Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

У чому секретний соус стартап-студій (та посилення українського підприємництва)?

Антон Верховодов
Антон Верховодов
22 червня 2022 4 хвилин читання

Після виходу зі стартап-студії у грудні я говорив з лідерами інших студій, інвесторами та фаундерами в Україні. Ці розмови підживили думку про елемент, якого дуже не вистачає українській підприємницькій махіні.

У нас є купа талановитих розробників, інженерів, маркетологів, креативників, зараз стало модно вчитися на продактів. Але цю армію талановитих людей треба комусь організувати у крутий «продуктовий» бізнес.

Війна не стоїть на заваді вирішенню цієї проблеми, лише накладає певні обмеження. Бізнес продовжує роботу в рамках можливостей, а технологічну галузь війна майже не зачепила. Вирішивши цю проблему зараз — після перемоги отримаємо потужнішу підприємницьку екосистему.

Цінність стартап-студій — залучення venture architects

Ось тут розкривається одна з найбільших цінностей стартап-студій. Саме вони вміють із функціональних спеців робити повноцінні стартап-команди і вирощувати їх як бізнес. За таке системне створення стартапів відповідають entrepreneurs in residence (EiR), яких також можуть називати venture architects (VA), venture development managers (VDM).

EiR — це зазвичай досвідчені серійні фаундери стартапів у пошуках нової бізнес-ідеї. Вони дуже практично розуміють, що таке будівництво стартапу. VA/VDM можуть бути консультантами, продактами, аналітиками або ж співробітниками стартапів чи фондів, які були свідками процесу, але не обов'язково вели його самі.

Деякі студії беруть роль venture architect на себе і працюють з технологічними експертами над комерціалізацієї їхніх досліджень та пошуком методів комерціалізації технології. Така модель популярна у сферах Ai, biotech, оборонних технологій. Деякі студії, які мають великий нетворк серед серійних підприємців, збирають потужних EiR та забезпечують їх ресурсами для розвитку нового бізнесу (наприклад FJ Labs, EF, eFounders).

Що роблять venture architects?

На чому фокусується роль такої людини:

  • Збирати, надихати і направляти команди у реалізацію ідеї
  • Розгледіти бізнес-можливість та мати can-do attitude до неї
  • Знаходити, що реально треба клієнтам та як це продавати (комерціалізація)
  • Розуміти, як розвиватиметься компанія та де її переваги як бізнесу (стратегія)
  • Навчатися розбиратися в усіх зонах бізнесу, щоб ставити якісні задачі; вміти делегувати.

Як же нам зробити більше EiR/VA в екосистемі?

  • Наймати колишніх фаундерів (бо більшість стартапів закриваються, а з венчурною рецесією таких стане ще більше)
  • Брати продактів з ранніх стадій та вчити їх бізнесу загалом
  • На перший період «імпортувати» серійних засновників з Каліфорнії
  • Підхід Rocket Internet: брати молодих і заряджених випускників бізнес-шкіл чи консультантів та тренувати їх боєм, відправляючи будувати стартапи
  • Стажування у ролі помічника фаундерів стартапу чи EiR/VA.

Важливим є зробити VA бажаним і зрозумілим кар'єрним вибором. Зараз подібна роль сприймається як перспектива погіршити свої кар'єрні шанси, бо ця професія невідома, а гарантії успішного створення бізнесу немає.

Головне: Venture Architect або Entrepreneur in Residence — це не просто набір компетенцій, а й підприємницький погляд на життя, готовність ризикувати та шукати способи реалізації ідей. На цю позицію важко когось призначити з існуючої команди бізнесу (корпорації захочуть цим грішити, я знаю) — вони формують нові бізнеси із новими командами.
Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Український стартап Zeely App за два місяці збільшив свій дохід на 300%

Вадим Добровольський 31 хвилину тому

Україна скликає IT-спеціалістів Європи для розроблення рішень з відбудови країни

Вадим Добровольський 5 годин тому

Як змінився світ та чого чекати далі. Тиждень у спільноті

Наталія Миронова 13 годин тому

Іноземні ІТ-спеціалісти зможуть віддалено працювати в Україні

Вадим Добровольський 30 вересня 2022 16:55

У Львові стартувала ІТ Arena 2022. Сьогодні пітчать стартапи та чекають Халука Байрактара і Сергія Притулу

Юлія Даниленко 30 вересня 2022 10:29