Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

AI, Privacy та «відміна» TikTok і Twitter. Технологічні підсумки та прогнози на наступний рік

Надія Баловсяк
Надія Баловсяк Журналістка
30 грудня 2022 12 хвилин читання

Рік 2022-й у сфері технологій запам'ятається нереалізованим метавсесвітом, скандальним Ілоном Маском та неадекватним Роскомнадзором. Спробуємо підсумувати, яким був минулий технологічний 2022-й і як його події вплинуть на майбутнє. 

Як пройшов рік у tech Як пройшов рік у tech

1. ЄС стає головним технологічним регулятором. США наздоганяють

Ще з появою GPPR (Загального регламенту роботи з персональними даними) Євросоюз став світовим лідером як юридичний регулятор ІТ-бізнесу та соціальних платформ. Ухвалення у цьому році двох законів — про цифрові послуги (Digital Service Act, DSA) та про цифрові ринки (Digital Marketing Act, DMA) — дедалі більше віддаляє регулювання технологій ЄС та США. Серйозність цих законів зрозуміють тоді, коли вони набудуть чинності у 2024 році. Але вже сьогодні експерти кажуть, що DSA нарешті покладе край монополізму розробників мобільних платформ, які будуть змушені дозволити у ЄС завантажувати застосунки не лише з App Store / Play Market, але й з інших магазинів застосунків. І це відбудеться попри переконання компанії Apple у тому, що це рішення послабить захист власників iOS-пристроїв, бо вона не зможе гарантувати таку якісну модерацію застосунків і не допускати шахрайський софт. Декілька законів щодо технологічної галузі ухвалили і у США (наприклад, Children's Online Safety Bill), але ця країна лише наближається до європейського регулювання ІТ та техногігантів. Ще одне обмеження від ЄС — вимога Європарламенту запровадити єдиний стандарт зарядки USB-C для пристроїв, що продаватимуть у ЄС.

Тому сьогодні, принаймні на законодавчому рівні, технологічне середовище всього світу, зокрема США, формується у Європі. І немає ознак того, що ця ситуація зміниться. 

2. Рекламодавці та користувачі відмовлятимуться від Twitter

У листопаді Twitter мав падіння доходів від реклами. Скорочення становило приблизно 15% у річному еквіваленті, а бронювання рекламних місць зменшилося ще більше: лише для рекламодавців з Європи воно впало на 49%. Інші дослідники підрахували, що половина зі 100 найкращих рекламодавців Twitter, серед яких Chevrolet, Ford і Chipotle, припинили рекламу на платформі. Особливо це стало помітно під час чемпіонату світу з футболу. Професійні медіа публікують аналітичні статті про те, чи варто призупиняти рекламні кампанії у Twitter.

Такий розвиток подій, безумовно, є наслідком поведінки самого Ілона Маска та низки його контроверсійних рішень. Натомість рекламодавці не поспішають повертатися на платформу, навіть за умови великих знижок та інших пільгових умов розміщення. Рекламні гіганти рекомендують своїм клієнтам відмовитися від реклами у Twitter. Проблема полягає радше у непослідовності дій власника компанії та змінних правилах гри стосовно функціонування платформи.

Деякі рекламодавці, наприклад, General Motors, побоюються, що Tesla отримає їхні дані, тобто інформацію про свого конкурента

Не у захваті рекламодавці також від ідеї повернути на платформу Трампа.

Та й пересічні користувачі теж потрохи відмовляються від Twitter, а конкуренти по цеху, інші соціальні платформи, думають, як залучити користувачів, розчарованих новим придбанням Ілона Маска. Серед них і компанія Meta. Якими будуть способи трансформації невдоволеної аудиторії Twitter у юзерів Meta, складно сказати, особливо враховуючи не найкраще реноме останньої. 

