Вчені створили антимоскітний одяг, а ШІ написав власний балет
Вчені із США створили одяг, через який вас не вкусить жоден комар. У Лейпцігу відбулась прем’єра першого балету, поставка якого здійснювалась із використанням штучного інтелекту. А індійські вчені навчилися визначати застуду за звуком голосу. Розповідаємо про найголовніше у Tech за тиждень.
Нова розробка перетворить одяг на антимоскітну сітку
Зразок нового виду тканини, створений вченими з Обернського університету, що у США, на перший не виглядає по-особливому. Хоча вона відрізняється від тих тканин, з яких люди зазвичай шиють одяг. Справа в тому, що завдяки своїй структурі ця тканина блокує укуси комарів. Через це одяг з такої тканини може захистити людей від нападів особливо небезпечних комах, які викликають серйозні захворювання, до прикладу, лихоманка денге чи вірус Західного Нілу.
До цього часу не вдавалося розробити тканину, яка б захищала від комариних укусів. Комахам вдавалося або залізти під одяг або прогризти його. Коли вчені почали шукати вирішення цієї проблеми, вони виявили, що можна створити трикотаж із складним візерунком, який не зможе прогризти комаха, тобто фактично розробити міні-кольчугу із підвищеним рівнем захисту. Наступним викликом стала задача зробити цей трикотаж достатньо прохолодним, таким, який можна носити у спеку. І ця проблема була вирішена успішно. У майбутньому вчені готові запропонувати свою розробку виробникам одягу.
Мікророботи зможуть доставляти ліки та проводити неінвазивні операції
Дослідники з Університету Колорадо в Боулдері розробили новий тип мініатюрних роботів, здатних швидко пересуватися в рідинах. В майбутньому ці роботи зможуть виконувати дві важливі задачі. Перша – доставка ліків в організм людини. Мікростворіння шириною всього 20 мікрометрів (в рази менші за людську волосину), можуть рухатися зі швидкістю приблизно 3 міліметри на секунду. На перший погляд, ця швидкість невелика, проте вона в 9 тисяч разів перевищує розмір робота. Ці розміри й швидкість пересування дозволять роботу доставити ліки в конкретні місця організму, до прикладу, в печінку чи сечовий міхур. Принаймні, експерименти на мишах із цими мініатюрними роботами виявилися вельми успішними.
Окрім того, такі роботи можуть допомагати у проведенні малоінвазивних втручань. Щоб ці пристрої можна було використовувати в організмі людей, вчені хочуть зробити їх повністю біорозкладними.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Штучний інтелект навчився діагностувати застуду по голосу
Завдяки розробці вчених з Національного технологічного інституту в індійському місті Сурат, діагностувати застуду можна буде лише за звуком голосу.
Вчені використовували алгоритми машинного навчання для того, щоб знайти відмінності між тим, як звучить голос людини із застудою і здорової людини. Гіпотеза дослідників полягала в тому, що людське мовлення містить звуки різних частот, а за наявності застуди голос змінюється і звукові хвилі будуть затухати по-іншому ніж у здорової людини.
Дослідники проаналізували мовлення понад 630 людей, з них понад 100 були застуджені. Всі учасники експерименту говорили одне й теж, а вчені аналізували частоти та звукові хвилі. Отримані дані проаналізували за допомогою алгоритмів машинного навчання. Власне це дозволило їм побачити закономірності застудженого голосу. Точність роботи алгоритму склала біля 70%.
Надалі вчені хочуть використати цей же метод для діагностики інших захворювань – від хвороби Паркінсона до раку горла.
В Лейпцигу відбулась до прем’єра AI-балету
У Лейпцизькому оперному театрі відбулась прем’єра першого у світі балету, який використовує штучний інтелект.
Мова йде про виставу «Ф’южн» («Fusion»), спільно створену Гаррі Єффом (відомим як Reeps100) і Гаді Сассуном. Музичний супровід у виставі поєднує класику, електроніку та бітбокс. Окрім цього, на фоні звучать генеративні синтетичні голоси, створені штучним інтелектом.
Також автор дійства використав інструменти генеративного штучного інтелекту, такі як DALL·E 2 та Midjourney, щоб створити штучних уявних артистів балету на основі портретів 35 міжнародних зірок балету, які долучились до постановки. Штучний інтелект також допоміг у створенні декорацій, костюмів і постановці хореографії.
Сюжет вистави намагається відобразити складну взаємодію між людством, штучним інтелектом і природою, черпаючи натхнення з концепції Платона про розділене «я». Автор балету запрошує глядачів замислитися над своїм власним місцем у світі, що постійно розвивається.
Безпровідний ультразвуковий пластир може контролювати показники в режимі реального часу
Дослідники з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго створили ультразвуковий пластир, який може використовуватися як безпровідна система аналізу стану організму людини. Вони назвали його ультразвукова система на пластирі (ultrasonic system-on-patch — USoP). Її можна носити на тілі та використовувати для моніторингу різних показників — артеріального тиску, частоти серцевих скорочень та багатьох інших.
USoP може отримувати ці сигнали від глибоких тканин глибиною до 164 мм протягом дванадцяти годин. При цьому людина може рухатися й вести звичайний спосіб життя, а система зніматиме показники, не заважаючи їй.
Пристрій використовує штучний інтелект для інтерпретації даних і може бездротовим способом передавати їх для аналізу. Дослідники вважають, що ця технологія може значно принести користь охороні здоров’я та моніторингу фізичної форми. Порівняно з іншими методами медичної візуалізації, такими як магнітно-резонансна томографія (МРТ) та комп'ютерна томографія (КТ), він безпечніший, дешевший і універсальніший.