Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Аерокосмічний стартап Dawn Aerospace б’є рекорди

Сергій Коноплицький
Сергій Коноплицький Головний редактор SPEKA
13 серпня 2024 5 хвилин читання

Аерокосмічний стартап Dawn Aerospace дедалі ближче до створення космічного літака багаторазового використання. Під час останнього випробувального польоту він досягнув трансзвукової швидкості 0,92 Маха і висоти 15 км. Місія компанії полягає в тому, щоб принести світу масштабований сталий космічний транспорт. SPEKA розповідає про амбіційний стартап з Нової Зеландії.

Mk-II Aurora

Dawn заснували у 2017 році Стефан Пауелл, Йорен Вінк, Тобіас Кноп, Джеймс Пауелл та Роберт Вернер. У команді понад 130 осіб, які працюють у Нідерландах, Новій Зеландії та США. Однією з науково-дослідницьких програм є космічний літак-демонстратор Mk-II Aurora, що здійснив уже 50 успішних польотів. Mk-II унікальний тим, що поєднує в собі продуктивність ракети з можливістю швидкого багаторазового використання та економічною моделлю літака. Хоча Mk-II є демонстратором технологій, він також, за задумом дослідників, використовуватиметься як суборбітальний апарат для кліматичних і наукових досліджень. У довгостроковій перспективі Mk-II стане основою для проєктування орбітальної ракети для запуску супутників Mk-III.  

Mk-II. Фото: Dawn Aerospace Mk-II. Фото: Dawn Aerospace

Минулого тижня компанія оголосила про завершення чергової кампанії льотних випробувань літака Mk-II. Наприкінці липня були завершені три польоти, під час останнього дослідники досягли максимальної швидкості та висоти — 0,92 Маха (967 км/год) та 15,1 км. 

Зараз ми готові до надзвукового польоту, запланованого на вересень. Але це лише початок. Mk-II має стати найшвидшим апаратом, що злітає зі злітно-посадкової смуги. 
Dawn

Заплановані рекорди

Підписуйтеся на наші соцмережі

До кінця 2025 року планують:

  • підніматися швидше, ніж F-15;
  • літати вище, ніж Міг-25;
  • швидше, ніж SR-71;
  • стати першим транспортним засобом, який підніметься вище лінії Кармана — висоти 100 км (загальноприйняте визначення «космосу»), двічі за один день. 

Деякі з цих рекордів тримаються вже понад 50 років. 

Розвиток літальних апаратів. Зображення: Dawn Aerospace Розвиток літальних апаратів. Зображення: Dawn Aerospace

Компанія витратила на програму приблизно $10 млн і планує завершити її менш ніж за $20 млн. 

Філософія Dawn

Секрет відносно невеликих витрат полягає у філософії та методології проєктування і випробувань. 

У компанії характеризують свій продукт як літак з характеристиками ракети, а не ракети з крилами. 

«Це був 2017 рік, — розповідають засновники. — Ми бачили, як SpaceX досягла фантастичних успіхів у модернізації першого ступеня Falcon 9 для багаторазового використання. І вони розглядали можливість повного багаторазового використання Starship. Але ми не хотіли йти тим самим шляхом через надзвичайну капітальну вартість і відсутність ринкових можливостей, поки не буде досягнуто повної продуктивності. У нас не було повних кишень, як у Ілона або наших американських колег, що фінансуються венчурними фондами.     

Mk-IIA — Jet. Фото: Dawn Aerospace Mk-IIA — Jet. Фото: Dawn Aerospace

З першого дня ми знали, що хочемо мати у кінцевому продукті властивості літака — швидку придатність до багаторазового використання, високу надійність і зрештою надзвичайно низьку маржинальну вартість експлуатації, що відкриє абсолютно нові бізнес-моделі для наших майбутніх клієнтів. Але ми хотіли зберегти ці властивості і під час програми льотних випробувань. Висока частота польотів означає швидке тестування, ітерації та навчання, що є життєво важливими для будь-якої технологічної компанії».  

В результаті цього бажання бути літаком кожне дизайнерське рішення мало підтримувати основні властивості літака — транспортного засобу, який використовує стандартні злітно-посадкові смуги, встановлене масштабоване регулювання, двигуни тощо. 

Команда стартапу зі своїм літачком. Фото: Dawn Aerospace Команда стартапу зі своїм літачком. Фото: Dawn Aerospace

Крім самої технології, важливо було пройти сертифікацію як літальний апарат. 

Основна ідея Dawn Aerospace схожа на ідею програми NASA X-15 1950-х та 1960-х. Вона полягає в тому, щоб розробляти космічний літак поступово, починаючи з більш-менш звичайного літака і покращуючи його характеристики та додаючи більш досконалі компоненти у межах кожного циклу кампанії. 

Кінцевою метою є створення космічного літака, що поєднує характеристики ракети першого ступеня з передбачуваністю звичайного літака, завдяки використанню ракетного двигуна, який є настільки ж надійним, як і реактивний двигун.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Скільки коштує планета Земля?

Неля Збишко 9 жовтня 2024 06:30

NASA змушена вимкнути один з приладів «Вояджера-2»

Павло Бартос 3 жовтня 2024 17:07

Астрономи поділилися технологіями, які допомагають рятувати Землю від зіткнення з астероїдами

Ангеліна Мусієнко 1 жовтня 2024 18:26

ESA готується створити штучне сонячне затемнення

Ангеліна Мусієнко 30 вересня 2024 19:00

Наступного тижня Земля отримає другий Місяць, але у мініваріанті

Ангеліна Мусієнко 26 вересня 2024 20:23