Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Аутстафінг, аутсорсинг та інші страшні слова: що це таке і навіщо українським підприємцям

Анастасія Лабінська
Анастасія Лабінська Co-Founder & CEO GCONSULTING
5 грудня 2023 10 хвилин читання

Із аутстафінгом та лізингом персоналу в Україні як у дитячій пісеньці, де щось там є, а слова немає. Тобто на практиці й лізинг, й аутстафінг у якомусь вигляді присутні (часто суто номінальному, бо шеринг персоналу відбувається у межах різних підрозділів однієї групи компаній чи холдингу), але самі терміни впроваджуються менеджментом неохоче. Аутсорсингу пощастило трохи більше через популярність терміна в айтівців та потужну інформаційну діяльність нашого ІТ-сектору. Під аутсорсинг гребеться усе: і лізинг, і аутстафінг, і, прости господи, залучення консалтингових спеціалістів під конкретне завдання на 2-3 місяці.

Анастасія Лабінська Анастасія Лабінська

Чому так важливо називати речі своїми іменами і навіщо нам безліч термінів на позначення схожих методів в управлінні персоналом? Те, що слова немає в активному вжитку у бізнес-середовищі, відрізає можливість новим підприємцям — свіженьким, як пиріжки з печі, щойно з податкової із сирими печатками на документах — дізнатися, що можна заощадити вже на старті й не йти стандартним шляхом.

Можна не наймати на свій неабиякий стартовий капітал цілу команду спеціалістів in stuff, які ще невідомо коли почнуть заробляти, можна не набивати ґуль об трудовий кодекс і не заробляти штрафів, зі старту лажаючи із кадровою документацією. Що, так можна було?

Навіть якщо ви вже не зелений стартапер і печатки на установчих доках давно висохли, можливо, і вам буде корисно зайвий раз послухати, чим же різняться аутстафінг та аутсорсинг. І водночас подумати, що, може, саме вашій компанії давно час оптимізувати свою структуру.

Рідкісні звірі аутсорсинг, лізинг та аутстафінг — що воно таке, звідки взялося і кому потрібне

Зараз буде нудно, але я спробую коротко і зрозуміло, як у «Вікіпедії». 

Аутстафінг — метод управління персоналом, коли співробітника виводять зі штату замовника та оформлюють у штат організації-постачальника послуг з аутстафінгу (провайдера). При цьому співробітники продовжують працювати на своїх попередніх посадах, але обов'язки роботодавця виконує провайдер. Він же добирає додатковий персонал за потреби.

Аутсорсинг передбачає передання певних функцій або процесів компанії-замовника іншій спеціалізованій компанії. 

І там, і там наймані спеціалісти не є безпосередніми співробітниками бізнесу, але у першому випадку усі бізнес-процеси та їхній контроль залишаються всередині компанії, а партнеру делегують тільки функції кадрового супроводу. Аутсорсинг є аутсорсингом здорової людини: тут всі процеси для досягнення результату на боці партнера. 

Лізинг найпростіший — це гібрид аутсорсингу з аутстафінгом, тимчасова оренда персоналу для посилання компанії на короткий термін. Зазвичай провайдери аутстафінгу надають таку послугу теж. Адмініструє команду провайдер, а на місці роздає їй завдання представник компанії.  

Нудна частина закінчилася. Далі буде легше. 

І напридумують же! Вперше чую про аутстафінг, отже, це якесь дуже рідкісне й специфічне явище…

Якщо ви вперше чуєте про аутстафінг, ймовірно, ви не стикалися серйозно із ринком праці США, Канади та більшої частини Європи. Тоді от вам до словничка “матьорого роботодавця” ще одна абревіатура — PEO (Professional Employer Organizations, тобто професійні роботодавці). 

Фактично це величезні керівні компанії, які повністю беруть на себе трудові відносини зі спеціалістами різних галузей — від пошуку і наймання до кадрової рутини, а саме наарахування зарплат, лікарняних, відпусток, спілкування з профспілками, вирішення трудових суперечок і судові процеси із проблемними працівниками. Тобто усе те, що будь-який роботодавець у світлій пам’яті просто ненавидить.

Особливо у США, із їхніми потужними профспілками, відмінностями у законодавстві у різних штатах і популярній практиці судових позовів. Легше делегувати ці проблеми тим, хто вміє їх вирішувати на професійному рівні. За даними National Association of Professional Employer Organizations, у 50 штатах США існує 487 компаній PEO, які надають послуги 173 000 малих і середніх бізнесів.  

В Європі до PEO звертаються радше як до законного і зручного механізму наймати людей з певних країн, не маючи офіційного представництва у тих країнах. Європейські показники на ходу не озвучу, але Straits Research вже вказує, що торік європейський ринок PEO показав найбільші темпи зростання.

ОК, великий ринок десь у них там. А в Україні що? 

А в Україні поки що пасемо задніх. По-перше, головний споживач аутстафінгових послуг “у них” — це малий бізнес. Тут і криється нюанс. Вітчизняний малий бізнес досі вибирає іншу “альтернативу” кадровикам in stuff — просто не оформлювати співробітників взагалі й не вовтузитися із тим трудовим законодавством і документацією.

Здавалося б, що легше. Нікому не треба пояснювати, чому це значно гірша ідея, ніж знайти собі провайдера з аутстафінгу? По-перше, це незаконно й дуже попахує всією романтикою незаконних дій: ̶“̶в̶к̶р̶а̶в̶-̶в̶и̶п̶и̶в̶-̶в̶ ̶т̶ю̶р̶м̶у̶”̶  не оформив — перевірка — хабар — перевірка — хабар.

