Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чи існує насправді мультивсесвіт? Розмірковують фізики

Юлія Даниленко
Юлія Даниленко Журналістка, tech-експертка, співзасновниця SPEKA
26 березня 2023 4 хвилин читання

Інтерес до теорії мультивсесвіту, згідно з якою наш Всесвіт є лише одним із багатьох, різко злетів після виходу фільму «Все завжди і водночас». У стрічці розповідається про Евелін Ван, яка подорожує у пошуках версій себе в паралельних всесвітах, щоб разом зупинити руйнування мультивсесвіту.

Австралійські фізики розмірковують, яким чином можна довести існування мультивсесвіту, якщо це неможливо зробити експериментально. 

Ідея мультивсесвіту вже давно надихає письменників-фантастів. Але чи має вона наукове підґрунтя? І якщо так, чи можемо ми коли-небудь перевірити цю концепцію експериментально?

«Всесвіт може бути насправді дуже великим — набагато більшим, ніж наш спостережуваний Всесвіт — і тому можуть існувати інші регіони Всесвіту, розташовані далеко за нашим горизонтом сприйняття», — пояснює, чому фізики припускають існування метавсесвіту, Кеті Мак з Інституту теоретичної фізики Perimeter в Канаді. 

Ідея про те, що можуть існувати інші частини космосу з іншими фізичними законами, процесами та історією, озвучується не вперше. Ця концепція також відповідає теоріям квантової механіки, яка керує мікросвітом атомів і частинок, теорії струн (спробою створити теорію всього), а також космічній інфляції, яка говорить, що Всесвіт спочатку різко розширився (Великий вибух), а потім продовжував рости менш шаленими темпами. З кожної з цих теорій можна вивести окрему версію теорії мультивсесвіту.

Для Ендрю Понтцена, професора космології в Університетському коледжі Лондона у Великобританії, квантова механіка є найкращим підтвердженням існування мультивсесвіту. Згідно з теорією квантової механіки, частинки можуть одночасно перебувати в поєднанні різних можливих станів – цей термін відомий як «суперпозиція». Але коли ми починаємо їх вимірювати, суперпозиція порушується, і кожна частинка випадковим чином «вибирає» один стан.

Отже, що станеться з іншими можливими варіантами розвитку подій?

«Є чудовий спосіб зрозуміти це: уявити, що насправді реальність, яку ми переживаємо, є лише одним із аспектів набагато складнішого мультивсесвіту, де майже все, що може статися, стається, і ми проживаємо лише одну версію подій», – пояснює Понтцен. «Хоч це звучить божевільно, це насправді найменш божевільне пояснення того, що відбувається в квантовій механіці та теорії мультивсесвіту».

Однак не всі фізики є прихильниками мультивсесвіту. Багато хто стверджує, що оскільки ці всесвіти неможливо побачити і довести їх існування експериментально, значить, мультивсесвіт не можна вважати науковою теорією.

«Я думаю, що це непогана теорія, але хіба для того, щоб розважити свій мозок», — каже Сабіна Хоссенфельдер, науковий співробітник Франкфуртського інституту перспективних досліджень. «Іноді можна почути, як люди говорять про якісь математичні докази. Але це не так працює. Адже докази – це те, що ви можете справді побачити та помацати».

Наразі теорія мультивсесвіту не підтверджена експериментально. Однак Мак не вважає, що це обов'язково означає ненауковість ціʼї теорії. «Я не думаю, що гіпотеза про існування чогось неспостережуваного є за своєю суттю ненауковою», — стверджує вона.

«Хвильова функція [у квантовій механіці] є неспостережною. Тим не менш, у нас є способи зробити висновок про існування хвильової функції. Те, що ми ніколи не спостерігаємо це безпосередньо, не має значення, тому що це базова частина науки».

Проте Понтцен вважає, що одного разу ми зможемо побачити ознаки зіткнення з іншим всесвітом у космічному мікрохвильовому фоні – тобто через світло, яке залишилося від Великого вибуху

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
2
Прокоментувати
Aleksandr7364 Aleksandr7364 26.03.2023, 06:53
Всі теорії про Всесвіт неправильні. І тільки моя теорія правильна і дає відповіді на всі запитання про космос : You Tube ГРАВІТАЦІЯ, ТЕМНА МАТЕРІЯ , ВСЕСВІТ , ЖИТТЯ ...GRAVITATION
Коли вчені перестануть носитися з Великим вобухом як "Дурень зі ступою" і відновлять парадигму науки про космічне середовище -кфір Всесвіту, практично все стане зрозумілим. Ефір – це володар потенціалів потужності, хронологічно-інформаційно-енергетично-матеріальної субстанції Колективного Розуму Всесвіту (Бога), носій законів утворення, розвитку, та збереження Всесвіту.
Інші матеріали

Японці розробили технологію виробництва електроенергії з джерельної води

Олеся Дерзська 2 години тому

NASA знову перенесла повернення Boeing Starliner на Землю

Анастасія Ковальова 23 червня 2024 14:37

Інженер-пенсіонер знайшов 55-річний баг у грі Lunar Lander

Анастасія Ковальова 16 червня 2024 15:38

Будуємо затишок: науковий погляд та чекліст комфортного дому

Володимир Мельнічук 14 червня 2024 16:30

НАСА замовила 10 досліджень щодо повернення зразків із Марсу на Землю

Анастасія Ковальова 9 червня 2024 14:45