Автентичність та компетенції: як виділитись особистим брендом в IT
Існує досить поширена серед технічних спеціалістів думка, що персональний брендинг пасує розвивати медійним персонам, фаундерам компаній та незалежним спеціалістам, завдання яких полягає у продажу власних продуктів чи послуг. Натомість в IT-cфері все вирішують хард скіли і «продавати» їх без стійкого фундаменту — самопіар. Та чи це дійсно так? І чи важливий особистий брендинг в ІТ?
Навіщо потрібен персональний бренд
Персональний бренд ґрунтується на головному, що є у кожного — репутації. А вже від особистості залежить, буде вона контролювати власну репутацію чи ні. І особистий бренд є кульмінацію усього, що ви робите, говорите, які цінності і принципи відстоюєте.
Загалом особистий бренд — це про вашу цінність на ринку та кількість людей, які можуть цю цінність підтвердити. Він допомагає зміцнити вашу значущість як спеціаліста, розкрити потенціал для кар'єрного та фінансового зростання та посилити власну експертність на зовнішньому ринку, зокрема для створення власного продукту чи компанії або навіть залучення інвестицій.
Але навіть для простого айтівця особистий бренд — це можливість знайти кращу роботу, отримати вищу посаду, долучитися до цікавішого проєкту. Тож бути впізнаваним на ринку та мати гарну репутацію, що спирається на сильний особистий бренд, корисно у будь-якому разі.
Як розвивати особистий бренд
Як почати розвивати особистий бренд? Перш, ніж почати працювати над цим, я раджу сформулювати для себе цілі, яких ви бажаєте досягнути. Буде круто, якщо ви розділите їх на три сектори:
- що я хочу отримати у довгостроковій перспективі;
- яких результатів я бажаю отримати через умовних півроку або рік;
- що я вже можу зробити для власних короткострокових досягнень і які вони — це можуть бути вимірювані показники накшталт кількості публічних виступів чи публікацій.
Саме останнє на початку роботи буде вирішальним — скільки відсотків життя або робочого часу ви готові виділяти наприклад на взаємодію з аудиторією або продукування контенту, як часто, що вмієте та можете робити вже зараз. Аби зрозуміти, як саме ви готові вкладатись у власний особистий бренд — я рекомендую відштовхуватись від власної автентичності. У цьому вам допоможе проста методика:
- написання власного SWOT-аналізу по аналогії його підготовки для бізнесу, тільки тут бренд — ви самі;
- невеликий сторітелінг про себе як особистість та спеціаліста — нехай це буде не більше однієї сторінки тексту.
У своїх консультаціях я часто це раджу виконати перед нашою розмовою, адже так ви краще зрозумієте, що конкретно вам потрібно, а що нав'язано соціумом. Завдяки ним ви зможете сформулювати власну унікальність, цінність серед інших спеціалістів та зрозуміти, на яку аудиторію та що бажаєте транслювати. Це в тому числі і ваші власні цінності, принципи, кордони.
Цільова аудиторія при цьому має враховувати наявне та бажане оточення в офлайні та онлайні. Саме у вашій сфері або спеціалізації це стане вашою особливістю і технічному спеціалісту важливо виокремити саме своїх. При цьому поточне положення надзвичайно важливе — у майбутньому саме вони стануть амбасадорами вашого персонального бренду та допоможуть вам якісно та таргетовано говорити з більш широкою аудиторією. Чим краще ви напрацюєте зв'язок та розуміння ними вас як бренду із першими — тим більш «вашою» буде нова аудиторія, підписники або рекомендації.
Що вам спростить роботу над персональним брендом?
