Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Більшість українських стартапів вижили під час війни, однак нових інвестицій може не бути

Ірина Маринюк
Ірина Маринюк Редакторка стрічки новин
14 вересня 2022 3 хвилин читання

Від початку повномасштабної війни українські стартапи пережили чимало: збитковість, втрату клієнтів, відсутність інвестицій. Однак ринок не лише вистояв, а й адаптувався до нових умов праці. Про це пише Forbes.

Проте фахівці у своїх прогнозах щодо майбутнього подекуди досить песимістичні. То що ж не так?

Торік стартап-індустрія України залучила $832 млн (у 20 разів більше, ніж у 2014-му), і це попри те, що запускати стартапи у нашій країні досить важко. Бойові дії змусили частину з них згорнути свою діяльність. Водночас стартапи у певних сферах, зокрема, MilitaryTech, навпаки, показали зростання. 

Однак найбільші приватні та державні венчурні фонди спростовують, що серед стартапів більшає банкрутів.

Це доводять і результати дослідження про роботу найбільших венчурних гравців протягом п'яти місяців війни. Дані демонструють, що у п'ятьох із десяти з них зросла оцінка вартості портфеля (SMRK, F1V, AVentures Capital, SID Venture Partners, Geek Ventures) і лише у одного, CIG, знизилася. При цьому жоден з цих венчурних гравців не повідомив про закриття своїх стартапів, а їхні портфелі оцінюють у $300-400 млн.

За словами венчурного партнера фонду Pragmatech Ігоря Соколова, робити стартапи в Україні ніколи не було легко, оскільки постійного припливу капіталу, як до цього звикли, наприклад, у Кремнієвій долині, не було. Тому, для того щоб вижити під час війни, потрібно бути глобальним. 

«Якщо продукт можна буде масштабувати на нових ринках із мінімальними зусиллями, він точно виживе», — наголосив керівний партнер Chernovetskyi Investment Group Володимир Кривко.

Та попри все, є декілька стартапів, які пішли у небуття. Не пережили перші тижні війни орієнтовані на український ринок FoodTech-проєкти. Наприклад, сервіси доставки на кшталт Goodex, які злетіли за пандемії, однак удар війни не витримали. Бізнес зупинився у лютому, і, щоб його відновити, потрібно $300-500 тис., а ці кошти йго засновник Владислав Савченко в Україні не готовий витрачати. Також закрився після 24 лютого сервіс доставки Rocket. З кінця весни він намагається офіційно збанкрутувати.

Усе це свідчить про те, що в умовах війни запускати та вести стартапи — завдання не з легких, проте цілком можливе, якщо грати за правилами ринку.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Жіноче підприємництво під час війни: який бізнес відкрити в кризу

Максим Грант за 11 годин

Український стартап Zeely App за два місяці збільшив свій дохід на 300%

Вадим Добровольський 7 годин тому

У Львові стартувала ІТ Arena 2022. Сьогодні пітчать стартапи та чекають Халука Байрактара і Сергія Притулу

Юлія Даниленко 30 вересня 2022 10:29

Валізка для ядерної загрози. Які речі варто мати вдома, щоб бути готовим

Юлія Даниленко 29 вересня 2022 09:11

Опублікували каталог найактивніших інвесторів в українські стартапи. Розповідаємо, де шукати гроші

Вадим Добровольський 28 вересня 2022 13:44