Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чи є місце РЕБ у мирному житті?

Юрій Момот
Юрій Момот Заступник генерального директора «Піранья Тех»
5 травня 2023 5 хвилин читання

Радіоелектронна боротьба (РЕБ) — це система заходів та технічних засобів для контролю, зниження ефективності засобів радіозв’язку противника та захисту власних комунікацій від ворога. Широкому загалу засоби радіоелектронної боротьби відомі як ефективний спосіб протидії ворожим дронам на передовій або ж іншим засобам ураження, які активно використовує проти нас ворог.

Можливості засобів РЕБ далеко не обмежуються виключно військовою сферою. Чимало систем успішно виконують роботу і в значно повсякденніших — але далеко не менш важливих — напрямках і завданнях.

Виникає питання: чи потрібна РЕБ у мирний час? Коротка відповідь — так, безумовно. І на це є низка дійсно важливих причин.

Як РЕБ використовують у повсякденні 

Найпростіший приклад використання РЕБ у мирному житті — охорона перших осіб держави, іноземних делегацій та представників бізнесу. На маршруті руху кортежів або ж місці проведення заходів можуть відбуватися різного роду провокації, аж до замахів на життя цих осіб. Часто для цього використовують радіокеровані міни та вибухові пристрої. Для ефективної протидії подібним інцидентам без засобів радіоелектронної боротьби не обійтися.

Наша компанія надає такі системи та послуги для представників королівських родин в Об’єднаних Арабських Еміратах та Катарі. Обладнання Piranha-Tech глушить великий спектр сигналів — GPS, Wi-Fi 2,4 ГГц, Wi-Fi 5,8 ГГц  та багато інших. Таким чином, ми гарантуємо захист перших осіб по всій довжині маршруту, в місцях їх перебування і не залишаємо шансу терористам й ворогам загрожувати їхньому життю.

Другий напрямок — захист стратегічних об’єктів та енергетичної інфраструктури, який важливий не лише за умов воєнного стану. Наприклад, наша команда почала запускати подібну систему у одному з міст Львівської області, що дозволяє нам виявити та нейтралізувати ворожі дрони за 20-30 км. Аеропорти, воєнні об’єкти, державні установи та навіть державний кордон — все це потребує вчасного виявлення порушників, чому засоби РЕБ слугують чи не найкраще.

Не менш важливим напрямком є й безпека зв’язку наших посадовців за кордоном. Так, для безпечної роботи іноземних дипломатичних представництв потрібен надійний канал зв’язку з “великою землею”. Критичну роль тут відіграють як надійні засоби передачі даних, так і ефективні системи виявлення стеження та перехоплення. Держава має забезпечити все необхідне, щоб чутлива інформація не потрапила до рук конкурентів та ворогів, і системи РЕБ тут відіграють чималу роль.

До слова, росіяни — як до повномасштабного вторгнення, так і після — активно стежать за діями наших західних партнерів. Лише на будівлі посольства рф у Бельгії журналісти виявили 17 різних антен для передачі та перехоплення сигналів.

За інформацією європейських медіа, більшість з висланих російських “дипломатів” з країн Європи — це радіотехнічні спеціалісти, які відповідали за обслуговування такого обладнання. Тому тут теж слід бути пильними.

Захист від шахрайства

У попередніх прикладах ми все ж зважали на безпеку стратегічних об’єктів, посадовців та перших осіб держави. Але забезпечення роботи РЕБ важливе також і для простих громадян — подекуди в найнесподіваніших ситуаціях.

Так, в Україні поширеними є шахрайства з використанням дзвінків чи повідомлень з мобільних телефонів. Чимало тих, хто видає з себе банківських консультантів, насправді відбуває свій термін у в’язниці. Та цього можна запобігти, встановивши ефективні системи пригнічення мобільних сигналів. Наша компанія має подібний досвід роботи, наприклад, в Ефіопії, а також пропозиції про співпрацю в Кенії та В’єтнамі.

Окремо слід згадати й про IP-телефонію для виправних закладів. Якщо засуджений хоче дивитись фільми, навчальні програми та читати книги або ж вийти на зв’язок з сім’єю, наша компанія розробила спеціальний планшет, який дозволяє це йому зробити. Засуджені також мають права і якщо ми дійсно прагнемо побудувати європейське суспільство ми маємо надати ув’язненим можливість виправлятися.

Коротка післямова

Як бачимо, спектр застосування засобів радіоелектронної боротьби не обмежується цілями та завданнями виключно військового сектору. Чимало важливих аспектів цивільного життя — від дипломатії до роботи пенітенціарних установ — дуже сильно залежать від ефективної радіоелектронної боротьби. Можливість її забезпечити — це сила держави та його суспільства, яке здатне ефективно відповідати на сучасні виклики.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Зеленський анонсував створення Альянсу оборонних індустрій — відео

Богдан Камінський 7 годин тому

ШІ, морські дрони та роботи: Михайло Федоров назвав вісім перспективних технологій, які допоможуть виграти війну

Богдан Камінський 8 годин тому

Як будувати власну компанію, спілкуватись з інвесторами та розвивати продуктову культуру. Builders в IT

Єлизавета Гогілашвілі 11 годин тому

Платіжні сервіси для підприємців: додаткові витрати чи економія?

Владислав Миронович 29 вересня 2023 18:45

Як впровадити продуктовий майндсет і що він змінить на рівні команди та компанії

Владислав Миронович 29 вересня 2023 14:45