Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чи корисні для здоров’я куркума та інші спеції?

10 листопада 2024 7 хвилин читання

Перець чилі, куркума та інші спеції вважають корисними для здоров’я або навіть здатними зміцнювати імунну систему. Та чи насправді спеції можуть бути корисними для здоров’я та допомагати захиститися від хвороб? Про це пише ВВС.

Посипати чипси перцем, пити імбирний чай і додавати перець чилі в їжу — це друга природа. Але останнім часом деякі прянощі неофіційно просуваються з повсякденних кулінарних продуктів до цілющих суперпродуктів.

Гілларі Клінтон їла один перець чилі на день під час передвиборчої кампанії у 2016 році, щоб запобігти хворобі. Куркума, яку використовували в Азії тисячоліттями, знайшла свій шлях до кав’ярень по всьому світу у вигляді золотого лате, а під час пандемії — до вірусних повідомлень, у яких стверджується, що вона може «зміцнити вашу імунну систему» ​​та захистити від хвороби. Зараз, за ​​словами одного знаменитого шеф-кухаря, це «всюди».

Тим часом каєнський перець досі не відновився після необдуманої «дієти Бейонсе» у 2013 році, яка пропонувала вживати суміш з каєнського перцю, кленового сиропу, лимона і води, щоб схуднути.

Але чи справді спеції корисні для здоров’я та допомагають нам захиститися від хвороб? І чи може щось із них завдати нам шкоди?

Користь перцю чилі для здоров’я

Однією з найвідоміших і широко використовуваних спецій є перець чилі. Багато досліджень вивчали їхній потенційний вплив на наше здоров’я, але виявили як корисні, так і негативні результати.

Капсаїцин є основною активною речовиною чилі. Коли ми їмо чилі, молекули капсаїцину взаємодіють з температурними рецепторами в нашому тілі, надсилаючи сигнали в мозок, щоб створити відчуття тепла.

Зумін Ши, доцент кафедри харчування людини Університету Катару, виявив, що споживання перцю чилі знижує ризик ожиріння та сприяє зниженню артеріального тиску. Тому, вивчаючи вплив вживання перцю чилі на когнітивні функції, вона очікувала хет-трику.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Але коли вона порівняла когнітивні функції дорослих китайців зі споживанням чилі, то виявила, що люди, які їли більше чилі, мали гірші когнітивні функції. Цей ефект був найбільшим для пам’яті: споживання перцю чилі понад 50 г на день було пов’язано з майже подвійним ризиком поганої пам’яті. Проте варто зазначити, що дані, отримані власноруч, вважаються ненадійними.

Відчуття печіння, яке виникає під час вживання чилі, давно зачаровує вчених. Це також дає нам деяке уявлення про те, чому перець чилі може бути пов’язаний із зниженням когнітивних функцій: це відчуття є результатом еволюції рослин, щоб захистити себе від хвороб і шкідників.

«Хоча деякі рослини еволюціонували, стаючи гіркими або пряними для хижаків, краще, якщо рослини також можуть стати токсичними», — каже Кірстен Брандт, старший викладач Інституту наук про здоров’я населення Дослідницького центру харчування людини Університету Ньюкасла Великобританії.

Але ці сполуки загалом мають менший вплив на нас, ніж на комах. «Трохи токсинів можуть бути корисними, наприклад кофеїн, який прискорює наш метаболізм, тому ми почуваємося більш неспаними», — каже вона. «Однак багато з цього погано для вас».

Користь куркуми для здоров’я

Ще одна популярна спеція, яка, як вважають, благотворно впливає на здоров'я людини, — це куркума. Це повсюдно приписують куркуміну. Маленька молекула, що міститься в куркумі, зазвичай використовується в альтернативній медицині для лікування запалення, стресу та багатьох інших станів.

Багато дослідників вважають, що користь спецій для здоров’я насправді походить від того, з чим ми їх їмо. Однак не вистачає надійних доказів користі куркуми.

У лабораторії численні дослідження показали, що куркумін має протиракову дію. Але лабораторне середовище дуже відрізняється від людського тіла. І дослідники кажуть, що його біодоступність надто низька, щоб звичайна порція принесла будь-які переваги для здоров’я. Це може стосуватися й інших спецій, хоча деякі дослідники вивчали користь для здоров’я добавок, що включають більші дози певних спецій, і знайшли обнадійливі результати. Наприклад, дослідження 2023 року показало, що щоденне споживання імбиру може допомогти контролювати запалення у людей з аутоімунними захворюваннями, включаючи вовчак і ревматоїдний артрит.

Кореляція та причинно-наслідковий зв’язок

Перець чилі та куркума були широко вивчені, але більшість досліджень лише порівнювали дані про споживання та різні наслідки для здоров’я, що не відокремлювало причину від наслідків. І дослідження, проведені в лабораторіях, не обов’язково стосуються людського тіла.

І як це стосується багатьох досліджень харчування, важко виявити кореляцію проти причинно-наслідкового зв’язку.

Візьмемо італійське дослідження 2019 року, яке показало, що споживання перцю чилі знижує ризик смерті. Це було спостереження, тому неможливо знати, чи вживання перцю чилі змусило людей жити довше, чи вже здорові люди схильні споживати більше чилі, чи має місце щось інше.

Проте одна підказка може полягати в тому, як італійці та представники інших середземноморських культур споживають чилі, каже автор дослідження Маріалаура Боначчо, епідеміолог із Середземноморського неврологічного інституту Італії.

«Перець чилі поширений у середземноморських країнах», — каже Боначчо. «В основному його їдять з макаронами та бобовими або овочами».

Це лише один приклад того, як прянощі можуть бути побічно корисними – їх їдять із бобовими та овочами.

Дослідження також виявили, що додавання суміші спецій до гамбургерів потенційно може призвести до утворення меншої кількості вільних радикалів в організмі людини, ніж у тих, хто їв гамбургер без спецій, і може зробити м’ясо менш канцерогенним. Але ці переваги можна пояснити просто консервуючими властивостями спецій, каже Меллор, який не брав участі в дослідженні.

«Додавання спецій у м’ясо — добре відома техніка збереження м’яса», — каже він. «Переваги спецій, отже, можуть полягати в тому, що вони краще зберігають їжу, а не приносять нам пряму користь. Але в будь-якому випадку ми можемо отримати користь, оскільки це все одно робить їжу менш шкідливою для нас».

Багато дослідників вважають, що користь спецій для здоров’я насправді походить від того, з чим ми їх їмо. Наприклад, існує тенденція використовувати їх для заміни солі, каже Ліпі Рой, клінічний доцент медичного центру Langone Health у Нью-Йорку. «Спеції роблять їжу смачною та ароматною, і вони можуть бути більш здоровою альтернативою солі», — каже вона. Насправді минулого року дослідники довели, що заміна солі та насиченого жиру спеціями може зробити популярну їжу настільки ж смачною.

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Маркетинг на основі даних: як big data формує стратегії просування

Олександр Христич 17 квітня 2025 12:48

ФОП з території бойових дій — чи може не сплачувати ЄСВ?

Inna Sharova 10 годин тому

Штучний інтелект змінює правила гри: як молодь готується до майбутнього в ІТ

Дарина Бубнюк 17 квітня 2025 17:32

Чому українці бояться продавати за кордон і що з цим робити?

Тарас Герасимюк 10 годин тому

Цифровий суверенітет Європи

Федір Компанієць 17 квітня 2025 21:00