Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Букви-вбивці. Google Fonts додав шрифт від прокремлівської Paratype: що з цим робити?

Євстахія Мельникова
Євстахія Мельникова
2 березня 2023 6 хвилин читання

Першого березня 2023 року бібліотека вільного поширення шрифтів Google Fonts оголосила, що додала нові шрифти до своєї колекції. Серед них був Golos — шрифт від російської агенції Paratype. Ця новина спричинила хвилю обурення в українській дизайн-спільноті. SPEKA спільно з експертами докладно розповідає, що відбувається.

Чому шрифти від Paratype у бібліотеці Google – це проблема Чому шрифти від Paratype у бібліотеці Google – це проблема

Хто такі Paratype?

Російська компанія, яка хоч і маскується під каліфорнійською реєстрацією, та все-таки не може приховати захвату від геноциду. У вересні 2022-го CEO Paratype Анна Якупова вирішила опублікувати привітання зі «збільшенням» російських територій у публічному чаті для дизайнерів та шрифторобів.

Те саме привітання від Якупової Те саме привітання від Якупової

«Успішність» псевдореферендумів також відзначили  її колеги. Спростування про вирвані з контексту слова та «у каждава єсть свайо мнєніє касатєльно проісходящего» було не останнє, чим вони прославилися — Paratype також отримує замовлення на розроблення дизайну від держави (рф).

Саша Биченко
Саша Биченко
співзасновник та креативний директор студії візуальних комунікацій Kultura
Paratype, напевно, найбільша та найвідоміша на ринку агенція кириличних шрифтів. Це наслідок сконцентрованості радянської креативної індустрії наприкінці 80-х — початку 90-х у Москві. Але їх аж ніяк не можна назвати абсолютними монополістами, адже знавців кириличного дизайну достатньо багато не лише у росії, але і в інших країнах, жителі яких послуговуються кирилицею. 

Що не так зі шрифтом Golos від Paratype?

Шрифт Golos розробляли ще до повномасштабного вторгнення, однак спеціально на замовлення держави. Євген Садко, CEO & Founder у Rentafont, застерігає, що це не той випадок, коли шрифт розробив пересічний платник податків рф, що теж є приводом для бойкоту.

Євген Садко
Євген Садко
CEO & Founder у Rentafont
Шрифт замовив кремль для державних сайтів і застосунків, а отже, це фашистський шрифт на замовлення гестапо. Коли почув про нього вперше, сміявся з цієї грьобаної профанації: «голос» у країні, де всім затикають рота. Шрифт безкошковний. Але, оскільки Google платить авторам за право додати їхній шрифт до колекції Google Fonts, цілком ймовірно, що ці росіяни отримали гроші.

Справжня ціна безкоштовного шрифта

Те, що шрифт у вільному доступі, не означає, що автори за це нічого не отримують. І йдеться не лише про фінансову підтримку. 

Гроші — не єдиний вид прибутку. Увага та дані користувачів також опосередковано, але конвертуються у дохід. Що з цього отримує Google? Наприклад, розширення мовної підтримки платформи Google Fonts, збільшення кількості шрифтів, а отже, більшу кількість користувачів. А для Paratype ця вигода може бути іміджевою, адже співпраця з Google — це своєрідний знак якості, підвищення впізнаваності бренду.
Саша Биченко.

Ситуація довкола Paratype: усе однозначно?

Очевидно, цей кейс ще не означає, що Google треба закенселити. І поки редакція SPEKA зробила запит у компанії (невідомо, чи отримаємо відповідь), Биченко поділився, як виникають  такі непорозуміння, що можуть дорого коштувати.

«Такі випадки, на жаль, відбуваються у креативних індустріях нерідко. Десь у світі професійний конкурс дозволяє участь росіян, десь видають книжку з російськими наративами, десь запрошують на університетську стипендію студентів з України, росії та білорусі. Далеко не завжди це роблять через реальні проросійські погляди або злий намір. Часом це наслідок організаційної інертності міжнародних інституцій, небажання тут і зараз ухвалювати складні рішення або просто через брак чутливості чи нерозуміння реальної імперської культурної політики росії. Звісно, коли справа стосується бізнесу (а у випадку з Paratype це насамперед бізнес), чашу з грошима має переважити чаша репутаційних збитків», — наголошує експерт.

Як все-таки боротися з російськими шрифтами?

1. Масово писати про проблему джерелу цієї проблеми. Це один із найдоступніших способів. Зазвичай таким першоджерелом є Twitter. Саме він перетворюється на поле для боротьби проти російського інформаційного впливу. Наприклад, Саша Биченко спеціально простежує такі неприйнятні випадки на ринку та закликає професійну спільноту до відповідної реакції.

«Спротив у цьому та схожих випадках має бути системним, послідовним і потужним. Ймовірно, ця боротьба з нами на довгі роки. Але це не повинно демотивувати, навпаки, сьогодні ми бачимо достатньо випадків, коли наполегливі та впевнені голоси українських професійних спільнот змушують закордонні інституції та бізнеси переглядати свої підходи до співпраці з російськими компаніями. Важливо мати підтримку державних інституцій, яка забезпечить сталість цієї боротьби на міжнародному рівні та посилить її. Але і зусилля кожного небайдужого громадянина, наш спільний голос — перша і також цілком надійна запорука успіху. Зрештою, перед державою зараз стоять інші, не менш важливі виклики».

2. Вести просвітницьку діяльність для своїх. Варто розуміти, що для подібної боротьби варто мати інформаційну підготовку та непогано орієнтуватись у шрифтах, щоб самому не натрапити на російський продукт. На тому ж Google Fonts існує з десяток російських шрифтів і аж один український. На противагу цьому колись і з'явився український Rentafont з великою базою доступних шрифтів. А його засновник Євген Садко займається «шрифтовим активізмом» — має окремий флешмоб під тегом #руссошрифто, у якому пише українським продуктам, які використовують російський шрифт у своїх візуалах, після чого більшість авторів цей шрифт змінює.

3. Ділитися з іншими. Як це роблять експерти цього матеріалу, як це робить SPEKA і ті, хто не має прямого стосунку до дизайну, але не може промовчати, коли хтось толерує терористів.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Android 15 Beta 1 вийшла у публічний реліз: що нового

Богдан Камінський 5 годин тому

Google «вбив» ще один сервіс: на «цвинтар продуктів» пішов VPN у Google One

Богдан Камінський 8 годин тому

Від інформаційної гігієни до квантових атак: що вивчає кібербезпека

Команда НАУ 8 годин тому

Чому алгоритм Google бореться з ШІ-контентом та як йому сподобатись

Ігор Воловий 11 квітня 2024 13:30

Google з’єднає США та Японію двома підводними кабелями за $1 млрд

Владислав Паливода 11 квітня 2024 12:33