Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Міленіали VS зумери: як працювати у різновіковій команді

Богдана Остапик
Богдана Остапик CEO та засновниця Barbaro Communications
28 червня 2022 6 хвилин читання

Скажи мені, коли ти народився, і я скажу, хто ти. Принаймні у контексті теорії поколінь, згідно з якою вік народження робить нас представниками Y, Z, X і т. д. Її основна ідея полягає в тому, що кожні 20-25 років у світі відбувається зміна поколінь.

Людей одного покоління об'єднують спільні цінності, особливості поведінки і звички.

І кожне з них прискіпливо вивчають дослідники, соціологи, психологи. Але сьогодні пропоную докладніше розглянути два покоління — Y (міленіали) та Z (зумери) — і зробити це саме у контексті роботи. І якщо перші вже встигли показати світу свої ідеї, цілі, мотивації тощо, то зумери лише починають свій кар'єрний шлях. Їх асоціюють із креативністю, самомодифікацією та прискіпливістю до умов роботи.

Проте остаточні висновки про них як про співробітників робити складно. До 2025 року міленіали становитимуть 75 % світової робочої сили, тож частка поки зумерів замала для повноцінного аналізу. Але логічно, що далі статистика буде змінюватися на користь підростаючого покоління.

Мені 23, тож я представниця покоління зумерів, моя команда — міленіали. І це далеко не принципова позиція. Я працювала і з однолітками, і з тими, кому за 40. Як знаходити спільну мову з різними командами, чим відрізняються представники Y і Z та чому зумери не завжди можуть порозумітися у бізнесі — розповідаю з власного досвіду.

Трохи передісторії: чому ми такі різні

Міленіали, або покоління Y, народилися на початку 1980-х до 2000-х років. Тобто коли розпався СРСР і сталася криза 90-х. Вони шукали роботу в період економічної кризи 2008-го, тож чудово розуміються на труднощах життя. Згідно з дослідженням Pew Research Center, саме міленіали більше за інших постраждали від економічного спаду. Більшість із них уміють адаптуватися до різних умов.

Покоління зумерів народилося після 1995-го. І якщо Y ще застали часи друкованих газет та питань «підкажіть, як пройти», то для зумерів технологічний прогрес — частина життя від самого народження. Вони не заблукають, тому що є навігатор, а всі нагальні питання можуть поставити Siri чи Google. Вони стежать за глобальними тенденціями та живуть фактично онлайн. Зумери витрачають приблизно 10 годин на соціальні мережі (у мене теж середній екранний час 9 годин, бо я і працюю з телефону).

Перспективи та комфорт: пріоритети поколінь

Міленіали виросли в умовах, коли технології швидко розвивалися, а середовище ставало все більш конкурентним. Щоби залишатися на плаву та затребуваними в роботі вони були змушені проявляти працьовитість та амбітність. Та бути готовими вкладатися у розвиток продукту, бізнесу та часом миритися з не завжди комфортним графіком і високими навантаженнями для подальшого успіху. Простими словами, це покоління, яке вміє працювати на перспективу і для якого успіх компанії = особистий. Звичайно, ми не можемо так говорити про всіх, тож я спираюся на загальну історію та трохи на особистий досвід.

Буде несправедливо сказати, що в покоління зумерів все було гладко. Саме зумери першими потрапили під скорочення під час загального локдауну. Їх звільняли на 93 % частіше, ніж працівників віком 35 років і більше.

Але на відміну від Y вони не поспішають вкладатися в нову роботу, якщо вона не відповідає їхнім умовам та не приносить задоволення вже на початковому етапі. Таких висновків дійшли аналітики Deloitte.

І цю різницю я дуже добре помітила на прикладі своєї компанії. Так, зумери дійсно технічні, вони вміють бути продуктивними, відповідальними, але специфіка мого бізнесу не завжди може забезпечити умови «для натхнення». Іноді треба монотонно збирати бази, часом у дуже обмежений термін тощо. Можливо — це одна з причин, чому згодом ми розпрощалися з деякими колегами. Справедливо буде нагадати, що я також до них належу і також можу втрачати наснагу в певні моменти, тож підтримка та оптимізм трохи старших колег дуже підтримує.

Колективна робота VS розберуся сам

Якщо говорити про мій бізнес, то комунікаційне агентство — це постійна робота з проєктами, генерація нових ідей та термінові прийняття рішень. Тож ми постійно спілкуємося між собою, радимося, ділимося досвідом та експертизою.

Міленіали добре справляються з командною роботою та груповими проєктами. Вони мають авторитети та разом із тим відкриті до порад та нового досвіду.

Щодо покоління зумерів думки експертів розходяться. Є теорії, що їм краще працювати індивідуально. Вони скептичніші до порад колег, оскільки звикли знаходити всю необхідну інформацію через інтернет. Є і протилежна думка, що, так само як і міленіали, зумери не проти командної роботи. Навпаки, вона мотивує їх.

Ми ні з ким не прощались через вік чи невміння працювати в команді, просто на певному етапі ми з людиною розуміли що нам, як кажуть «йти різними дорогами». Тож із часом залишилися саме «мої» люди й так вийшло, що всі вони старші за мене.

А ще зрозуміла з власного досвіду просту, але важливу річ — незалежно від покоління, з людиною треба проговорювати відкритість в роботі. Це дозволяє вчасно помічати, коли  стає або не цікаво, або з'явилися проблеми, які впливають на її роботу чи їй банально потрібно відпочити. І відповідно — вирішувати такі моменти швидко та зберігати комфортну атмосферу роботи.   

Молодша за віком: як працювати в команді з іншим поколінням

Відповідь проста: дуже комфортно. Ми ростемо, масштабуємося і я зовсім не виключаю того, що в майбутньому в команді будуть і представники інших поколінь, але наразі — це міленіали. Так, ми різні, але це робить нас сильною командою. Їхній досвід — корисний для мене та дозволяє поглянути на деякі речі під іншим кутом, і навпаки — я так само з задоволенням ділюся своїми відкриттями, експертизою, думками.

І тут не питання віку та поколінь, це питання загальної ідеї, цінності та мети. Усі дослідження та теорії щодо поколінь — умовні, тож не обмежуйтеся віком, шукайте своїх людей, які разом із вами пройдуть шлях до успіху.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Місія та візія бізнесу: як прописати та навіщо це потрібно

Дар'я Кушнір 10 серпня 2022 15:28

Бізнес під час війни: як до нових умов адаптується джоб-платформа Joberz

Діана Полуніна 7 серпня 2022 13:00

Сталеві soft skills: як адаптуватись до змін за допомогою HR

Наталія Миронова 29 липня 2022 18:29

У Львові підприємці можуть отримати 100-300 тис. грн на розвиток бізнесу

Олександр Кульбачний 27 липня 2022 16:45

Meta запускає навчальний центр підтримки для малого та середнього бізнесу в Україні

Ольга Кротовська 25 липня 2022 10:55