Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Тетяна Новак
Тетяна Новак
14 лютого 2022 8 хвилин читання

IT-директор Альфа-Банку Андрій Гриценюк: «Штучний інтелект перемагає людей в усьому, окрім створення сенсів»

SPEKA продовжує серію публікацій, присвячених розвитку штучного інтелекту в Україні. Досліджуючи тему, ми не могли оминути фінтех — індустрію, де від автоматизації процесів і швидкого аналізу даних залежить буквально все. Як AI-алгоритми допомагають відсіювати шахраїв і просувати нові продукти, розповів Андрій Гриценюк, IT-директор Альфа-Банку Україна.

Андрію, тема штучного інтелекту в Україні надзвичайно популярна. Якщо раніше у цьому напрямі працювали переважно IT-компанії, то тепер відділи з машинного навчання є навіть у ритейлерів та виробників корму для домашніх тварин. Наскільки AI-технології поширені у банківській сфері?

Насправді традиційна банківська спільнота досить консервативна щодо IT. Крім Альфа-Банку я можу назвати лише двох гравців українського ринку, що масово застосовують машинне навчання. Більшість банків продовжують працювати на лінійних алгоритмах. Це менш ефективно, ніж AI, проте звично і перевірено часом.

Впровадження будь-яких нових технологій, тим більше штучного інтелекту, — це завжди ризики, зокрема репутаційні. Традиційні банки зазвичай не вдаються до таких експериментів. Крім того, запуску нових продуктів заважає технічний борг — застарілі системи. Це можна порівняти з аварійною будівлею: якщо без ремонту надбудувати нові поверхи, конструкція просто розвалиться.

Як виявилося, машинне навчання працює краще, аніж найдосвідченіші оператори

Коли я півтора року тому прийшов в Альфа-Банк Україна, це був гарний банк, але з величезним технічним боргом. Щоб запустити цифровий застосунок Sense SuperApp  на базі AI та нові цифрові продукти й послуги, ми мали перекроїти чимало робочих процесів. 

Що саме довелося змінити?

Переважно корпоративну культуру, запровадити сучасні практики управління продуктом та процесом виробництва ІТ-систем, навчитися працювати одночасно над кількома проєктами та  керувати пріоритетами. 

Під час запуску фінтех-продуктів нерідко доводиться ставити поточний проєкт на паузу і терміново кинути всі сили на нове завдання. Яскравий приклад — запровадження у партнерстві з Мінцифри спеціалізованої картки «єПідтримка». Від ідеї до видачі карток минуло приблизно два тижні. Такий темп — запорука того, що клієнти отримають затребувані послуги та продукти швидше за інших учасників ринку. 

Раптова зміна пріоритетів — це  неминучий стрес для команд та організації загалом, до якого зазвичай не готові традиційні банки. Принцип роботи IT-департаменту Альфа-Банку Україна такий: дотримуватися  глобальної стратегії, але бути готовими будь-коли змінити тактику. Без цього ми б не змогли налагодити регулярні релізи оновлень Sense SuperApp — натепер вони відбуваються раз на два тижні. За рік застосунок оновлювався 14 разів, завдяки цьому з'явилося понад 40 нових функцій, 28 з яких ми запровадили за останні п'ять місяців 2021 року. 

Для чого застосовують штучний інтелект у Sense App?

Насамперед для дистанційної ідентифікації клієнтів, тобто відкриття рахунків без відвідування відділень. Таку послугу ми запровадили чи не першими на українському банківському ринку. АI, аутентифікація через «Дію» плюс інші інструменти безпеки відсікають шахрайські схеми та захищають наших клієнтів. 

Механізм дистанційного відкриття рахунків складається з багатьох етапів, три з яких активно використовують штучний інтелект. Спочатку відбувається так званий liveness detection — клієнт робить селфі, а спеціальні алгоритми розпізнають, що це жива людина, а не фото чи відео, які зловмисник намагається показати камері смартфону. Після підключаються інші алгоритми та нейронні мережі — розпізнавання обличчя, порівняння обличчя з фотографіями на документах клієнта. Результат перевіряє та засвідчує співробітник банку.

Наскільки точно працює така система?

