Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Про ШІ рідною мовою. Чому українці не читають про технології та 5 книг, які варті уваги

Олена Пріхно
Олена Пріхно
4 лютого 2022 6 хвилин читання

В останні роки ситуація на ринку літератури про штучний інтелект і взагалі про технології суттєво покращилася. Українською можна знайти перекладні та вітчизняні видання, присвячені роботі з даними, машинному навчанню, блокчейну, роботизації, різним мовам програмування та інформаційній безпеці. Але поки що ця література так і не посіла помітне місце у ніші нонфікшену. 

Піарменеджерка видавництва «Наш Формат» Олена Пріхно розібралася, у чому причина, та порекомендувала 5 корисних книг про ШІ та дані, перекладених українською. 

Чому люди читають нонфікшен, але не про ШІ 

В Україні з'являється дедалі більше компаній, які спеціалізуються на виданні перекладного нонфікшену і намагаються пропонувати найсвіжіші новинки. Але наскільки багато українські видавці видали книжок на технологічну тематику у 2021 році? До прикладу, видавництво «Фабула» у категорії «Технічна література» видало чотири книжки, «Лабораторія» — дві книги про технології у категорії «Наукпоп», BookChef — одну книгу у категорії «Комп'ютер. Інтернет». Сайт «Наш Формат» має 9 книжок про технології, виданих українською мовою у 2021 році.

Зрозуміло, що це крапля в морі. Ми однаково не встигаємо за більшістю світових бестселерів і маємо в рази менший вибір, ніж європейські ринки та навіть наш північний сусід. Порівнюючи кількість книжок про технології на сайті інтернет-книгарні Yakaboo у розділі «Кібернетика. Штучний інтелект», ми маємо різницю майже у два рази в асортименті товарів українською і російською мовами на користь останньої.

За даними Amazon, чотири з топ-10 світових бестселерів 2021 року, а також книжка, що очолює рейтинг за кількістю продажів, належать до жанру «нонфікшен». Але гірка правда в тому, що жодна з них не присвячена технологіям. Таку саму ситуацію я спостерігаю і в Україні, зокрема, зважаючи  на дані продажів нашого інтернет-магазину. Річ у тім, що література про технології, зокрема про ШІ, доволі нішева і не цікава широкій аудиторії. І в Україні, і у світових рейтингах перемагають психологія і саморозвиток, бізнес-література та мотивація, наукпоп та історична література, написана доступною мовою, а також біографії та мемуари. 

Важливий момент, який, на мою думку, пояснює небажання мати справу з літературою про технології та її відносно невисоку рентабельність: інформація у таких книжках швидко стає неактуальною. У сучасному світі наука та розвиток технологій стрімко рухаються вперед, тому книжка, якій кілька років, вже не буде цікавою досвідченому спеціалісту. У технологічній сфері більшість фахівців добре знає англійську, тому вони або все прочитали у дослідженнях та статтях, або ознайомилися з книгою в оригіналі. 

Що з цим робити

Я вважаю, вихід із ситуації можливий, коли:

 • 1
  Збільшиться купівельна спроможність українців.
 • 2
  Зросте внутрішній ринок.
 • 3
  Українці віддаватимуть перевагу національним видавництвам.
 • 4
  Держава подолає проблему піратства.

Тоді видавництвам стане вигідно видавати вузькопрофільну, фахову літературу, зокрема про технології, і змагатися за права на світові новинки, щоб вони стали доступними українською якнайшвидше.

5 книг про технології, які варто прочитати українською

Пропоную вам добірку з 5 книжок про технології видавництва «Наш Формат», що точно не втратили актуальності та стануть у пригоді як звичайним користувачам, так і працівникам технологічної галузі.

Колишній хакер дає поради користувачам, як захистити власні персональні дані таким чином, щоб їх не змогли використати ані з рекламною, ані з шахрайською метою. Якщо всі ваші паролі однакові або складаються з 1111 чи qwerty, це перше, про що ця книжка змусить вас задуматися.

Зустріти вакансію Data Analyst на популярних порталах пошуку роботи в Україні вже не рідкість. Великі дані захопили світ, а вміння їх аналізувати використовується і в бізнесі, і в державному секторі, і в медицині. Якщо ви хочете спробувати себе як фахівець з обробки даних або почати використовувати дані для розвитку власної справи, ця книжка допоможе зробити перші кроки.

На думку Ілона Маска, це mustread, якщо ви цікавитеся майбутнім та розвитком штучного інтелекту. Як зробити ШІ корисним для людства та попередити можливі загрози, читайте у книзі шведського дослідника та очільника Інституту майбутнього людства (Оксфорд).

Чи впливає диджиталізація на бізнес? Автори цієї книги впевнені, що вона його міняє докорінно. Найкращий посібник для того, щоб зрозуміти загальні цифрові тенденції та переосмислити власні цінності у глобальну цифрову епоху.

Розбавлю суто технологічні книжки біографією одного з технологічних геніїв сучасності. У книзі йдеться  про заснування компанії SpaceX, перші запуски ракети Falcon 1 та мрію Маска одного дня таки оселити людей на Марсі. Це натхненна розповідь про становлення: від хлопчика з південноафриканського містечка до чоловіка, чиє ім'я знає кожнісінький користувач інтернету. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

100 компаній, які розвивають штучний інтелект в Україні

Юлія Даниленко 30 травня 2024 19:00

Старт Нобелівської премії, одинокий невідомий об'єкт та Ілон Москаль. Ранкова SPEKA

Наталія Миронова 1 годину тому

Text-to-image. Як нейромережі навчилися генерувати зображення завдяки NLP

Олександр Тартачний 17 годин тому

Meta представила нейромережу Make-A-Video, яка генерує відео за текстовим описом

Вадим Добровольський 30 вересня 2022 10:05

Жарт із наслідками: через сексистський коментар CEO Yakaboo Івану Богдану довелося піти з посади

Христина Коновалова 29 вересня 2022 16:51