Букви-вбивці. Google Fonts додав шрифт від прокремлівської Paratype: що з цим робити?
Першого березня 2023 року бібліотека вільного поширення шрифтів Google Fonts оголосила, що додала нові шрифти до своєї колекції. Серед них був Golos — шрифт від російської агенції Paratype. Ця новина спричинила хвилю обурення в українській дизайн-спільноті. SPEKA спільно з експертами докладно розповідає, що відбувається.
Хто такі Paratype?
Російська компанія, яка хоч і маскується під каліфорнійською реєстрацією, та все-таки не може приховати захвату від геноциду. У вересні 2022-го CEO Paratype Анна Якупова вирішила опублікувати привітання зі «збільшенням» російських територій у публічному чаті для дизайнерів та шрифторобів.
«Успішність» псевдореферендумів також відзначили її колеги. Спростування про вирвані з контексту слова та «у каждава єсть свайо мнєніє касатєльно проісходящего» було не останнє, чим вони прославилися — Paratype також отримує замовлення на розроблення дизайну від держави (рф).
Підписуйтеся на наші соцмережі
Що не так зі шрифтом Golos від Paratype?
Шрифт Golos розробляли ще до повномасштабного вторгнення, однак спеціально на замовлення держави. Євген Садко, CEO & Founder у Rentafont, застерігає, що це не той випадок, коли шрифт розробив пересічний платник податків рф, що теж є приводом для бойкоту.
Справжня ціна безкоштовного шрифта
Те, що шрифт у вільному доступі, не означає, що автори за це нічого не отримують. І йдеться не лише про фінансову підтримку.
Ситуація довкола Paratype: усе однозначно?
Очевидно, цей кейс ще не означає, що Google треба закенселити. І поки редакція SPEKA зробила запит у компанії (невідомо, чи отримаємо відповідь), Биченко поділився, як виникають такі непорозуміння, що можуть дорого коштувати.
«Такі випадки, на жаль, відбуваються у креативних індустріях нерідко. Десь у світі професійний конкурс дозволяє участь росіян, десь видають книжку з російськими наративами, десь запрошують на університетську стипендію студентів з України, росії та білорусі. Далеко не завжди це роблять через реальні проросійські погляди або злий намір. Часом це наслідок організаційної інертності міжнародних інституцій, небажання тут і зараз ухвалювати складні рішення або просто через брак чутливості чи нерозуміння реальної імперської культурної політики росії. Звісно, коли справа стосується бізнесу (а у випадку з Paratype це насамперед бізнес), чашу з грошима має переважити чаша репутаційних збитків», — наголошує експерт.
Як все-таки боротися з російськими шрифтами?
1. Масово писати про проблему джерелу цієї проблеми. Це один із найдоступніших способів. Зазвичай таким першоджерелом є Twitter. Саме він перетворюється на поле для боротьби проти російського інформаційного впливу. Наприклад, Саша Биченко спеціально простежує такі неприйнятні випадки на ринку та закликає професійну спільноту до відповідної реакції.
2. Вести просвітницьку діяльність для своїх. Варто розуміти, що для подібної боротьби варто мати інформаційну підготовку та непогано орієнтуватись у шрифтах, щоб самому не натрапити на російський продукт. На тому ж Google Fonts існує з десяток російських шрифтів і аж один український. На противагу цьому колись і з'явився український Rentafont з великою базою доступних шрифтів. А його засновник Євген Садко займається «шрифтовим активізмом» — має окремий флешмоб під тегом #руссошрифто, у якому пише українським продуктам, які використовують російський шрифт у своїх візуалах, після чого більшість авторів цей шрифт змінює.
3. Ділитися з іншими. Як це роблять експерти цього матеріалу, як це робить SPEKA і ті, хто не має прямого стосунку до дизайну, але не може промовчати, коли хтось толерує терористів.