Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Астрономи виявили «водний світ з киплячим океаном» недалеко від Землі

Богдан Камінський
Богдан Камінський
10 березня 2024 3 хвилин читання

Астрономи за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба виявили екзопланету TOI-270 d, яка може бути повністю вкритою глибоководним океаном.

Про це повідомляє The Guardian.

TOI-270 d знаходиться на відстані близько 70 світлових років від Землі і вдвічі перевищує її радіус. В її атмосфері зафіксовано водяну пару, а також метан і вуглекислий газ. Саме така хімічна суміш відповідає гіпотезі про те, що поверхня планети повністю вкрита водою.

За словами професора Ніккху Мадхусудхана з Кембриджського університету, який очолював дослідження, температура океану могла б сягати 100°С і більше. За такого високого атмосферного тиску він все одно залишатиметься рідким, хоча й навряд чи буде придатним для життя.

Дану інтерпретацію підтримує стаття в журналі Astronomy and Astrophysics Letters. Але канадська команда з Монреальського університету, що також спостерігала TOI-270 d, має іншу точку зору. Вони вважають, що планета занадто гаряча для рідкої води — близько 4000°С, а її поверхня кам'яниста, вкрита надзвичайно щільною водневою атмосферою з водяною парою.

Незалежно від того, яка гіпотеза виявиться вірною, ці спостереження демонструють можливості Джеймса Вебба аналізувати склад атмосфер екзопланет. На основі хімічних елементів, що присутні в атмосфері, астрономи можуть скласти картину умов на поверхні та оцінити імовірність виживання там життя.

Уявлення художника про телескоп Джеймса Вебба у відкритому космосі Уявлення художника про телескоп Джеймса Вебба у відкритому космосі

Що відомо про екзопланету TOI-270 d

Окрім водяної пари, на TOI-270 d виявлено вуглецевий дисульфід, пов'язаний з біологічними процесами на Землі. Однак ознак диметилсульфіду — іншої молекули-біомаркера — не зафіксовано.

TOI-270 d є приливно-відливною планетою, де одна сторона завжди звернена до зірки, а інша — у вічній темряві. Це створює екстремальний температурний контраст. За словами Мадхусудхана, нічна сторона потенційно могла б мати умови, придатні для життя, хоча там все одно існуватиме руйнівна атмосфера з тиском у десятки разів більшим за земний.

Передбачається, що на TOI-270 d існує глибокий океан завглибшки від десятків до сотень кілометрів, під льодовиком, який перебуває під величезним тиском, а під ним — кам'янисте ядро.

Ми повинні бути надзвичайно обережними в тому, як ми повідомляємо про результати досліджень такого роду об'єктів
професор Ніккху Мадхусудхан

Він додав, що подібні відкриття можуть дати привід громадськості швидко зробити хибний висновок про виявлення позаземного життя.

Астрономка Джо Барстоу з Відкритого університету наголошує, що подальші спостереження для визначення кількості водяної пари в атмосфері TOI-270 d допоможуть з'ясувати ймовірність наявності океану. Вона зазначила, що це надзвичайно захопливі нові дані, адже такі середовища не мають аналогів у Сонячній системі.

Раніше SPEKA писала, що телескоп Джеймса Вебба визначає, чи є життя на екзопланеті LP 890-9c.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

ВАУ-новинки в Цитрус. Lydsto: огляд товарів

Анна Старкова 20 червня 2024 12:49

Благодійна конференція «Вчасно.Кращі Незламні» обʼєднає найкращі практики цифровізації бізнесу

Ольга Топольська 19 червня 2024 16:19

ШІ в медіа не довіряють більшість американців та британців

Олеся Дерзська 17 червня 2024 07:43

Телескоп Вебба побачив зірки-близнюки у давно відомому об’єкті — фото

Кіра Іванова 14 червня 2024 07:28

Як повʼязані біткоїн та зайнятість у США?

Павло Осадчук 13 червня 2024 17:45