Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Безробіття як стара відьма. Україно, до роботи!

Ivan Verstyuk
Ivan Verstyuk автор та аналітик
7 квітня 2023 4 хвилин читання

Безробіття — це наразі головна проблема української економіки. Як я не вимірював кількість безробітних, менш ніж 50% не виходить. І цей показник тримається десь від кінця літа 2022 року. Я писав про це статті, зокрема для свого блогу. Залучав також експертів з ринку праці висловлюватися на цю тему, зокрема Ганну Вахітову з Київської школи економіки.

У чому проблема безробіття

Колись в одній зі своїх колонок я використав таку метафору, щоб описати безробіття:

«Безробіття, бідність кличуть тебе голосом старої відьми, що його розносять нічні вітри міжповерховими сходами у темну ніч кризи». 

Якось так я писав.

Найбільше безробіття та безробітний спосіб життя б'ють по українській молоді. Так же хочеться в цьому віці і в кінотеатр сходити подивитися чергову українську прем'єру. Так хочеться придбати собі шкіряні черевики Dr. Martens. Так хочеться дозволити собі якийсь джин-тонік, якщо вже є достатньо років для придбання алкогольних напоїв. А грошей на це немає.

Нагадую, що у США молоді люди починають офіційно працювати з 15 років, заробляючи щонайменше $500 на місяць — у ресторанах, на автозаправних станціях, на станціях ремонту автівок. Мабуть, треба і нам внести поправки у Кодекс законів про працю, щоб підлітки могли офіційно працювати з 15 років. Можливо, частково, якщо людина навчається. Можливо, повний робочий день. Всяке в житті буває.

Роботу треба шукати

Не забуваємо, що існує Державна служба зайнятості. Колись у мене був етап у житті, після декретної відпустки, коли ця служба допомогла мені знайти роботу, на якій я пропрацював майже три роки. Тому це нормально звернутися до одного з державних центрів зайнятості з проханням допомогти знайти бодай якусь роботи.

Я вас переконую, навіть просто посидіти й постерегти цеглу в Бучі, доки відбудовують житлову нерухомість, цілком притомне заняття, якщо взяти з собою телефон і у вагончику для охоронців шукати іншу роботу, якщо ця не влаштовує.

Роботу для вас замість вас ніхто не знайде. Це треба визнати найпершим чином. Ніхто не забороняє мріяти, але зараз складний етап розвитку української економіки, коли подекуди доводиться працювати не зовсім там, де вам хотілося б. Чому? Щоб прогодувати себе, свою сім'ю. Щоб сплатити податки, інвестуючи в обороноздатність України, у Збройні сили України.

Безробіття — це не лише економіка, але й психологія. Дуже важко буває переступити через себе. Попросити про допомогу. Зізнатися, що заплутався у житті. Визнати самому собі, що вже о 12-й дня ти добре мекнув і тобі потрібно лише полежати, а в банківському мобільному застосунку лишилося 1800 грн на все про все. Треба братися за голову. Витягувати себе з цієї прірви. Витягувати за допомогою родини, друзів. Справжніх друзів, а не однофляжників, бо ті лише скажуть: «Хай там що, головне — випити...».

Вакансій у Києві та в інших містах України чимало. У селах чимало сільськогосподарських робіт, адже український аграрний сектор стабільно продукує робочі місця навіть в умовах кризи, а це — чесно зароблені гроші, ще й можливість влаштуватися. У кожному селі є порожня хата, де можуть надати можливість влаштуватися за умови роботи на сільському аграрному підприємстві.

Борімося з безробіттям разом. Слава Україні!   

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
3
Прокоментувати
Ганна Гілова 07.04.2023, 03:22
Тож дуже хотілося б щоб Ви дослідили, як можна заохотити роботодавців брати на навчання і роботу молодь, і щоб вони (роботодавці) не очікували, що через 5-10 років звідкілясь взялись досвідчені спеціалісти.
Ганна Гілова 07.04.2023, 03:21
Поправки у комплекс законів про працю не надто покращить становище - якщо зараз роботодавці не зацікавлені у працевлаштуванні 18-20-річних, то наврядчи для 15-річних ситуація буде краще. До того ж війна, як не дивно, сильно похитнула якість освіти та взагалі можливість повноцінного її отримання, що слід враховувати оцінюючи професіоналізм майбутнього середнього класу.
Ганна Гілова 07.04.2023, 03:21
Дякую за освіщення надважливої на сьогодні теми. Звісно, вакансій по Україні чимало, як і застосунків для зручного пошуку роботи. Але конкурс на одну вакансію чималий, і зазвичай компанії більше зацікавлені у співробітниках із релевантним досвідом роботи незалежно від сфери діяльності (продавець, офіціант, офіс-менеджер тощо). І це вже не кажучи про вакансії які потребують освіти (помічник на СТО, флорист, програміст).
Інші матеріали

Машині потрібна людина: майбутнє ChatGPT у копірайтингу

Владислав Миронович 47 хвилин тому

Як агентству захистити результати своєї роботи: кейс із Campaign Manager 360

Поліна Кедіс 1 годину тому

Гайд для інвесторів в український IT: рецепт ідеального пітчу від Мінцифри

Павло Осадчук 27 вересня 2023 17:30

Соцмережі для B2B: куди спрямувати свій рекламний бюджет

Максим Купченко 27 вересня 2023 16:15

Як не потрапити на гачок інфоскамера? Розпізнаємо реальних інфобізнесменів та шахраїв

В'ячеслав Юренко 27 вересня 2023 14:00