Бачу ціль — не бачу перешкод: шість навичок стартап-фаундера
Продовжуємо серію статей про розвиток стартапу на різних етапах його існування. Сьогодні Андрій Лазоренко, CEO та співзасновник компанії IdeaSoft (member of Sigma Software Group) розповідає про те, які риси та скіли повинен мати фаундер стартапу, щоб він мав шанс на успіх.
Маючи ідею власного стартапу, ви скоріше за все, максимально заряджені нею та занурені в думки про те, як новий продукт чи послуга допоможуть людям та бізнесам, а вас приведуть до успіху. Проте, якщо це ваш перший стартап та досвіду ведення бізнесу у вас немає, слід бути готовими до багатьох несподіванок та крутих поворотів, а також мати певні риси та скіли, без яких ваш продукт, скоріше за все, не зможе розвиватися успішно.
Наполегливість
Ваша ідея – то ваш клопіт. Якщо ви хочете, щоб колись (бажано невдовзі) ваш стартап вийшов на ринок, ви маєте направити всі свої зусилля на його реалізацію. Не якісь люди, яких ви попросили допомогти по старій пам'яті, не інвестори, що зацікавились вашою ідеєю – саме ви маєте драйвити продукт.
Від моїх партнерів по бізнесу я чув історію про українських стартаперів, що звернулися по інвестиції. Не буду заглиблюватись в деталі, але ідея в них були крута, конкурентів на той час майже не було, ринок потребував такого рішення, інвестори були зацікавлені в партнерстві та були готові консультувати та підтримувати порадами. Звучить круто, але сталася дивна річ. Як не чекав потенційний інвестор на подальшу комунікацію від молодих підприємців, її не сталося.
Ось так, навіть маючи «теплий» контакт та інвестора, що був щиро захоплений та зацікавлений ідеєю, через брак проактивності та наполегливості, той стартап не зробив потрібних кроків, щоб почати співпрацю та отримати «boost» для свого бізнесу.
Швидкість
Якщо ви думаєте, що можете безкінечно довго «допилювати» ваш стартап, ви помиляєтесь. Ринок чекати не буде. З'являться інші люди, в кого будуть схожі ідеї. І поки ви намагаєтесь зробити досконалий продукт, вони вже заробляють гроші та інвестують їх в розвиток свого стартапу.
Швидкість важлива ще й тоді, коли вам треба робити півоти та реагувати на зворотній зв'язок користувачів. Адже ваша аудиторія точно не буде чекати вічність, поки ви зробите необхідні зміни.
Також на першому етапі життєво необхідно не намагатись зробити ідеальний продукт. Кажуть, що правильний MVP має бути «швидким та брудним» (quick and dirty). Тобто включати в себе мінімальний набір функціоналу, що – увага! — несе цінність для клієнта. Викиньте все зайве на початковому етапі, щоб а якомога швидше вийти з MVP. Тоді не буде так боляче і сумно, якщо при першому лончі щось піде не так, як очікувалось.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Не стоять на місці і технології, і що було в тренді вчора, завтра вже буде застарілим. Тому важливо робити максимум тут і зараз, щоб ваш стартап не втратив актуальність.
В середньому через 3-4 роки існування стартап має робити екзіт або виходити на стратегічне партнерство. І якщо з тих 4 років півтора ви витрачаєте на перший MVP, не маючи ані партнерів, ані замовників, ані інвесторів, це поганий знак.
Досить часто стартапери думають, що йти до замовників треба вже тоді, коли на руках є готовий продукт або послуга. Насправді, робити кастдев та продавати ваш продукт треба починати якомога раніше. Бо, по-перше, у вас буде змога швидко зробити півот, якщо ваш продукт не задовольняє потреби ринку, а по-друге, якщо у вас немає клієнтів – у вас немає бізнесу.
Тож не зволікайте, шукайте тих, хто вас підтримає експертизою та грошима.
Фокус при створенні стартапу
Щоб бути швидким, ви маєте зосередитись на своєму стартапі і посунути все інше. Помилкою буде вважати, що можна зробити успішний продукт параллельно маючи фул-тайм роботу. Відтоді, як ви вирішили заснувати свій стартап, вам доведеться тримати на ньому фокус и віддавати йому весь свій час: двадцять чотири години на добу, сім днів на тиждень, без звичних вихідних та відпусток, де можна повністю відключитись від роботи. І весь цей час стартап фаундер має бути в русі — шукати нових клієнтів, однодумців, інвесторів, людей, які зголосяться провалідувати продукт, людей, що зможуть проконсультувати, тощо.
Тримати фокус надважливо, бо тільки так ви зможете бачити що відбувається на ринку і вчасно реагувати на зміни.
Досить рідко буває, що у стартапа зовсім немає конкурентів. Частіше за все вони є. З'являються люди, що раніше отримують інвестиції, краще роблять маркетинг, швидше виходять на ринок, а вам треба навчитись з ними ефективно конкурувати.
Вмотивованість попри невдачі
Починаючи роботу над своєю ідеєю, будьте готові до невдач. Провали будуть, бо фейляться понад 90% стартапів. Невдачі — це завжди сумно, але й корисно, за умови, що ви вмієте їх сприймати конструктивно.Тут важливо не гризти себе та інших за провал, а максимально використовувати набутий досвід, щоб не припуститися тих самих помилок в майбутньому. Велику роль відіграє самовідданість, довіра та підтримка в команді, коли щось йде не так, як ви планували.
А ще — вміння критично дивитись на ситуацію та не намагатись штовхати воза, навіть тоді, коли вже точно зрозуміло, що сам він не поїде.
Вміння конструктивно оцінити себе
Нарешті, якщо ви починаєте робити свій стартап, вам треба навчитися оцінювати себе, свої вміння та навички та своє професійне зростання тверезо. Якщо ваш стартап та ваша команда розвиваються швидше за вас, як це не сумно, але ви будете гальмувати розвиток компанії в цілому. Таку ситуацію не можна ігнорувати, з нею треба працювати, долати виклики, виходити з зони комфорту, просити допомоги більш досвідчених колег, або…
Або, на жаль, може настати час, коли ваш стартап продовжить розвиватися далі без вас чи просто «загине».
Гнучкість та комунікативність
Бути гнучким – це вміти швидко ухвалювати рішення, брати на себе відповідальність, не боятись експериментувати та прислухатись до інших, а не тільки до себе. Адже продукт ви робите не для себе, а для людей.
Якщо ви розумієте, що комунікації — не ваша сильна сторона, розвивайте її та шукайте людину, яка допоможе вам продавати вашу ідею та ваш продукт інвесторам, клієнтам, ринку, а вашу культуру — команді та кандидатам. Взагалі-то вміння зібрати навколо себе людей, що крутіші та компетентніші за тебе (чи в одній якійсь галузі, чи в багатьох) — один з ключових скілів для фаундера стартапу.
Знаходьте таких людей, і вперед – до успішного бізнесу!
Раніше у проєкті Startup Manual
- Скільки коштує ідея вашого стартапу, чи варто боятися розповідати про неї і чи є поганим знаком поява конкурентів.
- Де, що та як говорити, щоб ваш стартап був на слуху? Чи потрібні вам публікації у TechCrunch, щоб ваша компанія вважалась успішною?