Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як краще мотивувати співробітників: що таке incentive і чим воно відрізняється від бонусів

Наталія Шевченко
Наталія Шевченко HRD в Everstake
8 вересня 2023 6 хвилин читання

Крім традиційної зарплати, яка у більшості компаній є ринковою (а отже, зберігається приблизно на однаковому рівні для фахівців на схожих позиціях), є щось додаткове, що здатне на нас вливати сильніше, ніж оплата праці — incentive. Що це за магічні важелі впливу? Розглянемо на прикладі компанії Everstake.UK, в якій я працюю.

Що таке incentive?

Якщо зовсім просто, то incentive перекладається як стимул. Тобто це додаткові стимули для співробітників.

Існує декілька класифікацій incentive, я хотіла би виділити дві основні групи: 

 • фінансові;   
 • нефінансові.

В Everstake фінансові стимули мають дворівневу структуру: заохочення загальні (для всієї компанії) та індивідуально розроблені incentive для кожного окремого департаменту. Тож окрім традиційної зарплатної компенсації ми також маємо:

 • 13-ту зарплату (впроваджується для всієї компанії). Це не зовсім зарплата і за розміром, і за змістом. Цю додаткову виплату розраховують, зважаючи на річні показники фінансових результатів. Співробітники отримують такий відсоток від своєї середьомісячної зарплати, який було досягнуто від запланованих фінансових результатів компанії цього року. Якщо компанія досягла запланованих результатів та перевиконала їх, то співробітники отримають 100% (тобто ще одну місячну зарплату).
 • Винагородження за менторство. Це компенсація лідам технічних підрозділів за онбординг нових співробітників, розбудову та розвиток своєї команди. Цей тип заохочення впроваджують лише для департаментів компанії, у масштабуванні яких компанія зацікавлена (наприклад DevOps department).
 • Індивідуальні заохочення для департаментів та команд. Окрім описаних вище стимулів компанія пропонує лідам розробити індивідуальні incentive, дієві саме для цього департаменту або команди. Це потрібно, щоб стимулювати команду досягати саме тих результатів, які лід вважає найважливішими для досягнення стратегічних цілей, поставлених перед департаментом у звітному періоді. Так компанія намагається надати лідам індивідуальний важіль мотивації команди і підвищити роль ліда в команді.

Це всі фінансові incentive, які ми використовуємо, але не всі бонуси (бо ми маємо окрему систему бонусів, крім incentive).

Чим відрізняються incentive та бонуси?

На цьому етапі виникає логічне питання, озвучене у підзаголовку. Ми розділяємо їх за принципом, що бонуси надають за досягнуті результати, а incentive визначені заздалегідь і виплачуються зазвичай, попри досягнуті результати. Єдина умова, що певна активність виконується на належному рівні з обумовленою регулярністю, і є результативною.

Тобто incentive мають довготривалий ефект і служать для того, щоб поступово впровадити якісь глобальні зміни для всієї компанії або для її окремих підрозділів. Наприклад:

 • поступове сприяння розбудові інституту лідерства у DevOps department Everstake; 
 • сприяння підвищенню рівня англійської серед усіх співробітників компанії; 
 • вирішення психологічних проблем співробітників, пов’язаних із делегуванням відповідальності, вигоранням, дотриманням work-life balance, тривожністю тощо.

Нефінансові incentive в Everstake мають складну структуру і містять чотири основні компоненти: 

 • Репутація або упізнаваність компанії. Її престиж, місце у міжнародних рейтингах, представництво на міжнародних професійних заходах, оцінка бренда  компанії, якість створених нею продуктів чи виконаних проектів, її соціальна позиція, цінності тощо — все те, що здатно підвищити цінність та власний бренд співробітника після досвіду співпраці з цією компанією.

  Щодо якості виконання цього пункту нашою компанією, то, тут, напевно, краще почути висловлювання в коментарях наших співробітників, або тих, хто був співробітником.
 • Комфорт та умови роботи. Наявність офісу, страховка, відпустка, лікарняний, наявність державних вихідних, індивідуальний підхід до якості робочої техніки, графік роботи, кількість доменів, тривалість проєктів, умови співпраці із замовниками тощо.

  До цього блоку  Everstake, також включає компенсацію абонементу в улюблений спортклуб та партнерську співпрацю з онлайн-платформою психологічного здоров'я. Платформа надає доступ до послуг більше ніж 80 професійних психологів для індивідуальних та групових занять, пропонує онлайн-програми для вирішення тих чи інших проблем психологічного характеру, має власну бібліотеку статей, вебінарів з різних тем.
 • Внутрішній клімат та комунікація. Налаштованість внутрішніх процесів в компанії (онбординг, постановка завдань, менторство, фідбек, тімбілдинги, івенти), супровід спеціаліста у компанії, побудова внутрішньої комунікації,  мікроклімат в компанії.

  Everstake до цього блоку також відносять унікальну розробку компанії —  гейміфікацію, Everstake shop, ініціативу “послуга від колеги” яка сприяє розвитку доброзичливої атмосфери взаємодопомоги та підтримки між співробітниками (детально описано у публікації «Як гейміфікація допомагає налагодити зв'язки з колегами на ремоуті»).

  Також компанія має спеціально розроблену систему онбордингу нових співробітників, яка включає відеопрезентації кожного з департаментів компанії (детальніше читайте в публікації «Віддаленна робота: як зміцнити зв’язок у команді».
 • Розвиток та вклад у працівника. Менторство, навчання всередині компанії чи оплачене навчання поза нею, плани розвитку, можливості росту. Через специфічність домену, в якому працює компанія, є складнощі з доступом до якісних навчальних матеріалів, тому Everstake має власноруч створену навчальну платформу, розроблену саме під потреби компанії.

  Ще одним досягненням Everstake вважає внутрішню школи з вивчення англійської мови для співробітників, яка включає тематичні курси, комунікаційні гайди для технічних фахівців тощо.

Як провести розрахунки витрат на incentive

Ми розраховуємо відсоток  для кожного виду incentive від загального фонду оплати праці команди і дотримуємося протягом року цієї суми, у разі необхідності переглядаємо її під час планування incentive на наступний рік.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Вплив голосових помічників на рекламні стратегії: як використовувати Siri, Alexa та інших голосових помічників для досягнення рекламних цілей

Максим Купченко 15 хвилин тому

Можливості дропшипінгу на міжнародний ринок: з чого почати

Влад Мальчевський 16 годин тому

Першопрохідці блокчейн-технологій: історії успіху

Kateryna Romanenko 16 годин тому

Перші п’ять хвилин: як розпочати виступ так, щоб вас хотіли слухати

Максим Олійник 21 годину тому

Платіжна інфраструктура кожному бізнесу: для чого це потрібно?

Владислав Миронович 28 листопада 2023 17:30