- проаналізуйте поточне положення вашого персонального бренду у публічному просторі — соцмережі, виступи та публікації або їх відсутність, репутація в компанії або на ринку (ви можете скористатись запитом у важливих для вас персоналій чи спеціалістів), сильні технічні та нетехнічні навички, затребуваність на ринку, попит на вас як спеціаліста та професіонала своєї ніші або сфери — наприклад серед HR-спеціалістів або як фрілансера чи консультанта;
- виділіть власні сильні сторони для посилення особистого бренду, які вам легше робити (інакше є ризик досить швидко перегоріти через надрив і примус) — наприклад вам може бути легше писати, знімати відеоконтент, виступати на широкий загал або читати лекції, нетворкати та розширювати коло корисних контактів, тощо;
- сформуйте референсну базу із особистостей, на яких ви рівняєтесь або вважаєте рівними собі, проте із більш потужним особистим брендом та негативні приклади — останні я раджу добирати для аналізу власних помилок і вибудування кордонів, які є для вас прийнятними у більшій публічності.
Не зайвим буде скористатись допомогою суміжних спеціалістів — наприклад прокачати навички виступів та самопрезентацій, якщо вам важко даються публічні активності. Такий спеціаліст поставить голос, манеру спілкування, допоможе правильно взаємодіяти з незнайомою аудиторією і, головне, запамʼятовуватись.
Як говорити, щоб вас почули?
В першу чергу я рекомендую оновити соцмережі і додати важливу для вас інформацію. Навіть якщо ви абсолютно непублічна персона і не потребуєте схвалення соціуму. Це знову ж таки про контроль ситуації вами, а не оточенням. При цьому не обовʼязково ділитись особистим життям або власним часопроводженням. Проте деякі особисті фішки я все ж таки рекомендую висвітлювати. Це може бути спорт, хоббі, цікаві формати проводження часу, фільми або література, тощо.
Виокреміть теми, на які ви готові говорити — тренди, особливості, інновації, оновлення і т. д. Важливо розуміти, що на ці теми вам потрібно буде постійно продукувати контент, а отже експертність і можлива вузька та затребувана ніша стануть вашим козирем. Розуміння своєї ЦА вам допоможе проаналізувати вже опублікований контент іншими, які теми затребувані та цікаві, який «біль» аудиторію ви бажаєте закрити.
Важливо зрозуміти, де саме ви готові говорити із аудиторією — це можуть бути профільні комʼюніті, блоги в технічних медіа або профільних ресурсах, власні соцмережі, нетворк зустрічі. При цьому ви можете експериментувати з контентом і тестувати, наскільки він заходить. З часом вам аудиторія сама підказуватиме цікаві для них теми або формати. Проте робіть це а) системно б) якісно. Краще рідше, але сфокусованіше.
Тут вам також допоможе візитівка на основі того самого сторітелінгу. Важливо напрацювати навичку презентувати себе незнайомцям. Краще буде, якщо ви матимете кілька варіантів залежно від аудиторії, з якою спілкуєтесь на даний момент. Комусь буде важливим ваш технічний бекграунд, комусь карʼєрний шлях або компанії чи люди, з якими ви співпрацювали а комусь важливими будуть ваші захоплення і цінності, щоб сформувати до вас довіру.
І не забувайте — оточення сприяє вашому розвитку. Ви можете скористатись допомогою HR, аби провести тематичну лекцію в компанії, або написати колонку і запропонувати профільному медіа на кшталт SPEKA, або ж скористатись допомогою більш публічних колег і виступити на івенті або покликати їх наприклад вживу подискутувати на цікаву тему.
Проте фільтруйте достовірність та публічність інформації чи кейсів, емоційні оцінки, публічну критику людей чи компаній. Ну і критика. Куди ж без неї, вона обов'язково буде. Особливо коли стануть помітними перші напрацювання особистого бренду — запрошення виступити чи написати щось на тему, увага аудиторії у соцмережах, посилення уваги з боку роботодавців. Через перші три місяці ви відчуєте, заради чого вкладались. А згодом ті, хто критикував на початку — захочуть з вами співпрацювати. Але і перевага особистого бренду ще й у тому, що ви самі обираєте, для кого, з ким і про що говорити.