Але ми всі дорослі люди і розуміємо, що у кого совість є, той і так працює “по-білому”, а в кого немає — самою незаконністю дій не налякаєш.

Зверну увагу на “по-друге” — трудові відносини — це гра удвох (якщо не рахувати третім гравцем державу). Тобто неоформлені відносини — це не тільки менше відповідальності на роботодавці, але й знижена відповідальність співробітника. Дуже-дуже не раджу цю слизьку доріжку, особливо якщо бізнес у вас пов’язаний із дорогим устаткуванням, розхідними матеріалами тощо. Собі ж дорожче.

Співробітник має нести фінансову відповідальність за ввірені йому комп’ютер, телефон і касу, інакше шукай вітра в полі, і жодні ксерокопії паспортів не допоможуть. Куди ви з ними підете? І якими санкціями вас потім обкладуть за неоформленого співробітника? Отож.

Аутстафінг знімає з власника більшість клопотів, пов’язаних із кадрами. Зокрема, накладає на співробітника відповідальність. Тобто захищає власника бізнесу і тут.

Відповідальність співробітника — головна перевага аутстафінгу? Чи щось іще є? 

Відповідальність співробітника і захищеність власника бізнесу від того, що співробітник кудись чкурне разом із виданим йому майном — це тільки один аргумент з цілої низки. Головна перевага аутстафінгу — це звільнити власника бізнесу від майже усього “головняка”, що пов’язаний із кадровими питаннями. А в малому й середньому бізнесі, де фаундер — він же CEO, він же закупівельник, він же може й ящики на склад підвезти, якщо треба, — вивільнений час, а це найцінніший актив.

А тут ще й економія грошей і часу

 • Можна не створювати цілий відділ кадрів, щоб вести купу обов’язкової за законом документації. Можна лишити собі одного відповідального всередині компанії, а всю документацію хай оформлює провайдер аутстафінгу. Провайдер і займеться всією рутиною: кому треба довідку видати для банку, кого — розрахувати. Відпустки, лікарняні, податкова звітність. І все це робите не ви. 
 • Можна не хвилюватися за особливо проблемне звільнення особливо неприємних суб’єктів. Навіть якщо дійде до суду, улагоджувати справи із колишнім співробітником буде провайдер аутстафінгу, а не ви. 
 • Можна виходити на нові ринки на раз-два-три, не створюючи філій і представництв. І так само швидко згортати свою діяльність на них, якщо не пішло. 

Як зрозуміти, що мені потрібний аустафінг-провайдер чи ще поживу без нього? 

Насамкінець накидаю випадки, від яких аутстафінг 100% буде найкращими ліками:

 • якщо бізнес працює у галузях із традиційно високою плинністю кадрів у певні сезони або цілий рік (магазини, заклади громадського харчування, готелі, склади тощо) — постійно багато документації, яку треба оформлювати, приймання на роботу і звільнення нон-стоп;
 • якщо хочеться ризикнути із масштабуванням на ЄС, не відкриваючи одразу представництво в якійсь із європейських країн;  
 • якщо просто хочеться не думати про всю цю паперову тяганину. 

А мінуси? Так красиво в житті не буває! 

 • 1
  Якщо ви вибираєте частковий аутстафінг, тобто виводити частину колективу із штату, то варто думати головою, кого виводиш. Всі ж пам’ятають/ знають про необхідність дотримання вимог щодо працевлаштування осіб із інвалідністю? (Хто вже сплачував штрафи, той точно не забуде вже.) Сенсу виводити зі штату таких співробітників точно немає. 
 • 2
  Якщо ви передаєте на провайдера практично весь кадровий супровід, то можуть бути проблеми із набором нового персоналу. Але для цього бог створив комунікації, тож про вимоги до набору нового персоналу клієнт і провайдер можуть легко домовитися.

Певні обмеження з використання аутстафінгу, звісно, є. Наприклад, у галузях із обов’язковим ліцензуванням — у вашого провайдера може не бути відповідних ліцензій (наприклад, на вантажоперевезення, перевезення пасажирів або медичну діяльність). Тож, як кажуть, спитайте й отримаєте відповідь. 

Кілька слів насамкінець

Особисто я із задоволенням констатую, що з 2019 року, коли ми у GCONSULTING починали і про аутстафінг в Україні ще майже ніхто не чув, у нас з’явилися не тільки клієнти, але й з десяток-інший локальних конкурентів. Коли є конкуренти, будуть і клієнти: ринок аутстафінгу в Україні потроху формується, кожен із нас (компаній-провайдерів), наче першовідкривач, потроху популяризує й пояснює користь аутстафінгу для малого і середнього бізнесу.

Головне, щоб з іншої сторони слухали уважніше й пробували на собі, адже аутстафінг в суху виграє у нашого “традиційного” підходу із “грошиками в конвертику” і нульовим захистом як від хабарників у контрольних органах, так і від злодіїв, що можуть прикидатися співробітниками.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як штучний інтелект трансформує лікування захворювань очей

Владислав Миронович 24 травня 2024 17:57

Support day: як інженеру стати ближчим до продукту

Владислав Миронович 24 травня 2024 17:00

Продаж товару на умовах післяплати: чи потрібно застосовувати ПРРО/РРО?

Дарина Ціва 24 травня 2024 15:00

Результати великого апдейту Google 2024 року: чому одні компанії не встояли, а інші наростили трафік на хвилі оновлення

Олексій Шаповал 23 травня 2024 18:20

Чи можна підприємцю відмовитись від використання РРО?

Владислав Нечипорук 23 травня 2024 15:00