Чи є криптовалюти фінансовою бульбашкою?
Через 15 років після запуску курс Bitcoin зріс з $0 до космічних $71 тис., а крипторинок на своєму піку досяг капіталізації понад $3 трлн. Багато великих компаній та інших інституційних інвесторів додали цифрові активи на свій баланс, а цілі країни визнали BTC платіжним засобом. SEC схвалив запуск спотових ETF на BTC і Ethereum, а в уряді США заговорили про створення резервного Bitcoin-фонду, здатного розв’язати проблему державного зовнішнього боргу.
Та навіть попри все це, криптовалюти досі дуже часто порівнюють із фінансовою бульбашкою, яка, безсумнівно, скоро трісне і потягне всіх за собою.
Усім привіт, я Вадим Груша, CEO Trustee Plus. У цій статті як людина, що спостерігала зсередини вже три падіння ринку криптовалют, я хотів би порушити питання їхньої стійкості. І відповісти на запитання: крипта — це бульбашка і коли вона лусне?
Що таке фінансова бульбашка та її основні ознаки
Бульбашка на фінансовому ринку — це феномен стрімкого зростання курсу активів, що не відповідає їхній фундаментальній вартості та підживлюється загальним ажіотажем, страхом втратити вигоду. У міру «надування» дедалі більше інвесторів приєднуються до бульбашки, створюючи цикл і пришвидшуючи її крах.
Після того як інвестори стикаються з реальністю, бульбашка лускає. Учасники втрачають кошти, а на ринку починається корекція, не кажучи вже про важчі наслідки, аж до рецесії економіки або світової фінансової кризи.
- Основою будь-якої бульбашки є спекулятивна природа. Гравці купують активи не на основі довгострокової цінності, а з метою отримати миттєвий дохід.
- У момент багаторазового зростання за короткий проміжок часу навколо активу розгорається ажіотаж, розганяючи попит і відводячи його курс все далі від реальності.
- Зростання активу підживлює ефект FOMO — ірраціональний страх втратити потенційний прибуток, коли як інші інвестори вже встигли «сісти в ракету».
Зростання кількості інвесторів веде до ще більшого хайпу, а отже, до ще більшої кількості учасників. Ще один чинник пришвидшення «роздування» — низький поріг доступу.
Фінансові бульбашки у сучасній історії
Найранішими прикладами бульбашок можна назвати тюльпаноманію у Голландії XVII століття, акції компанії Південних морів на початку XVIII століття та акції залізничних компаній у середині XIX століття. Нам сьогодні відомі два такі випадки:
- З 1995 по 2000 число користувачів інтернету зросло з 40 млн до 400 млн. Це викликало бурхливе зростання інтернет-компаній, так званих доткомів. Багато з них не змогли виконати обіцянок, і у 2000-му бульбашка луснула. Інвестори втратили до 99% коштів, а NASDAQ втратив 80% капіталізації з весни 2000 по осінь 2002 року.
- У 2007 році почалося те, що вважають головною причиною створення мережі Bitcoin і криптовалют. Стрибок цін на нерухомість у США спричинив іпотечний колапс — десятки великих банківських організацій заявили про банкрутство, що стало початком світової фінансової кризи.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Чи є щось спільне між цими подіями та ринком криптовалют? Відповідь нижче.
Як злітав і падав Bitcoin
Перша криптовалюта, а саме Bitcoin, з'явилася у 2009 році. Лише через 1,5 року після неї запустили першу криптобіржу та монета отримала обмінний курс приблизно 1500 BTC за $1. Відтоді, за 15 років, її ціна зросла у мільйони разів.
Але в історії BTC були не тільки злети, а й падіння. На них ми і звернемо увагу:
- У лютому 2011-му курс Bitcoin становить $1, а за кілька місяців уже $32, що приблизно у 41 тис. разів вище, ніж роком раніше. Уже у червні BTC наздоганяє перша криза — злом біржі MtGox. Курс падає до $0,01, обнуляючи успіхи.
- Але вже за пів року він коштує $5, а до листопада 2013 року вперше досягає курсу в $1000. Після цього MtGox знову зламали і заявили про повну ліквідацію. Курс криптовалюти втратив 80% ціни, торгуючись у межах $209.
- У 2017 році настав новий стрибок — на ціновому піку BTC коштує $17 760, а весь крипторинок — $330 млрд. Інвестори продовжують вливати кошти, як за кілька днів курс падає на 40%. Через рік його втрати становитимуть 81%.
- У 2021-му Bitcoin повертається і ставить рекорд — $69 тис. За два місяці він втрачає 30%, а за рік досягає чергового дна — лише $16,6 тис., або -76%.
Натепер це останнє велике падіння. У 2024 році BTC знову відновився та поставив новий рекорд — $71 000. Дивлячись на всі ці стрибки і 80%-ві падіння, як можна стверджувати, що криптовалюта не бульбашка? Поглянемо на аргументи обох сторін.
