Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як створити свою стартап-студію?

Антон Верховодов
Антон Верховодов
5 липня 2022 5 хвилин читання

Яку цінність несуть стартап-студії та навіщо вони Україні ми вже знаємо. Секретний соус студій знайшли. Останній штрих — розібратися, що ж потрібно для створення студії. 

Спеціалізація

Найчастіше студії фокусуються на конкретних індустріях. Заглиблення у конкретні теми допомагає знаходити кращі ідеї та будувати якісніші бізнеси за рахунок експертизи.

Окремий вид спеціалізації — вузький, але супер якісний value add (про це нижче), який є універсальним для різних вертикалей.

Венчурні студії — це венчурний бізнес 🤷♂️ Він зароблятиме на капіталізації та екзитах в горизонті 5-10 років. Потенційно зробити студію під створення дивідендних бізнесів (тобто заробляти на грошових потоках) теж можливо, але це потребує глибшої аналітики галузі та бізнес-моделей зі старту. Та й інвесторів, які бажать таке фінансувати, вкрай мало (якщо це тільки не корпорації).

Value add

Створювати студію (а не венчурний фонд) має сенс тоді, коли є чим предметно підсилити стартапи. Це і є value add студій.

На перший погляд може здатися, що «типовий» value add буває навколо виходу на ринки і розробки. Проте, існує багато студій, які підсилюють інші етапи розвитку бізнесу: якісний пошук ідей (через реальні потреби користувачів — UX research), підбір команд, вузькоспеціалізовані ресурси. Варіації value add я підсумував схемою — їх можна для студії збирати як Lego у будь-яких комбінаціях.

 Проблемою може бути розраховувати на те, що ІТ розробка буде значущим value add. Стартапам найчастіше не вистачає компетенції створити продукт і бізнес навколо цього, а не заінженерити та накодити. Тим паче для цього існує вигідний і якісний аутсорс.

Фінансування

Це могло бути неочікувано, але венчурні студії фінансують свою роботу за механізмами венчурного капіталу 🤷♂️ 4 варіації я опишу нижче.

Але перед тим — важливо пам'ятати:

 • Фонд керує інвестиціями своїх limited partners, які має повернути (бажано 3х за 10 років). За це фонд бере management fee 2% на рік та 20% з прибутку від інвестицій.
 • При створенні новий компаній студія отримує долю в них за свою роботу. При цьому студія має якось покривати свої операційні витрати (команду).

Основні моделі фінансування стартап-студій:

 • 1
  Своя студія. Створюється найчастіше серійними підприємцями після великих екзитів. Усе просто: з однієї кишені фінансується і операційна команда студії, і створення нових стартапів. Така модель стосується також корпоративних студій.
 • 2
  Фонд-студія. Те ж саме, що і своя студія, тільки кишеня складається з інвестицій LPs, об'єднаних у фонд, та для своєї роботи бере підвищені management fees.
 • 3
  Bill back. Фонди, які підтримують студію, інвестують напряму у створені стартапи;, фаундери студії отримують долю в стартапах; операційна команда студії фінансується стартапами з інвестицій.
 • 4
  Подвійна модель. Фонди інвестує у студію та у створені стартапи. В результаті фонди має додаткову долю в стартапах (напряму та через студію, яка теж отримує акції стартапів при створенні).

Чого не робити при створенні студій

 • 1
  Відсутній виділений бюджет. Бабки мають лежати на рахунку хоча б на пів року роботи. Щомісяця бігати узгоджувати бюджет до інвесторів тримає команду підвішеною в повітрі, відволікає від роботи та створює напругу.
 • 2
  Нечіткий value add. Це не дає сформувати повноцінну команду/інфраструктуру, а також не приваблює потенційних підприємців.
 • 3
  Мала команда. Якщо задача – не кустарто досліджувати ідеї (тоді це не може називатися студією), а системно створювати бізнеси, то для початку треба найняти якорну команду. Створити інфраструктуру — це перший важливий, практичний крок у студії (а не запуск бізнесів).
 • 4
  Очікувати виручку одразу. По-перше, не усі стартапи заробляють з першого дня. По-друге, створення базової «інфраструктури» — це перший практичний крок у студії, який має бути ще до створення бізнесів. Перший traction студії — це кількість створених компаній з потенціалом до продажів. У деяких випадках — кількість відвалідованих ідей.
 • 5
  Намагатися під соусом стартап-студії продати послуги з аутсорсу. Хоч bill back модель існує, це не робить її популярною або прийнятною серед топових інвесторів. Венчур любить skin in the game, тобто долю у стартапі в очікуванні великого екзиту, а не завищення своїх зарплатних чеків. Інакше вдасться залучити фінансування тільки від низькоякісних інвесторів, що погіршує шанси бізнесів на подальші раунди чи вигідні екзити.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Jooble шукає співзасновників для внутрішніх стартапів компанії: хто може податися і як це зробити

Роман Судольський 30 серпня 2022 12:21

Український фонд Flyer One Ventures інвестував $0,5 млн у білоруський стартап Peech

Олександр Кульбачний 26 липня 2022 14:31

Українські стартапи візьмуть участь у WebSummit 2022 — Мінцифри

Олександр Кульбачний 25 липня 2022 20:40

Куди далі підуть колосальні венчурні гроші. Варіанти розвитку подій

Наталія Миронова 19 липня 2022 18:35

Kiss My Apps! Netpeak Group шукають кофаундерів для своєї нової стартап-студії

Наталія Миронова 6 липня 2022 13:41