Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Авітаміноз: що це таке і що з ним робити?

Євген Шагов
Євген Шагов MD PhD, засновник AM System, амбасадор AGE MANAGEMENT & STRESS MANAGEMENT
1 травня 2024 5 хвилин читання

Турбує випадіння волосся, нестача сил, часті застуди та поганий настрій? Це не стрес і не втома від тривожних новин. Це авітаміноз. І надія на близькість сезону свіжих овочів тут не допоможе. 

Не варто нарікати на вік чи недостатній догляд за собою, якщо у вас зʼявилось забагато сивини — це нестача міді та заліза, пігментації — це дефіцит фолієвої кислоти та вітаміну В12, ви погано спите — це про можливу нестачу вітаміну D та триптофану. Патологічний брак мікроелементів суттєво погіршує самопочуття та може спричинити серйозні хвороби.

Чим загрожує дефіцит вітамінів та мінералів

  • 1
    Зниження імунітету. Зниження захисних властивостей, вразливість до інфекцій та посилення запалення виникають, зокрема, через дефіцит вітаміну А, цинку, вітамінів групи В, вітамінів С та D.
  • 2
    Погіршення інтимного здоров’я. Нестача вітамінів негативно впливає як на репродуктивну функцію, так і на лібідо, особливо це стосується цинку, заліза, аргініну, фолієвої кислоти, вітаміну Dта B3.
  • 3
    Ризики для ментального здоров’я. Через нестачу мікро- та макронутрієнтів, зокрема ейкозапентаєнової кислоти, докозагексаєнової кислоти, альфа-токоферолу, магнію та фолієвої кислоти, страждає наше психічне здоров’я, знижується стресостійкість, виникають розлади сну, тривога, когнітивні порушення та нервово-психічні розлади.
  • 4
    Розвиток різного типу хвороб. Цинга, пелагра, остеомаляція (рахіт), ксерофтальмія, невропатія, алопеція, парестезії, порушення серцевого ритму, аутоімунні та системні захворювання становлять суттєвий ризик та часто знижують не лише якість, а й очікувану тривалість життя.
Ситуація з дефіцитами настільки критична, що вважається, що кожну п’яту смерть у світі можна було б попередити всього лише покращенням харчування! 

Підписуйтеся на наші соцмережі

І не варто думати, що це стосується лише якихось слаборозвинених країн. Попри споживання збагачених продуктів харчування та той факт, що три чверті дорослого населення п’є вітаміни (а 55% вживає суплементи систематично), майже 90% дорослого населення США споживають менше передбачуваної середньої потреби у вітамінах D та Е, 51% вітаміну А, 43% вітаміну С, 61% магнію та 49% кальцію.

Чому ситуація з авітамінозом настільки глобальна?

За останні десятиліття популяція людей збільшилася більш ніж удвічі, а прогодувати таку кількість населення досить непросто. Через це розширюються та виснажуються площі під вирощування продовольства, впроваджуються нові методи ведення сільського господарства, застосовуються дедалі більш агресивні засоби підвищення врожайності, зокрема пестициди і гербіциди. Це не могло не позначитися на якості продуктів.  

Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі American College of Nutrition, про зміни складу харчових продуктів з 1950 по 1999 рік, за 50 років у США зафіксовано значне падіння вмісту поживних речовин в овочах та фруктах:

  • зниження вмісту білка на 6%;
  • зниження вмісту фосфору на 9%;
  • зниження вмісту заліза та вітаміну С на 15%;
  • зниження вмісту кальцію на 16%;
  • зниження вмісту вітаміну А на 18%;
  • зниження вмісту вітаміну В2 на 38%!

Тваринництво теж, на жаль, не відстає за показниками. Вміст Омега-3 корисних жирів у м’ясі останніми роками знизився на 30%! 

Як боротися з авітамінозом

Тож звідки людині отримувати корисні речовини, якщо у продуктах їх дедалі менше? Здавалося б, все просто — з органічних продуктів, що вирощені за правильними технологіями. Однак це надскладно в умовах мегаполісів та дуже дорого, якщо чесно (причому висока ціна абсолютно не гарантує очікуваної якості). 

Суплементація? Тільки не вживання мультивітамінів, де середня рекомендована доза вирахувана дуже усереднено (без поправки на вік, стать, фізичні навантаження та стрес, знижену абсорбцію через проблеми з травленням та інші чинники, які підвищують потребу в мікронутрієнтах).

У цьому разі краще турбуватись про власне здоров’я у супроводі професійних досвідчених лікарів новітньої превентивної медицини, які розуміються на сучасних протоколах, уміють складати персональні схеми суплементації й точно допоможуть уникнути як авітамінозу, так і багатьох вікових захворювань.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як концепція «Золоте кільце» змінює підхід до бізнесу?

Олеся Руденко 10 годин тому

Як у мене вкрали телеграм з двофакторною автентифікацією: реальний досвід журналістки Speka

Вікторія Рудзінська 22 березня 2025 11:07

Точки зростання CRO з AI. Як оптимізувати шляхи користувачів і зменшити падіння на етапі оформлення замовлення

Тарас Герасимюк 18 годин тому

Кластеризація української YouTube-аудиторії: знайдіть свою нішу до того, як це зробить хтось інший

Олексій Токовенко 6 годин тому

Хакатон Fresh Air 2025

Diana Yashyna 2 години тому