевлаштуватися джуну буде нелегко. На це є дві основні причини: перша – висока конкуренція серед кандидатів без досвіду, друга — скорочення штату та економія ресурсів у ІТ-компаніях. Це означає, що новачків на роботу беруть, але не так часто, як до 24 лютого. 

Проте нелегко не озачає неможливо. Згідно з аналізом ринку від платформи Djinni, ще рік тому частка пропозицій кандидатам без досвіду становила лише 1,4%, тепер уже 5%. 

У червні 2023 року рекрутери створили на Djinni 9,4 тис. нових вакансій. Це на 8,5% менше, ніж у травні, але є нюанс: нових пропозицій для кандидатів без досвіду стало більше. Вони стабільно зростають останні пів року, і від грудня їхня кількість зросла з 283 до 550. 

Це зростання стосується здебільшого нетехнічних категорій. У червні цього року 38% нових пропозицій було саме для початківців у категорії диджитал: Marketing, Sales і Lead Generation. 

Попит на диджитал-фахівців рівня junior є, і він поступово зростає. Ті, хто мріють про цю роботу, зустрінуться з високою конкуренцією, тому мають бути активними. 

На що звернути увагу початківцю, який хоче потрапити в ІТ

Якщо навчання може бути складним, але водночас цікавим та захопливим, то лише думки про пошуки роботи викликають у більшості випускників курсів паніку. 

На початку працевлаштування важливо розуміти, що необхідно докласти зусиль, щоб отримати офер. Згідно з підрахунками компанії кар'єрного розвитку в диджитал, що лише їхніх 37% студентів віддають своє резюме на перевірку. Майже половина полишають спроби вже після двох перших відмов чи 10 відгуків. Такий підхід навряд приведе до отримання оферу, адже активність кандидата — мастхев в умовах кризи.

Освітні курси, які мають власний центр працевлаштування, діляться досвідом роботи зі студентами. Вони вимірюють ефективність роботи компанії у тому, скільком випускникам вдалося отримати офер. Тому наступні поради будуть корисними для тих, хто хоче свічнутись в ІТ. 

1. Свідомий вибір професії

Перейти в ІТ на позицію диджитал-фахівця може будь-хто, незалежно від віку та попереднього досвіду. Однак за вибору професії важливо розглянути всі варіанти. Майбутній студент має подумати над тим, чим йому подобалося займатися у минулому (школа/університет/робота) і порівняти це з обов'язками кожної з професій. Фінансова мотивація згодом припиняє бути головним чинником.

Головне — обирати те, що дійсно цікаво. За сумнівів можна звернутися до послуг кар’єрного консультанта. У деяких освітніх компаніях пропонують усім охочим обрати свою ідеальну диджитал-професію безкоштовно. 

2. Практика

Краще обирати ті курси, які пропонують не тільки теорію, але й практичні завдання. Що більше, то краще. Це дозволить зрозуміти, як використати знання на практиці й швидше влитись у робочий процес.

Звісно, практичні навички мають бути актуальними для сучасного ринку. Тому курси мають постійно оновлювати карти знань, збирати реальні кейси, запрошувати викладачів-практиків з ІТ-компаній. Саме так ми створюємо програми курсів, адже ми вихідці з Netpeak Group та маємо змогу буквально йти до колег та розпитувати, які саме знання та навички зараз актуальні, які напрями затребувані.

Часто якісні практичні роботи можна порівняти із досвідом роботи у компанії. Плюс їх також можна використати у портфоліо. 

3. Системність та активність

Окремий біль кожного студента — співбесіди. Важливо подивитися на інтерв'ю не як на допит, а як на перевірку того, чи станеться метч між компанією та кандидатом. Випускник також обирає для себе місце роботи і може ставити запитання. 

А для того щоб виглядати впевнено та професійно, важливо проходити пробні співбесіди (симулятори).

Уміння вигідно себе презентувати та розуміння того, як відповідати на специфічні запитання — ці навички залишаються з вами назавжди і допомагають просуватися кар'єрними сходами. 

4. Фідбек від рекрутерів

Зп змоги варто дізнаватися у рекрутера причину відмови. Але не завжди HR надають зворотний зв'язок. У такому разі кандидат може робити неправильні висновки або не робити їх взагалі. 

Тому краще обирати курси, які рекомендують своїх найталановитіших студентів партнерам. Вони регулярно спілкуються з рекрутерами компаній, в які працевлаштувалися випускники. Це дозволяє розуміти актуальні потреби ІТ-компаній: професійні та особисті навички, які необхідно розвивати по кожній з позицій.

5. Частина IT-екосистеми

Ми рекомендуємо йти на курси, які мають багато зв'язків з іншими ІТ-компаніями або є частиною групи компаній. Але насправді стовідсоткових гарантій працевлаштування ніхто надати не може. Все залежить від активності студента під час навчання та пошуку роботи. До того ж не завжди є відкриті вакансії. 

Не треба шукати гарантій, краще шукати можливості. 

Напрацьована мережа партнерів та пошук нових як в Україні, так і за кордоном, дозволяє більш ефективно допомагати студентам.

Підсумуємо 

За кризи важливо швидко адаптуватися та розвиватися як спеціаліст. Попри негативні зміни на ринку праці, Choice31 продовжує отримувати багато відгуків від своїх студентів, які перейшли в ІТ. Ключ до таких результатів — комплексний та системний підхід до навчання і працевлаштування, який має змінюватися разом із ринком. 

Програма мінімум для успішного працевлаштування:

 • 1
  Свідомий вибір професії.
 • 2
  Практичні та актуальні знання.
 • 3
  Щоденні системні дії: працевлаштування теж робота.
 • 4
  Опрацювання зворотного зв'язку від рекрутерів.
 • 5
  Занурення у IT-всесвіт вже на етапі навчання.

Та нехай шлях до омріяної роботи буде цікавою пригодою із безліччю історій успіху!

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як блокчейн змінює майбутнє ШІ: огляд від Coinbase

Владислав Гринів 18 годин тому

Як запобігти вигоранню на роботі: поради для підтримки внутрішнього балансу та ментального здоров’я

Віталій Курдюмов 22 години тому

Офіційний іспит Meta Blueprint: що це таке, навіщо і як скласти

Maksym Senchenko 16 квітня 2024 17:00

Львівський IT Кластер запрошує на профорієнтаційну конференцію IT Future Conf 2024

Ольга Топольська 16 квітня 2024 15:50

Найважливіші криптоподії місяця: на що варто звернути увагу в квітні

Павло Осадчук 16 квітня 2024 15:45