Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Бум електромобілів: що відбувається у США, Європі та Україні

6 вересня 2024 6 хвилин читання

Продажі електромобілів попри песимістичні прогнози зростають. Частка електричних автомобілів на світовому ринку поки що незначна, а перехід на цей тип двигунів повільніший, ніж очікувалось. З’ясовуємо переваги та недоліки «електричок», а також чого очікувати від ринку. 

Бум електромобілів: що відбувається у США, Європі та Україні зображення 1 Ціни на електрокари в Україні, найпопулярніші моделі та тенденції ринку у світі

Скільки електромобілів продають у США та світі 

У 2023 році продажі електромобілів наблизилися до 14 млн, 95% з яких припадає на Китай, Європу та США. Йдеться також про PHEV (гібридні електромобілі) та FCV (автомобілі на водневих паливних елементах). Водночас торік електромобілі почали продаватись дещо повільніше — зростання на 29,8% порівняно з 2022-м проти 54,2% у 2022-му.

Аналітична компанія JD Power прогнозує, що до кінця 2024-го в США продадуть 1,2 млн електромобілів, що на 1 млн більше, ніж торік (йдеться про машини лише на електричних батареях). Це становитиме 9% від загальної кількості проданих. Фірма скоригувала свій прогноз — раніше очікувала, що їхня частка ринку становитиме 12%.

Бум електромобілів: що відбувається у США, Європі та Україні зображення 2 Розподіл ринку електромобілів за виробниками 

Які електромобілі купують в Україні 

За даними Інституту дослідження авторинку, вживані електромобілі в Україні сьогодні у середньому коштують $15 тис., що на $1800 менше, ніж рік тому. Електрокари дешевшають, причому що вища ціна конкретної моделі, то стрімкіше вона падає.  

Попри нерегулярне постачання електроенергії та черги на деяких електрозарядних станціях сегмент легкових автомобілів групи BEV в Україні не збавляє темпів.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Більшість українських власників електромобілів заряджають їх вдома й значно рідше користуються зарядними станціями із загальним доступом. І навіть нещодавнє підвищення ціни на електроенергію не матиме суттєвого впливу на цю частину ринку. 

Лише 14-15% електричних авто купують новими, решту вживаними — на внутрішньому ринку або імпортовані. На внутрішньому ринку найчастіше купують Tesla, Nissan, Volkswagen, Renault та BMW. Найпопулярніші моделі — Nissan Leaf, Tesla Model 3 та Volkswagen e-Golf. 

 Станом на липень 2024 року в Україні приблизно 115 тис. електромобілів (усіх типів). 

Чому ринок електромобілів розвивається повільніше, ніж очікувалось

Фактично ринок класичних електромобілів дещо сповільнюється через дві причини: інфраструктура та пропозиції виробників. Заряджальна інфраструктура розвинута слабко і є серйозною проблемою для багатьох споживачів, які не бажають витрачати стільки грошей на новий автомобіль й не мати певності зарядити його усюди. Особливо це стосується тих, хто живе у багатоквартирних будинках та змушений покладатися на громадські зарядні пристрої. 

Інша причина — запас ходу. За даними німецького автоклубу ADAC, середній запас ходу електромобілів у 2023 році збільшився на 7 км порівняно з 2022-м і становить 393 км. Через це автовиробники продовжують удосконалювати свої стратегії, пропонуючи гібридні автомобілі (PHEV). У всякому разі гібриди знищують продажі електромобілів, створюючи для електрокарів з чистим акумулятором більшу конкуренцію, ніж очікувалося. 

Електромобілі досі надто дорогі й швидше втрачають в ціні. Середня ціна у липні липні 2024 року становила $56 520. Тоді як середній автомобіль, що працює на паливі, продається за $48 401.

Дослідження виявило, що старі електромобілі знецінюються швидше, ніж бензинові. Деякі навіть втратили 50% вартості за рік. Водночас нові моделі з більшим запасом ходу краще зберігають свою цінність і наближаються до показників амортизації багатьох бензинових авто.

Як розвиватиметься індустрія електромобілів у найближчі роки 

США 

Загальна проблема, коли говорити про тенденції електромобілів, полягає у постійному домінуванні Tesla. Протягом багатьох років неможливо було говорити про продажі, чи зарядку, чи щось пов’язане з електромобілями, не згадуючи про Tesla, враховуючи більшу частку ринку компанії. Коли загальні продажі сповільнювалися головним чином тому, що Tesla продавала менше автомобілів. 

Бум електромобілів: що відбувається у США, Європі та Україні зображення 3 Tesla 3 досі залишається найпопулярнішою моделлю електромобіля

Це може змінитися, оскільки дедалі більше моделей від різних компаній готуються до випуску. Основні моделі, як-от Chevy Blazer і Equinox EVs, починають постачати. Hyundai та Kia обіцяють більш доступні моделі. Очікується, що навіть бренди преміумкласу, як-от Rivian, запропонують щось дешевше, ніж їхній поточний модельний ряд.

Багато зусиль і від уряду. Адміністрація Байдена надає до $7500 податкових пільг на придбання нового електромобіля та планувала встановити 500 тис. зарядних пристроїв до 2030 року. Наразі у США їх 192 тис., але уряд надає $521 млн грантів 29 штатам на встановлення нових станцій. Водночас, якщо на президентських виборах переможе Дональд Трамп, ці програми найімовірніше згорнуть. 

Європа 

У 2024 році кількість реєстрацій нових автомобілів у Європі зросте на 2,2% і сягне 13,1 млн. Такі прогнози надає німецька аналітична компанія Dataforce. У 2025 році очікується ще більший приріст — на 4,1%, до 13,7 млн авто. Але навіть з такими показниками ринок все ще не досягне «доковідного» рівня 2019 року, коли було зареєстровано понад 15 млн нових машин.

Є кілька проблем, які заважають розвитку:

  • 1
    Зниження купівельної спроможності споживачів. Виробники змушені вдаватися до знижок та пропонувати лізинг, щоб стимулювати продажі.
  • 2
    Низький попит на електромобілі. Хоча частка електрокарів зросла на 2,5% у першій половині 2024 року, європейці досі надають перевагу бензиновим та гібридним автомобілям. До 2025 року Євросоюз запровадить суворі екологічні вимоги: щонайменше 23% нових автомобілів мають бути електричними, а 8% — плагін-гібридами. У такій ситуації автовиробники будуть змушені виробляти більше електромобілів, ніж здатен поглинути ринок.
  • 3
    Інфраструктурні проблеми. Масовий перехід на електромобілі можливий лише за умови створення розгалуженої мережі зарядних станцій. Натепер більшість електрокарів купують ті, хто має можливість заряджати авто вдома чи на роботі. 
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як розставляти пріоритети: матриця Ейзенхауера

Сніжана Лепко 17 березня 2025 08:36

Зірки не брешуть, але іноді підморгують: астрономія vs астрологія

Олеся Руденко 19 годин тому

Як автоматизований онбординг підвищує продуктивність новачків: кейс IdeaSoft

Юлія Коваленко 17 березня 2025 14:28

Мікроінфлюенсери: як співпраця з невеликими блогерами підвищує довіру до бренду

Олександр Христич 17 березня 2025 17:34

Стартувала перша всеукраїнська щомісячна премія для вчителів — як взяти участь?

Goncharenko Centre 10 годин тому