Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чи мають серійні вбивці унікальний інстинкт та чи можуть допомогти слідству?

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
14 травня 2023 6 хвилин читання

У виданні Psychology Today спробували дати відповідь на запитання, чи мають серійні вбивці особливий інстинкт або певний психотип, який може допомогти поліцейським упіймати інших маніяків, а також як виникла така ідея. SPEKA переклала головне з публікації.

Чи можуть серійні вбивці допомогти слідству Чи можуть серійні вбивці допомогти слідству

Чи допомагають слідчим упіймані серійні вбивці?

Образ Кларіс Старлінг у «Мовчанні ягнят», яка «шепоче» Ганнібалу Лектеру про співпрацю у розслідуванні, захоплює. Але, на жаль, це здебільшого програшна стратегія. Серійні вбивці, які дали такі поради, справді розв’язують головоломки, але здебільшого про себе.

Серійний убивця Тед Банді хотів допомогти у справі убивці з Грін-Рівер у 1984 році. Команда детективів із Сіетла поїхала до нього у в’язницю у Флориді, щоб почути, що він скаже. Він читав деякі звіти та висловлював свої думки, але здебільшого черпав ідеї з власних злочинів.

Серійний убивця Тед Банді  Серійний убивця Тед Банді 

Детектив Роберт Кеппел використовував почуття гордині у Банді, щоб зібрати інформацію про нього самого. Злочинець не допоміг ідентифікувати чи зловити убивцю з Грін-Рівер, якого спіймали лише у 2001 році за допомогою аналізу ДНК

Так само «Вбивця з коробкою інструментів» Рой Норріс не запропонував ефективний спосіб упіймати Білла Боніна на прізвисько «Вбивця з автостради». Норріс катував, а потім убив п’ятьох молодих жінок у 1979 році разом з Лоуренсом Біттекером.

Вони, як і «Вбивця з автостради», спершу підвозили своїх жертв автостопом, не завдаючи їм шкоди, щоб викликати довіру та вивчити маршрут. Норріс уклав угоду про співпрацю зі слідством, тож  сказав детективам, що «Вбивця з автостради», ймовірно, мав партнера і подорожував у фургоні з розсувними дверима (як і він), щоб полегшити викрадення, наперед плануватиме, куди він викине тіла. Хоча йому вдалося вразити детективів, його ідеї не допомогли. Спіймати його вдалося через одного із багатьох спільників Боніна, який привів до нього поліцію.

Рой Норріс у залі суду Рой Норріс у залі суду

Чому слідство співпрацює із серійними вбивцями?

Поняття особливої ​​проникливості у злочинців, ймовірно, пов’язане з новаторською як для XIX століття роботою французького патологоанатома Александра Лакассаня, який закликав ув’язнених злочинців писати «кримінальні автобіографії». Він сподівався дізнатися, чи народилися вони зі злочинним характером, чи на них вплинули зовнішні чинники.

французький паталогоантом Александр Лакассань французький паталогоантом Александр Лакассань

Щотижня Лакассань перевіряв зошити в’язнів. Так він дізнався, що багато насильників мали у сім’ях випадки насильства, злочинної поведінки, важких хвороб. Лакассань допоміг зрозуміти, що на рівень злочинності впливає багато складних умов.

Тюремний психолог доктор Ел Карлайл дослідив Теда Банді, Артура Бішопа та інших серійних убивць і розробив теорію про їхню здатність до компартменталізації — захисного механізму, за якого люди подумки відокремлюють суперечливі думки, емоції чи переживання, щоб уникнути дискомфорту від суперечності.

У 1980-х агенти відділу поведінкових досліджень ФБР створили власну колекцію кримінальних автобіографій. Роберт Ресслер та його партнер Джону Дуглас відвідували місцеві в’язниці, щоб опитати злочинців.

Він думав, що якщо вони зможуть розробити протокол запитань й отримати детальні відповіді, то створять базу даних про риси та поведінку, спільні для таких злочинців. Вони сподівалися зібрати інформацію про те, як планувалися та здійснювалися вбивства, що вбивці робили після цього, які у них були фантазії та що вони робили перед наступним злочином.

Серед опитаних були відомі маніяки Едмунд Кемпер, Джером Брудос і Річард Спек. Із розмов з ними агенти дізналися про такі речі, як мотиваційна роль сексуальних фантазій, рівень залежності, самовиправдання та те, як може розвиватись стиль та типовий сценарій скоєння злочинів. Однак нотатки спійманих злочинців не принесли фактичної користі для жодного з відкритих розслідувань.

Роберт Ресслер (ліворуч) стоїть біля вбивці Едмунда Кемпера (по центру) ліворуч Джон Дуглас.  Роберт Ресслер (ліворуч) стоїть біля вбивці Едмунда Кемпера (по центру) ліворуч Джон Дуглас. 

Чому маніяки працюють у Голлівуді та чи корисні їхні консультації

Десятиліттями пізніше телевізійний серіал «Темні розуми» запросив серійних убивць Кіта Джесперсона (кодове ім’я Ворон) і Джоела Ріфкіна (кодове ім’я 13) висловити свою думку щодо кількох серій про нерозкриті вбивства.

Журналіст-розслідувач М. Вільям Фелпс і кримінальний профайлер Джон Келлі представили подробиці справи. Фелпс наполягав, що «через вісім епізодів 13 став справді неоціненною частиною, оскільки він дав розуміння, яке ніхто інший не міг дати», однак журналіст Девід Хінклі для New York Daily News писав: «Головне розчарування полягає в тому, що 13, схоже, не має розуміння, яке би різко відрізнялося від того, що показали інші психологічні профайлери у схожих телепрограмах».

Серед справ, щодо яких консультував Ворон, був Original Night Stalker, який тероризував Каліфорнію від середини 1970-х до середини 1980-х років, вчинивши 50 зґвалтувань і 10 убивств. Інноваційний метод генеалогічної ДНК розкрив справу у 2018 році і дозволив арештувати Джозефа ДеАнджело. Натомість ніщо з того, що сказав Ворон у 2012 році під час виходу серіалу, не було ані необхідним, ані достатнім, ані суттєво корисним для розслідування цієї справи.

Джозеф ДеАнджело на прізвисько Original Night Stalker Джозеф ДеАнджело на прізвисько Original Night Stalker

Чи всі серійні вбивці однакові 

Що більше ми дізнаємося про серійних убивць із досліджень, то менша ймовірність того, що будь-який злочинець матиме виняткове розуміння інших убивць, і дедалі менш ймовірно, що правоохоронці надаватимуть їм повну інформацію про справу.

Адже «серійний убивця» — це лише опис поведінки (принаймні два вбивства у двох окремих випадках) із великою кількістю варіацій у мотивах, чинниках розвитку та методах дії. Як би не було привабливо думати, що нам потрібен убивця, щоб зловити іншого вбивцю, насправді це не так. 

Навіть якщо кілька обраних злочинців мають цінну інформацію, з того, що ми бачили досі, навряд чи це те, що може запропонувати лише вбивця.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

95% NFT-колекцій знецінилось — дослідження

Богдан Камінський 22 вересня 2023 14:34

Паразити керують зомбі-мурахами залежно від температури — дослідження

Богдан Камінський 20 вересня 2023 07:52

Які бонуси отримують в українському IT — дослідження DOU

Богдан Камінський 18 вересня 2023 16:26

Як розвивався ринок IT в Україні у 2022 році — дослідження YouControl

Богдан Камінський 14 вересня 2023 15:40

Штучне рішення. Як синтетична їжа допоможе людству не вимерти від голоду

Юлія Даниленко 14 вересня 2023 15:30