Багаторазовий шатл Китаю приземлився після 276 днів таємної місії на орбіті
Китайський багаторазовий космічний літак завершив свою другу секретну місію у понеділок, приземлившись після 276 днів на орбіті. Державні ЗМІ Китаю та виробник корабля Китайська аерокосмічна науково-технічна корпорація (CASC) оголосили, що космічний корабель приземлився 8 травня за пекінським часом.
Тестовий космічний корабель багаторазового використання стартував із космодрома Цзюцюань у пустелі Гобі 4 серпня 2022 року. Космічні сили США раніше повідомляли, що корабель випустив об’єкт на орбіту поблизу літака. Достеменно невідомо, що саме це за об’єкт, але відомство припускає, що це може бути невеликий супутник.
Цей другий політ секретного космічного корабля. Він здійснив численні орбітальні маневри, а останніми тижнями вніс корективи для підготовки до посадки.
Приземлився космічний літак, ймовірно, на військовій базі Лоп Нур у Сіньцзяні. Астрофізики припускають це, аналізуючи траєкторію орбітальної траси шатла. Також зображення з радіолокаційного супутника Umbra свідчить про недавню активність на місці Лоп-Нур.
Підписуйтеся на наші соцмережі
yeah, definitely more excitement going on at Lop Nur today than the last time @umbraspace took a looksie pic.twitter.com/Lha67ya8Bu
— Todd Master (@MasterActual) May 8, 2023
Як виглядає секретний китайський космічний корабель
У відкритому доступі немає зображень цього шатла. Китай оприлюднив мало інформації про проєкт, але оскільки його запуск відбувався за допомогою ракети Long March 2F відомо, що його маса становить не більше 8 тонн.
Підказки щодо розмірів і форми корабля з’явилися незабаром після запуску, коли у мережі з’явилися зображення обтічника корисного вантажу — носового конуса ракети, який використовують для захисту корисного вантажу космічного корабля від впливу тиску та нагрівання під час проходження атмосфери.
Fairing of CZ2F rocket which launched CSSHQ on Aug 5 being openly exhibited in Henan Jiyuan No.1 middle school. If the bumps are spare spaces for wings, CSSHQ’s wingspan could be larger than fairing’s diameter 4.2m. HD: https://t.co/aPZ6MvDdZq Credit: TikTok Douyin@hnsjydyzx pic.twitter.com/6i3mXPvFLe
— CNSA Watcher (@CNSAWatcher) August 14, 2022
Схоже, що космічний корабель має стосунок до розроблення орбітальної частини повністю багаторазової космічної транспортної системи. Суборбітальні шатли, над якими працює Китай, мають вертикальний зліт (за допомогою ракети-носія) і здатні здійснювати горизонтальну посадку, як літаки в аеропорту.
Що відомо про проєкти багаторазових космічних літаків Китаю та ракети-носії
Торік проєкт багаторазового космічного літака від CASC отримав фінансування на національному рівні від Фонду природничих наук Китаю.
Тим часом Китайська аерокосмічна науково-промислова корпорація (CASIC), ще одне державне підприємство і космічний підрядник, працює над власним космічним літаком під назвою Tengyun.
Комерційна компанія під назвою Space Transportation зібрала понад $46,3 млн на свої плани гіперзвукового космічного літака у 2021 році. Кілька китайських ракетних компаній також створили презентації, включно з невеликими космічними літаками.
Упродовж останніх кількох років Китай намагається розширити свій доступ до космосу, зокрема розвиває комерційний космічний сектор та розробляє низку багаторазових ракет-носіїв на твердому паливі та багаторазових рідинних ракет-носіїв, які ще розробляють.
CASC, головний космічний підрядник країни, тим часом розробляє нові надважкі багаторазові ракети-носії, які дозволять країні спробувати висадити астронавтів на Місяць та проводити масштабні місії з розбудови космічної інфраструктури.