Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Цей день в історії: політ шатла «Колумбія» (STS-1)

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
12 квітня 2024 6 хвилин читання

У Міжнародний день польоту людини у космос SPEKA згадує легендарний політ шатла «Колумбія», також відомого як STS-1 (Space Transportation System-1). Розповідаємо, чим був знаменитий цей політ, хто брав участь та як його успіх довів, що багаторазові космічні кораблі можливі. 

Річниця запуску шатла Колумбія: як він змінив космонавтику Річниця запуску шатла Колумбія: як він змінив космонавтику

Чому «Колумбія» започаткувала нову еру в космічних польотах 

12 квітня 1981 року, коли космічний шатл «Колумбія», або STS-1, піднявся на орбіту з космічного центру Кеннеді у Флориді, це змінило епоху космонавтики. Річ у тім, що шатл випробовував сміливу ідею і був першим багаторазовим космічним кораблем людства. За задумом орбітальний апарат стартував як ракета, а приземлявся як літак. Два твердопаливні ракетні прискорювачі, які допомагали набрати «Колумбії» необхідної швидкості, згодом виштовхувались в атмосфері, але підлягали повторному використанню після того, як їх знайдуть в океані. Згорав лише масивний зовнішній паливний бак. 

Шатл «Колумбія» скидає ракетні двигуни  Шатл «Колумбія» скидає ракетні двигуни 

Кардинально нова космічна транспортна система могла б значно знизити вартість космічних польотів і відкрити нові можливості для дослідження Всесвіту.

Якою була підготовка та перша місія шатла «Колумбія»

22 березня 1978 року НАСА провела пресконференцію, щоб оголосити про перші екіпажі космічних шатлів. Вісім чоловіків, показаних тут, обрали для виконання перших чотирьох місій шатла (STS-1 до STS-4) у командах із двох осіб. 

Екіпаж перших чотирьох космічних місії «Колумбії»: справа наліво астронавти Джон Янг, Роберт Кріппен, Джо Енгл, Річард Тралі, Фред Хейз мл., Джек Лусма, Венс Бренд і Гордон Фуллертон Екіпаж перших чотирьох космічних місії «Колумбії»: справа наліво астронавти Джон Янг, Роберт Кріппен, Джо Енгл, Річард Тралі, Фред Хейз мл., Джек Лусма, Венс Бренд і Гордон Фуллертон

Першу команду склали двоє астронавтів: командир Джон Янг, ветеран чотирьох космічних місій, зокрема висадки на місяць 1972 року, та пілот Роберт Кріппен, для якого цей політ став першим, але він командуватиме ще трьома наступними місіями. Метою місії STS-1 було перевірити всі аспекти польоту космічного шатла, від старту до посадки, зокрема орбітальні маневри, системи підтримки життєдіяльності та здатність безпечно повернутися на Землю.

«Колумбія» успішно стартувала з космодрому, а впродовж двох днів місії астронавти виконали серію тестів на орбіті, перевіряючи обладнання та системи корабля. Після прольоту 36 орбіт, або 2,4 млн км, навколо Землі «Колумбія» успішно повернулася, здійснивши посадку на авіабазі «Едвардс» у Каліфорнії.

Момент приземлення шатла «Колумбія» після першої місії Момент приземлення шатла «Колумбія» після першої місії

Перший політ шатла став справжнім тріумфом. Він продемонстрував, що багаторазові космічні кораблі практичні та безпечні. Завдяки «Колумбії» та іншим шатлам NASA змогла вивести на орбіту такі важливі об'єкти, як Міжнародна космічна станція та телескоп Хаббла. У подальших місіях шатл використовували для дослідження космосу, мікрогравітації та медичних експериментів.  