Ймовірно, ця тенденція відмови від Twitter триватиме, допоки Ілон Маск не набавиться у своє нове придбання і не віддасть його до рук найманого менеджера, який працюватиме за чіткими правилами. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

3. Штучний інтелект малює, розмовляє, а світ думає, що з цим робити

Поява генераторів зображень та навіть продажі результатів їхньої роботи на стоках, попри обурення художників, AI-чатбот, який здатен вести бесіди та навіть давати інтерв'ю, спроби навчити нейромережу програмувати зробили 2022 рік проривним у сфері штучного інтелекту. Наступного року цей сегмент ринку буде розвиватись іще активніше, а технологію потрібно буде регулювати. Цікаво, що ЄС ще торік оприлюднив законопроєкт щодо регулювання цього напряму. Він містив доволі жорсткі заборони щодо використання штучного інтелекту в окремих сферах, а самі AI-технології повинні бути класифіковані відповідно до рівня ризику, який вони несуть людині та суспільству — AI-розробки отримають характеристику залежно від обмеженого, високого чи неприйнятного рівня ризику для людини. У законопроєкті йдеться про можливу заборону використання штучного інтелекту в окремих галузях, наприклад, під час ухвалення судових рішень. Натомість США теж намагаються не відставати й опублікували білля про права на штучний інтелект (AI Bill of Rights), проте він стосується лише вимог до AI-рішень, що використовуватимуть у державному секторі.

Сьогодні складно прогнозувати, яким буде розвиток штучного інтелекту наступного року, очевидно, що це одна з найпередовіших технологій, і, ймовірно, одним з її напрямів буде перетин використання штучного інтелекту та аналізу даних для військової справи.

4. Вгамувати BigTech. Законодавчо й фінансово

Нові європейські закони вперше чітко визначили, що таке BigTech — технологічний монополіст, встановивши критерії, яким повинна відповідати така бізнес-структура. За визначенням Digital Marketing Act, це компанії, які надто впливають на ринок, працюють у більшості країн ЄС, а кількість їхніх користувачів перевищує 45 млн. Ці компанії називають гейткіперами (gatekeepers), до них застосують нові вимоги відповідно до DSA. Серед них — заборона надавати перевагу власним продуктам на своїх же платформах. До прикладу, під час пошуку браузера у Google компанія не повинна пропонувати Google Chrome на першому місці видачі. Іншою революційною вимогою є кросплатформність, наприклад, можливість користувачів одних месенджерів обмінюватись інформацією з юзерами інших: ця вимога передбачає, що можна буде надсилати повідомлення з Telegram у WhatsApp напряму, так само як користувачі Gmail-пошти можуть писати листи на пошту на Yahoo. Як це реалізують на практиці, ми побачимо лише у 2024 році, але уже очевидно, що впроваджені за порушення цих законів штрафи у розмірі до 6% від глобального  річного доходу компанії спонукатимуть компанії привести свої платформи у відповідність до вимог нових законів.

Натомість у США втамування техногігантів проявлялося у накладанні їм штрафів за різноманітні порушення. Отримали штрафи у 2022 року Epic Games (понад $550 млн за порушення конфіденційності даних дітей), Meta ($276 млн за витік даних 2019 року), Google ($390 млн через відстеження даних геолокації користувачів) — і це лише частина фінансових покарань техногігантів.

Ймовірно наступного року новини про штрафи техногігантів так само будуть у заголовках ЗМІ. А от чи зможуть США ухвалити закон, що обмежує монопольне становище техногігантів, прогнозувати складно.

5. Перерозподіл рекламного ринку

У 2022 році вперше дуополія рекламного ринку похитнулася — компанії Meta та Google разом почали контролювати менше половини рекламних доходів. Цей рекламний союз постраждав від швидкозрослої конкуренції з боку Amazon, TikTok, Microsoft та Apple. Це стане п'ятим поспіль річним падінням частки дуополії, яка скоротилася зі свого піку у 54,7% 2017 року. Експерти очікують, що їхній показник зменшиться до 43,9% у 2024 році лише на ринку США. В усьому світі частка Meta і Alphabet скоротилася цього року на 1 відсотковий пункт, до 49,5%.

Цьому почасти посприяло обмеження, встановлене компанією Apple щодо відстеження рекламних трекерів користувачів iOS-пристроїв. Нова вимога App Tracking Transparency, запроваджена минулого року, дозволила користувачам відмовлятися від рекламного стеження за замовчуванням. Через це деякі техногіганти, які монетизувалися переважно через рекламу, недоотримали значні суми доходів. А найбільше це рішення вдарило саме по Facebook, що відбилося на загальних фінансових результатах компанії. Натомість це допомогло компанії Apple збільшити свої рекламні доходи. 

