Алгоритм для грамотного маркетингу, коли бізнес уже є, але потрібно вийти на новий рівень
Давайте одразу уточню, що мова піде про те, коли бізнес уже працює і генерує дохід. Якщо ж ви поки що на етапі «хочу зробити бізнес, але ще не зробив», то реалізуйте написане у цьому пості — перевірте ідею бізнесу. Більше цікавих та корисних кейсів пишу в своєму Telegram-каналі.
Зазвичай бізнеси діють більше за натхненням, ніж за методологією. І це нормально. Але якщо у вас є амбіції, якщо ваш бізнес має на меті стати великим і серйозним, хоче заробити максимум грошей, стати лідером сегмента, то описаний мною підхід може сильно підвищити шанси на успіх. Якщо ви хочете просто додати продажі з онлайну, то можна і без таких труднощів, але якщо хочете бути номер один, то точно буде корисним алгоритм нижче.
Якщо все правильно спочатку робити, то це довго, дорого, десь навіть нудно, але потім бізнес буде йти, як по маслу.
Етап 0. Підготовка
Нульова порада до всіх інших порад – найняти маркетолога, який займатиметься всім описаним нижче. Якщо є можливість, то навіть найняти двох маркетологів, щоб зменшити ймовірність помилки – «дві голови» завжди краще.
Більшість людей, які ставлять мені запитання «куди везти гроші?», можуть мати кілька бізнесів або навіть займатися одним, але бути перевантаженими, щоб сфокусуватися на маркетингу. Тому їм і потрібен маркетолог із фокусом на єдиний проєкт.
Етап 1. Аналіз конкурентів
На цьому етапі потрібно вивчити всіх конкурентів на вашому ринку:
– зібрати їхні оффери (комерційні пропозиції), закинути це в порівняльну таблицю з ціноутворенням, умовами;
– зібрати відгуки про конкурентів від їхніх клієнтів;
– зібрати відгуки про конкурентів в інтернеті (google places, сайти з оглядами);
– самому подивитися, що робить конкурент у маркетингу і продажах (є штуки на кшталт «це просто повинно бути та само собою зрозуміло», про які клієнти не будуть говорити, але їх можна очима побачити);
– у підсумку виписати їхню унікальну торгову пропозицію, їхні основні меседжі в позиціонуванні.
У результаті отримуємо розуміння ринку. Після цього етапу ви вже подивитеся на свій бізнес іншими очима.
Етап 2. Аналіз свого бізнесу
Підписуйтеся на наші соцмережі
2.1. Спілкування з клієнтами
Найефективніше — провести інтерв'ю зі своїми клієнтами. Тут треба виключити тих, хто вже став приятелями та друзями. Для інтерв'ю потрібно брати тільки «прямих» хлопців, які не розповідатимуть лише «приємності».
Клієнтам потрібно поставити такі запитання:
– чому він обрав вашу компанію?
– що йому сподобалося під час роботи та що йому не сподобалося?
– які альтернативи він розглядав, яких конкурентів, що у них не сподобалося?
У результаті отримуємо розуміння себе і ще більше розуміння потреб своїх клієнтів.
Етап 2. Аналіз свого бізнесу (продовження)
2.2. Спілкування з тими, хто клієнтами не став
Якщо зробити тільки підпункт «спілкування з клієнтами», то можемо отримати «помилку того, хто вижив». Щоб уникнути цього, потрібно поспілкуватися і з тими, хто НЕ став клієнтом, але планував.
Відповідь на запитання, чому лід не захотів співпрацювати, може бути ще важливішою, ніж інформація про те, чому клієнти таки обрали вас.
Для цього потрібно зв'язатися з тими, хто відправляв вам заявку, але «відвалився». Ці хлопці можуть не хотіти йти на контакт, але вам і не потрібні всі: зберіть зворотний зв'язок хоча б щодо 50-100 потенційних клієнтів, які колись від вас пішли.
Етап 3. Позиціювання і стратегія бізнесу
На основі дослідження, проведеного на перших двох етапах, час підбивати підсумки.
3.1. Своє позиціювання
Ваші клієнти вже назвали те, чому вони з вами. Ваші ліди, які клієнтами не стали, назвали те, що приваблювало у вас і те, що відвело від вас до конкурентів. Зберіть це все, виділіть кілька основних поінтів і побудуйте навколо цього ваше позиціювання (випишіть свої відмінні риси – меседжі, на які потрібно робити наголос у продукті, продажах і в усьому маркетингу).
3.2. Стратегія розвитку бізнесу
Це складна історія, бо кожен робить по-своєму, тому тут складно дати якийсь приклад або шаблон. Ви повинні мати описані хоча б коротко широкими мазками те, що повинно вас привести до лідерства на ринку, крім маркетингу.
І ще памʼятайте, якщо у вас є лише якась одна фішка, шляхом використання якої ви можете досягти (чи вже досягли) успіху, то не варто на цьому зупинятися. Щоб ваш бізнес постійно зростав та розвивався, у вас має бути кілька таких фішок, на які прийдуть потенційні клієнти.
Етап 4. Брендинг і маркетингова комунікація
Ось тут починаємо працювати з агентством. Але не з Netpeak, а з креативним агентством. Наприклад, в Україні лідерами вважають Banda або Fedoriv.
4.1. В ідеалі замовляємо візуальну айдентику
4.2. Ну а якщо «ні», то як мінімум замовляємо комунікаційну стратегію: де, що, як і кому ми говоримо
4.3. Робимо лендинг на онлайн-конструкторі сайтів про бізнес з усією напрацьованою айдентикою і маркетинговим позиціюванням
Навіть якщо є бюджет, все одно краще робіть такий сайт, який буде легко і просто оновлювати.
Етап 5. Наймання performance-агентства або команди для реалізації стратегії
І ось тільки тут, якщо ви хочете поставити амбітну мету «стати лідером», ви звертаєтеся в Netpeak Agency. :)
Етап постійний
Постійна адаптація до ринку, пропозиції, комунікаційної стратегії та каналів маркетингу.
Ще раз – якщо потрібно збільшити продажі, то вся ця свистопляска не потрібна. Просто замовляємо послуги просування у performance-маркетинг агентства і все.
Якщо ж хочете бути номер один або отримати швидке зростання, то іншого шляху немає: має бути фокусна людина у штаті (маркетолог), розуміння себе, ринку, відбудова і стратегія. І тоді «полетимо».