Криптовалюта — це бульбашка
Коли мова заходить про те, що BTC і ринок криптовалют загалом величезна бульбашка, то найчастіше як аргументи використовують такі тези:
-
1
Ринок криптовалют украй волатильний. І це правда. Те, що на цифровому ринку «звичайний вівторок», на фондовому ринку стало б подією тижня. Щодня монети й токени можуть змінювати ціни на десятки і сотні відсотків у будь-який бік.
-
2
Криптовалюта – це спекулятивний актив. Безумовно, у цьому є частина істини. Однак як існують різні ризикові акції, так існують і різні цифрові активи, які потребують дослідження та оцінки інвестиційних ризиків.
-
3
Криптовалюта не має цінності. Один із частих аргументів противників Bitcoin та інших монет – «відсутність» користі, що говорить про її нульову цінність. Або точніше ціну, що дорівнює витратам на енергію, необхідну для видобутку BTC.
-
4
Кожні кілька років крипторинок зростає, щоб потім обвалитися на 70%-80%.
Криптовалюта – це НЕ бульбашка
Однак з точки зору криптозахисника, ці аргументи можна легко спростувати.
-
1
Криптовалютний ринок ще «молодий» і малий порівняно з обсягами світової фінансової системи, що і робить його волатильним. Але тим не менш навіть за 15 років існування він став набагато стабільнішим. Так, за даними Creative Planning у 2024 році, волатильність Bitcoin досягла мінімуму – з 2012 до 2024 року вона знизилася зі 179% до 45%. Річна інфляція за цей час впала з 25% до 0,52%.
-
2
У світі криптовалют є спекулятивні активи (найчастіше це мем-токени, NFT) і шахрайські проєкти – як на будь-якому фінансовому ринку. Однак зводити все до спекуляцій неправильно, коли весь ринок набагато ширший. Він дає доступ до інвестицій, недоступних через традиційні сервіси. Дає перевагу над фіатними грошима – інфляційними, залежними від банків і рішень “згори”.
-
3
В основі всіх криптовалют лежить блокчейн – реєстр даних, що дає змогу проводити фінансові транзакції незалежно від банків і будь-яких інших центрів ухвалення рішень. Тільки це вже робить крипту цінною для будь-кого, хто бажає володіти своїми фінансами на 100%, інвестувати і примножувати особистий капітал.
Але це далеко не все. Сьогодні блокчейн використовують в державних структурах і бізнесі, в юриспруденції, медицині, освіті, логістиці, виробництві та багато де ще. На тлі всього цього питання марності криптовалют може бути закрите.
Крипторинок у 2024 році
Перша і найбільша криптовалюта Bitcoin протягом 15 років вже чотири рази втрачала понад 80% вартості. Чи це не говорить нам про те, що цифрові активи – бульбашка?
Щоб остаточно відповісти на це питання, потрібно поглянути на фундамент Bitcoin:
- Весь життєвий шлях BTC можна розділити на цикли. Протягом кожного з них курс монети багаторазово зростає, а досягнувши точки «перегріву» падає вниз. Але щоразу цінове дно чергового циклу знаходиться значно вище за попереднє. Якщо у 2014 він впав до $209, то у 2022 – до $16 600. У моменті – це падіння на 80%. У перспективі десятиліття – це небувале зростання.
- Чим зумовлені цикли? Кожні кілька років у мережі Bitcoin відбувається запрограмована подія – халвінг, котра знижує винагороду майнерів, швидкість випуску нових монет. Це викликає і щоразу посилює дефіцит BTC, після чого його ціна стрімко зростає. Так було і у 2012, і у 2016, і у 2020 роках. За даними CoinGecko, після кожного халвінгу в середньому Bitcoin зростав на 3 230%.
Але цінове дно кожного циклу підтримується не тільки дефіцитом нових BTC, а й іншими факторами: ціною видобутку, середньою ціною купівлі 1 BTC. Так у травні 2024 року в Chainalysis визначили, що ціна BTC в інвесторів, які увійшли на ринок за останній рік, становить $37 800. Сьогодні цей рівень ще вищий.
Не останню роль у цьому відіграють BTC на балансах великих корпорацій і країн. Наприклад, MicroStrategy, що володіє 226 331 BTC за середньою ціною $36 798 за BTC. Цей ефект тільки посилився після запуску Bitcoin-ETF – класичних фондів, які зібрали на своїх рахунках уже майже 5% усієї пропозиції першої криптовалюти..
Коли криптовалютна бульбашка лусне
Наша відповідь проста — ніколи. Адже криптоіндустрія — це фінансова екосистема, що постійно розвивається та зростає, яка вже стала частиною світової економіки. Особливо це стосується Bitcoin — найбільшої криптовалюти, що за своєю природою вже перевершує фіатні валюти, традиційні активи, акції NASDAQ і золото.
Криптовалюти продовжуватимуть привертати увагу та ресурси, попри волатильність і ризики, пропонуватимуть унікальні можливості для інвестицій та управління фінансами, поступово стаючи дедалі більшою частиною нашого життя.