Якщо до цього додати вихід на рекламний ринок Amazon та рекламні бюджети, які перехопив TikTok, то виглядає так, що справи у двох найбільших рекламодавців кепські.

Такий розподіл сил — зменшення частки Meta + Google та вихід на ринок нових гравців — триватиме і надалі. 

6. Privacy — нова Big Thing. Хоч і повільно

Дата-хаос, тобто безконтрольне поширення даних користувачів, впроваджений декілька років тому європейський регламент GDPR, не зміг подолати. Проте суспільний запит на контроль технологій та поширення власних даних, посилений розумінням держав цього напряму, вилився у певні конкретні технологічні рішення.

Одне з них — згадана вище технологія App Tracking Transparency від компанії Apple — інструмент обмеження доступу до даних власників мобільних пристроїв.

Це рішення не лише стало революційним на ринку та дозволило відмовитися власникам iPhone та iPad від безконтрольного отримання й використання цих даних. Воно також похитнуло рекламну дуополію Meta + Google. Ще однією відповіддю на запит суспільства, для якого стало важливим контролювати власні дані, стало запущене компанією Apple шифрування вмісту хмарного сховища iCloud

Історія про заборону TikTok для працівників Палати представників США та більш загальні претензії до цього сервісу — це теж у певному сенсі історія про дані та усвідомлення їхнього значення, але цього разу для національної безпеки. 

Ймовірно, таких історій, що стосуються покращеного контролю над даними користувачів та технологічних та законодавчих рішень, які в цьому допомагатимуть, наступного року буде більше. 

7. росія перетворюється на білу пляму на мапі технологічного світу

Блокування Роскомнадзора, яке є спробою знищити для росіян в онлайн-просторі все, що не відповідає «генеральній лінії» (наративам російської пропаганди) — це лише частина тих кроків, завдяки яким росія знищила себе як , як спроба закрити росію від цивілізованого технологічного світу. Диджитал-маркетинг як такий просто зник у рунеті, від продуктів «Лабораторії Касперського» відмовилися у багатьох країнах. Найвідоміша технологічна компанія росії «Яндекс» вимушено розділилася на дві частини, аби хоч якось уникнути санкцій та розвивати свій продукт за кордоном, при тому що ще у квітні в «Яндексі» заперечували такий розвиток подій. Іще одним прикладом відмови світового ІТ працювати з «Яндексом» стала заборона російським компаніям адаптувати свої мережі до технологій iPhone 14

ІТ-бізнес — це, мабуть, одна із найбільш глобальних галузей економіки. І існувати поза рештою світу в ІТ просто неможливо. Тож на російський технологічний сектор напевне чекає стагнація. Проблеми із постачанням деталей та чипів, обмеження доступу до онлайн-проєктів росіяни відчують найближчим часом. А найбільш помітним наслідком «кенселінгу» російських технологій у світовому просторі стали найбільші в історії країни витоки даних.

Вірогідно, вихід технологічних гігантів з російського ринку триватиме й надалі, а пересічні росіяни відчують на собі, як це — жити у країні — технологічному вигнанці. 

Від технологічного 2023 року світ чекає хоч якісь притомні реалізації метавсесвіту — технології, обіцяної Марком Цукербергом ще у 2021-му; побоюється можливостей штучного інтелекту та того, наскільки він зможе вплинути на життя й роботу звичайних людей. А українці мріють про технології, завдяки яким росія стане білою плямою не лише на технологічній мапі світу. 

 

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Google інтегрує інтернет-архів у результати пошуку для перегляду архівних вебсторінок

Вікторія Рудзінська 3 години тому

У Google Arts & Culture з’явився новий розділ проєкту «Україна поруч»

Владислав Паливода 12 годин тому

Презентація Apple 2024 відбудеться 9 вересня: на що очікувати

Владислав Паливода 9 вересня 2024 10:46

Що очікувати від події Apple «It's Glowtime»: iPhone 16, Apple Watch Series 10, AirPods

Неля Збишко 9 вересня 2024 07:00

Meta інтегрує сторонні чати у WhatsApp та Messenger для користувачів ЄС

Вікторія Рудзінська 7 вересня 2024 11:45