Цікаві факти про перший політ «Колумбії» 

  • Шатл назвали на честь однойменного вітрильника, який досліджував Північно-Західний прохід у 18 столітті.
  • Емблема місії STS-1 зображувала орла, який летить над Землею, з написом Columbia під ним.
  • Під час польоту «Колумбія» зіткнулася з невеликим метеоритом, який пробив одне з її вікон.
  • Це був перший космічний корабель, який мав туалет, душ і спальні місця для екіпажу.

Скільки коштувала розробка шатла та яка вартість місії

Оцінити вартість проєкту «Колумбія» досить складно, адже він розроблявся протягом багатьох років і містив багато різних компонентів.

Ось деякі з основних витрат:

  • розроблення шатла: $6,3 млрд (у доларах 1971-го);
  • будівництво шатла: $2,5 млрд (у доларах 1971-го);
  • витрати на запуск: $450 млн за один запуск (у доларах 1981-го).

Можна сказати, що проєкт «Колумбія» коштував загалом приблизно $10 млрд (у доларах 1971-го), або $40 млрд натепер.

Однак цей корабель був лише одним із шатлів, побудованих у межах програми NASA Space Shuttle. Програма, запущена наприкінці 1970-х, тривала до 2011 року і мала на меті забезпечити багаторазове використання космічного корабля для доставлення вантажів та екіпажу на орбіту і назад на Землю, що мало зробити космічні польоти більш економічно вигідними.

Оцінювання вартості проєкту варіюється залежно від того, які витрати враховують (розроблення, будівництво, запуски, управління місіями, обслуговування та підтримання інфраструктури, а також вартість виведення з експлуатації). Загальна сума витрат на програму космічних шатлів оцінюється приблизно у $200 млрд до моменту її завершення у 2011 році. 

«Колумбія», що прямує на «контрейлері» літаку-носії Boeing 747, завершивши переліт із Каліфорнії до Флориди 24 березня 1979 року «Колумбія», що прямує на «контрейлері» літаку-носії Boeing 747, завершивши переліт із Каліфорнії до Флориди 24 березня 1979 року

Вартість розподілялася протягом трьох десятиліть, під час яких здійснили 135 місій. Також шатли виконували широкий спектр завдань, серед яких доставлення і обслуговування супутників, збірання та підтримка МКС, а також наукові дослідження.

Останній політ та катастрофа корабля «Колумбія»

Останній політ «Колумбії» був запланований з 16 січня по 1 лютого 2003 року. Екіпаж складався з сімох астронавтів. Це був 107-й політ шатла. Вранці 1 лютого після шістнадцятидобового польоту під час повернення на Землю NASA втратила зв’язок із кораблем, а очевидці побачили палаючі уламки корабля в атмосфері. Усі сім членів екіпажу загинули.

Екіпаж останньої місії шатла Екіпаж останньої місії шатла

Агенція досліджувала можливі причини катастрофи. Вони дійшли висновку, що до неї призвело руйнування зовнішнього теплозахисного шару на лівому крилі корабля через падіння шматка теплоізоляції кисневого бака під час старту корабля. Гарячі гази проникли всередину, що спричинило перегрів пневматики колеса, його вибух та руйнування конструкції крила.

Причини вдалося з’ясувати завдяки додатковій системі фіксації бортових параметрів (Modular Auxiliary Data System, MADS), яку встановили, щоб аналізувати показники корабля ще у перших місіях. Знайдені уламки корабля зберігаються у Космічному центрі імені Кеннеді.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Чому людство досі не на Марсі

Сергій Коноплицький 1 годину тому

Космічна ракета Північної Кореї вибухнула під час запуску — відео

Владислав Паливода 27 травня 2024 22:10

Вчені розрахували шанс падіння на Землю автівки Tesla, що борознить космос

Дмитро Мухін 26 травня 2024 19:54

Місія NASA Psyche запускає іонні двигуни. Як вони працюють та чому це важливо для далеких космічних місій

Олександр Тартачний 24 травня 2024 08:30

Місія NASA Psyche стартує з новими магнітними двигунами Холла

Вікторія Рудзінська 23 травня 2024 09:01