Досконало. Зловмисникам не вдається пробитися через наші механізми захисту, хоча такі спроби ми фіксуємо щодня. Іноді спостерігаємо  побутові кейси, наприклад, дружина намагається оформити кредит на чоловіка, діти видають себе за своїх батьків тощо. Також трапляються ситуації, коли крадії телефонів гримуються під законних власників.

Трапляються ситуації, коли крадії телефонів гримуються під законних власників.

Коли ми запускали Sense SuperApp, то навчали співробітників звіряти обличчя, як це роблять прикордонники: звертати увагу на форму вух, брів та інші деталі. Як виявилося, машинне навчання працює краще, аніж найдосвідченіші оператори. Тож тепер наші люди працюють разом із штучним інтелектом. 

Де ще у банківській діяльності можна ефективно використовувати AI?

Загалом всюди, де є великі масиви даних. Поясню на прикладі продажів банківських продуктів. Ми зацікавлені, щоб якомога більше нових клієнтів відкрили депозит. Спочатку ми розсилаємо таку пропозицію невеликій кількості клієнтів, деякі її приймають. Якщо не аналізувати результати пілотної кампанії, то ризикуємо отримати невелику конверсію і на мільйоні клієнтів, тобто це будуть марні витрати на відправлення повідомлень та надсилання «спаму» тим клієнтам, які наразі не зацікавлені у цій пропозиції. А штучний інтелект може швидко знайти спільні риси зацікавлених клієнтів і сформувати оптимальні вибірки для масштабної інформаційної розсилки саме тих пропозицій, яких потребує клієнт.

За схожим принципом працюють і скорингові моделі, що допомагають відсіювати проблемних позичальників та надавати максимально можливі розміри кредитних пропозицій добропорядним клієнтам. Такі технології пришвидшують роботу системи та миттєво обробляють кредитні заявки — дійсно за кілька кліків.

Також AI допомагає боротися  із зловмисниками: ШІ визначає нетипову поведінку користувача у мобільному застосунку. За підозри у шахрайстві можна одразу заблокувати переказ і зв'язатися з клієнтом, щоб він підтвердив свої дії у застосунку.

24,3 млрд грн
кредитний портфель Альфа-Банку за фізособами у 2021
12%
від українського ринку загалом
70%
кредитів відкривають онлайн

Які саме параметри аналізує AI — історію покупок, баланс на рахунку?

І не тільки. Сімейний стан, періодичність зміни роботи, навіть колір очей — всі наявні дані, на які є відповідний дозвіл. Зазвичай це десятки тисяч параметрів, з яких штучний інтелект обирає найбільш важливі. Інформацію з Facebook та інших соцмереж ми з етичних міркувань не використовуємо, хоча це також технічно можливо.

З огляду на можливості штучного інтелекту, чи можна прогнозувати, що в перспективі в банках майже не залишиться працівників-людей?

Радше можна говорити про те, що збільшиться кількість персоналу, залученого не до рутинних, а до креативних процесів. Штучний інтелект поки що не здатний створювати нові сенси, генерувати ідеї та розробляти глобальні стратегії. Це прерогатива людей, і для банку це окрема цінність.

Якою буде банківська система за десять років?

На мою думку, відбудеться секторизація індустрії. Більшість фінансових інституцій перетворяться на так звані необанки з високими технологіями і зручними онлайн-інструментами для населення. Традиційні банки, що не матимуть бажання або ресурсів на трансформацію, також залишаться. Вони майже не працюватимуть з клієнтами напряму, проте надаватимуть молодим фінтех-компаніям доступ до власних API та іншої інфраструктури, а також будуть ресурсною базою для обслуговування клієнтів. Місця на ринку вистачить усім, але у кожного буде своя ніша. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

100 компаній, які розвивають штучний інтелект в Україні

Юлія Даниленко 30 травня 2024 19:00

Meta представила нейромережу Make-A-Video, яка генерує відео за текстовим описом

Вадим Добровольський 9 годин тому

Кіберзлочинці дедалі частіше використовують дипфейки. Як цьому протидіяти

Вадим Добровольський 28 вересня 2022 17:32

Програмування та креативність. У які галузі залучатимуть штучний інтелект і чи варто його боятися

Наталія Миронова 28 вересня 2022 16:10

В ЄС хочуть відключити від SWIFT ще чотири російські банки

Вадим Добровольський 27 вересня 2022 15:05