Чи існує насправді мультивсесвіт? Розмірковують фізики
Інтерес до теорії мультивсесвіту, згідно з якою наш Всесвіт є лише одним із багатьох, різко злетів після виходу фільму «Все завжди і водночас». У стрічці розповідається про Евелін Ван, яка подорожує у пошуках версій себе в паралельних всесвітах, щоб разом зупинити руйнування мультивсесвіту.
Австралійські фізики розмірковують, яким чином можна довести існування мультивсесвіту, якщо це неможливо зробити експериментально.

Ідея мультивсесвіту вже давно надихає письменників-фантастів. Але чи має вона наукове підґрунтя? І якщо так, чи можемо ми коли-небудь перевірити цю концепцію експериментально?
Ідея про те, що можуть існувати інші частини космосу з іншими фізичними законами, процесами та історією, озвучується не вперше. Ця концепція також відповідає теоріям квантової механіки, яка керує мікросвітом атомів і частинок, теорії струн (спробою створити теорію всього), а також космічній інфляції, яка говорить, що Всесвіт спочатку різко розширився (Великий вибух), а потім продовжував рости менш шаленими темпами. З кожної з цих теорій можна вивести окрему версію теорії мультивсесвіту.
Для Ендрю Понтцена, професора космології в Університетському коледжі Лондона у Великобританії, квантова механіка є найкращим підтвердженням існування мультивсесвіту. Згідно з теорією квантової механіки, частинки можуть одночасно перебувати в поєднанні різних можливих станів – цей термін відомий як «суперпозиція». Але коли ми починаємо їх вимірювати, суперпозиція порушується, і кожна частинка випадковим чином «вибирає» один стан.
Отже, що станеться з іншими можливими варіантами розвитку подій?
Однак не всі фізики є прихильниками мультивсесвіту. Багато хто стверджує, що оскільки ці всесвіти неможливо побачити і довести їх існування експериментально, значить, мультивсесвіт не можна вважати науковою теорією.
«Я думаю, що це непогана теорія, але хіба для того, щоб розважити свій мозок», — каже Сабіна Хоссенфельдер, науковий співробітник Франкфуртського інституту перспективних досліджень. «Іноді можна почути, як люди говорять про якісь математичні докази. Але це не так працює. Адже докази – це те, що ви можете справді побачити та помацати».
Наразі теорія мультивсесвіту не підтверджена експериментально. Однак Мак не вважає, що це обов'язково означає ненауковість ціʼї теорії. «Я не думаю, що гіпотеза про існування чогось неспостережуваного є за своєю суттю ненауковою», — стверджує вона.
Проте Понтцен вважає, що одного разу ми зможемо побачити ознаки зіткнення з іншим всесвітом у космічному мікрохвильовому фоні – тобто через світло, яке залишилося від Великого вибуху.