Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Багаторазовий шатл Китаю приземлився після 276 днів таємної місії на орбіті

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
8 травня 2023 4 хвилин читання

Китайський багаторазовий космічний літак завершив свою другу секретну місію у понеділок, приземлившись після 276 днів на орбіті. Державні ЗМІ Китаю та виробник корабля Китайська аерокосмічна науково-технічна корпорація (CASC) оголосили, що космічний корабель приземлився 8 травня за пекінським часом. 

Місію назвали важливим проривом у національній програмі багаторазових польотів. Однак при цьому в оголошеннях не публікували жодних зображень та інформації про місце приземлення. 

Тестовий космічний корабель багаторазового використання стартував із космодрома Цзюцюань у пустелі Гобі 4 серпня 2022 року. Космічні сили США раніше повідомляли, що корабель випустив об’єкт на орбіту поблизу літака. Достеменно невідомо, що саме це за об’єкт, але відомство припускає, що це може бути невеликий супутник.  

Цей другий політ секретного космічного корабля. Він здійснив численні орбітальні маневри, а останніми тижнями вніс корективи для підготовки до посадки.

Приземлився космічний літак, ймовірно, на військовій базі Лоп Нур у Сіньцзяні. Астрофізики припускають це, аналізуючи траєкторію орбітальної траси шатла. Також зображення з радіолокаційного супутника Umbra свідчить про недавню активність на місці Лоп-Нур.

Як виглядає секретний китайський космічний корабель

У відкритому доступі немає зображень цього шатла. Китай оприлюднив мало інформації про проєкт, але оскільки його запуск відбувався за допомогою ракети Long March 2F відомо, що його маса становить не більше 8 тонн. 

Підказки щодо розмірів і форми корабля з’явилися незабаром після запуску, коли у мережі з’явилися зображення обтічника корисного вантажу — носового конуса ракети, який використовують для захисту корисного вантажу космічного корабля від впливу тиску та нагрівання під час проходження атмосфери.

Схоже, що космічний корабель має стосунок до розроблення орбітальної частини повністю багаторазової космічної транспортної системи. Суборбітальні шатли, над якими працює Китай, мають вертикальний зліт (за допомогою ракети-носія) і здатні здійснювати горизонтальну посадку, як літаки в аеропорту. 

Що відомо про проєкти багаторазових космічних літаків Китаю та ракети-носії 

Торік проєкт багаторазового космічного літака від CASC отримав фінансування на національному рівні від Фонду природничих наук Китаю.

Тим часом Китайська аерокосмічна науково-промислова корпорація (CASIC), ще одне державне підприємство і космічний підрядник, працює над власним космічним літаком під назвою Tengyun. 

Комерційна компанія під назвою Space Transportation зібрала понад $46,3 млн на свої плани гіперзвукового космічного літака у 2021 році. Кілька китайських ракетних компаній також створили презентації, включно з невеликими космічними літаками.

Упродовж останніх кількох років Китай намагається розширити свій доступ до космосу, зокрема розвиває комерційний космічний сектор та розробляє низку багаторазових ракет-носіїв на твердому паливі та багаторазових рідинних ракет-носіїв, які ще розробляють.

CASC, головний космічний підрядник країни, тим часом розробляє нові надважкі багаторазові ракети-носії, які дозволять країні спробувати висадити астронавтів на Місяць та проводити масштабні місії з розбудови космічної інфраструктури.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Китай випустив правила з безпеки для безпілотного громадського транспорту

Юлія Мирська 14 годин тому

Майже 4800 акаунтів Facebook у Китаї видавали себе за американців, повідомляє Meta

Богдан Камінський 1 грудня 2023 14:52

NVIDIA готує антисанкційну версію GeForce RTX 4090 для Китаю

Артем Житкевич 30 листопада 2023 22:22

Китайський виробник смартфонів Realme досяг позначки у 200 млн постачань

Юлія Мирська 27 листопада 2023 11:57

Китай будує перший у світі комерційний підводний датацентр

Юлія Мирська 27 листопада 2023 10:29