Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Бухгалтерія для ГО: підводні камені та основні виклики

Ірина Качмарчик
Ірина Качмарчик Постійний автор керуюча партнерка CeDePe Group в Україні, співзасновниця косметичного бренду ED Cosmetics
25 березня 2025 6 хвилин читання

Ведення бухгалтерського обліку в громадських організаціях (ГО) в Україні має свої особливості та виклики, обумовлені специфікою діяльності та вимогами законодавства. Попри неприбутковий статус, ГО зобовʼязані фіксувати всі залучені кошти, витрати та подавати фінансову звітність. Як це робити правильно, що слід враховувати й чого уникати – розповім у цій статті.

Бухгалтерія для ГО: підводні камені та основні виклики зображення 1

ГО, на відміну від комерційного підприємства, не мають на меті отримання прибутку. Вони займаються реалізацією соціальних, культурних, освітніх чи інших неприбуткових проєктів. Зважаючи на це, фінансова обліковість неприбуткових організацій має свою специфіку.

ГО можуть мати спеціальний статус неприбуткової організації, що дає пільги, зокрема звільнення від податку на прибуток. Це дещо облегшує податкову ситуацію для ГО, але й передбачає дотримання певних вимог для збереження неприбуткового статусу. Зокрема використання доходів лише на статутну діяльність, неможливість розподілу прибутку між учасниками. Порушення цих умов може призвести до втрати статусу та оподаткування на загальних підставах.

Комерційні підприємства заробляють кошти шляхом продажу товарів чи надання послуг. ГО здебільшого отримують фінансування через гранти, пожертви, спонсорські внески, субвенції або державні дотації. Відповідно ГО зобов’язані подавати фінансову звітність, у якій відображають використання отриманих коштів. Вони повинні демонструвати, що витрати відповідають їхній меті, аби забезпечити прозорість діяльності.

Раз на рік на підставі даних бухгалтерського обліку ГО мають подавати такі документи:

Підписуйтеся на наші соцмережі

  • «Звіт про використання доходів неприбуткової організації» до податкової;
  • додаток «Фінансова звітність» до податкової;
  • «Звіт про діяльність громадської організації» до органів статистики.

Неприбутковий сектор часто змінюється під впливом законодавчих нововведень, що може ускладнити ведення бухгалтерії та потребує постійної уважності. В Україні бухгалтерський облік громадських організацій регулюється такими документами:

  • Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»
  • Податковий кодекс України
  • Закон України «Про громадські об'єднання»
  • Закон України «Про благодійну діяльність та благодійні організації»

Фінансування ГО часто є непостійним, оскільки залежить від зовнішніх джерел. Звітувати при цьому необхідно регулярно. І якщо у організації немає штатного бухгалтера, то цю задачу доречно передати на аутсорсинг. Зокрема ми в CeDePe готуємо звітність як для комерційних, так і для неприбуткових організацій. 

Бухгалтерія для ГО: підводні камені та основні виклики зображення 2

ГО мають суворі обмеження щодо того, як можна використовувати кошти, отримані від благодійників, що вимагає детального обліку і звітності. Існує кілька груп витрат, допустимих для неприбуткових організацій:

1. Витрати на статутну діяльність відповідно до профілю й цілей організації.

2. Операційні витрати: оплата праці співробітників, оренда приміщень, комунальні послуги, витрати на канцелярію тощо.

3. Організаційні витрати на проведення заходів, тренінгів, конференцій, семінарів за профілем організації.

На що слід зважати?

  • ГО не можуть розподіляти грантові кошти між членами організації або використовувати їх для особистих потреб.
  • Витрати повинні бути чітко документовані та відповідати умовам грантового договору.
  • Витрати на адміністративні потреби повинні бути обмежені та не перевищувати певного відсотка від загальної суми гранту (зазвичай це прописано в умовах гранту).

ГО мають зобов'язання перед донорами, державними органами та громадськістю, тому кожна витрата повинна бути обґрунтована та відповідати цілям організації.

1. Використання бухгалтерського програмного забезпечення. Спеціалізовані програми для бухгалтерії допомагають автоматизувати процеси обліку та звітності, зменшують ризики помилок і забезпечують відповідність вимогам законодавства.

2. Спеціалізовані платформи з інформацією про залучення грантових коштів та їх ефективне використання. Наприклад, платформа granty.org.ua містить актуальну інформацію щодо отримання грантів і подальшого управління, обліку коштів тощо.

3. Ведення обліку цільового фінансування. Необхідно створювати окремі рахунки та реєстраційні записи для кожного гранту чи проєкту, щоб легко відстежувати витрати. Кожен проєкт має супроводжуватися детальним фінансовим звітом, де чітко видно, як були витрачені кошти. Ми добре розуміємось на цьому процесі, бо ведемо бухгалтерський облік для ГО різного спрямування. 

4. Регулярне проведення внутрішніх аудитів. Щоб забезпечити прозорість та ефективність використання коштів, варто впровадити внутрішні аудити та перевірки фінансової звітності. Це дозволить вчасно виявляти помилки або можливі порушення.

5. Залучення досвідченого бухгалтера або аутсорсинг. Аби впоратись зі складною системою бухгалтерського обліку ГО, вам знадобиться фахівець, який розуміє специфіку неприбуткових організацій, може забезпечити правильне ведення обліку та подачу звітності. У нас є спеціалісти такого профілю, тож їх можна залучити як для постійної роботи з проєктом, так і в консультаційному режимі з конкретних питань.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Вперше в історії палеонтології досліджено мумію шаблезубого кошеня

Taras Satov 16 годин тому

Піротехнології льодовикової доби (Кормань 9, Україна)

Taras Satov 20 квітня 2025 04:54

Фон дер Ляєн проти Трампа і Маска: хто переможе у битві за цифрові правила?

Вікторія Рудзінська 10 годин тому

Вчені вперше виростили людський зуб у лабораторії

Дар'я Щеглакова 20 квітня 2025 08:05

У Техасі знайшли музичні інструменти мисливців-збирачів — вони з людських кісток

Дмитро Мухін 19 квітня 2025 19:48