8 років — 8 уроків бізнесу
Бізнес — це гра, що має свої чіткі правила, проте хто казав, що вони прописані? Вони стають зрозумілими лише у процесі, коли кожна зустріч із ними — це урок, а іноді й невдача.
Цього року українська сервісна компанія Data Science UA відсвяткувала 8-му річницю. Про те, як компанія розпочинала свій шлях, вивчала свої уроки та імплементувала AI-рішення у Deloitte, Snapchat, Reface та 100 інших компаній, розповідає CEO & Founder Data Science UA Олександра Богуславська.
1. Час, доречність, унікальність
Ідеї отримують успіх лише тоді, коли вони вчасні. Достатньо важко буде знайти інвестора, якщо ви презентуєте нову модель пейджера, час яких вже давно минув. Водночас картини Ван Гога почали отримувати визнання лише під кінець його життя – він був на два кроки попереду тенденцій. Відчути актуальну проблему і встигнути її вирішити раніше за інших – це про вчасність.
Цей принцип існує сотні років, проте реалізувати його найтяжче, адже його секрет – нативність. Старт історії Data Science UA датується 2016 роком, коли ідея створення компанії ще тільки зароджувалась. Це була перша у Києві технічна data science конференція, ідея проведення якої лунала як: “Чому цього досі ніхто не зробив?” Багато data science спеціалістів знали один одного і знали, що ця потреба актуальна. Можна було або реалізувати її прямо зараз, або думати про це ще кілька років.
І це напряму пов’язується з доречністю. Продукт потрібен тоді, коли є кому ним користуватись. Потреба аудиторії має існувати, а аудиторія – про неї знати.
Про унікальність говорити ще важче, адже все вже було придумано до нас. Питання лише в тому, як ми це актуалізуємо, адаптуємо та що можемо внести до нього.
Поєднання цих трьох елементів – квінтесенція, яка працює як для стартапів, так і для продуктів великого бізнесу.
2. Будувати нетворкінг — це робота
Людям потрібні люди. Нетворкінг супроводжує бізнес на всіх етапах: коли ви шукаєте ідею, переконуєтесь у її актуальності, набираєте команду, залучаєте клієнтів, масштабуєтесь та виходите на нові ринки.
Чудово, якщо вам не потрібно шукати клієнтів, бо вони самі знаходять вас. Завдяки цьому колись органічно створилася Data Science UA, проте це не стало фінальною точкою.
Побудова нетворкінгу, нові знайомства та зв’язки — це щоденна робота. У якийсь момент ви зіткнетеся з тим, що на конференції ви вже знайомі майже з усіма, і це стане лише новим поштовхом йти далі.
Завдяки нетворкінгу до вас прийде не один клієнт, не два, а десятки. Перші роки після відкриття рекрутмент та консалтинг департаментів ми розросталися з мінімальними інвестиціями у маркетинг, при тому, що від деяких проєктів відмовлялись, бо попит переважав пропозицію.
Хоча нетворкінг — це постійна робота, не фокусуйтесь виключно на робочих комунікаціях.
3. Слухайте свою аудиторію
Частково цей пункт повертає нас до двох попередніх, проте він особливий. Це джерело для роботи над помилками та розвитку.
Підписуйтеся на наші соцмережі
За 8 років роботи компанія перейшла від конференцій до того, що сьогодні компанія має 5 напрямків: AI-консалтинг, розробка AI-рішень, рекрутинг, AI корпоративне навчання та ком’юніті.
Наша команда завжди прислухалась до порад, коли робила першу конференцію, дослухалась до фідбеку, як зробити кожну наступну краще. Коли отримували один за іншим запити про рекомендацію ML-інженерів, відкрився департамент рекрутингу. І так ще три рази.
При цьому ком’юніті все ще розвивається, а його думка керує його ж розвитком.
Так виглядає win-win стратегія, бо аудиторія знає, що її чують, а бізнес отримує нові ідеї для розвитку, які трансформуються у продукти. До того ж ті продукти, які одразу ж отримують популярність.
4. Сервіс має значення
Незалежно від того, чи сервісна ви компанія, чи ні – це має значення. Просто в першому випадку — це ваш мінімум для виживання.
Якісний сервіс працює як на B2C ринках, так і на B2B, бо люди працюють всюди. Швидкість відповіді, манера спілкування, кваліфікованість у наданні послуги — вкупі це часто стає вирішальним фактором для клієнта, коли він вирішує працювати з вами вперше або ж чи працювати з вами знову.
Один із наших лондонських клієнтів обрав для свого проєкту Data Science UA через те, що отримав нашу детальну розгорнуту технічну відповідь упродовж перших двох годин від моменту запиту, на відміну від конкурентів. Це створило можливість краще розкрити експертизу та отримати проєкт. Своєю чергою, навичка дотримуватись дедлайнів, не втрачаючи якості продукту, дозволила нам зберігати найперших клієнтів усі 8 років.
Так само, якщо відчуваєте, що сила вашої команди — це технічні знання, шукайте окрему людину, що стане містком між клієнтом та фахівцями. Як ви себе презентуєте, так вас і сприймають.
5. Розвиток компанії неможливий без розвитку команди
Насправді важко підвищувати рівень сервісу, якщо не підвищувати рівень тих, хто його надає. Ще важче розвивати бізнес та масштабувати його.
Підвищення кваліфікації кожного з членів і покращення їхніх професійних навичок не завжди пов’язане з додатковими інвестиціями, хоча вони так само важливі.
Компанія залишається на ринку та розширюється завдяки тому, що зріст став нашим кредо. Якщо ми не засвоїмо нову технологію серед перших, ми можемо втратити клієнта, бо не зможемо запропонувати найліпше рішення на ринку.
Менторство — це один із інструментів розвитку, який застосовується всередині компанії. Більш кваліфіковані спеціалісти закріплюються за менш досвідченими, аби супроводжувати їх під час зростання.
HR-департамент допомагає створити для кожного члена команди персональний план розвитку. Це список цілей на найближчі пів року, які має досягти людина. Він включає в себе цілі, що сприяють як її зростанню, так і зростанню компанії, і доповнюється навчальними документами чи курсами, які необхідно пройти. План спрямований саме на професійний розвиток, а не кар’єрний.
План створюється молодшим спеціалістом для себе та його наставником, потім вони об’єднуються в єдиний, де ментор слідкує за просуванням спеціаліста.
Крім того, ми маємо власну базу знань, що включає навчальні документи, створені нами курси, записи із зустрічей із запрошеними фахівцями та інше.
6. Глобалізація не завжди про гроші
Коли мова йде про вихід на нові ринки, одним із найперших відкривається калькулятор витрат. Та він не завжди потрібен.
Попри те, що першочергово Data Science UA створювалася як українська компанія, глобалізація відбулася нативно: всі члени команди володіли англійською, технології не потребували адаптації під нові ринки, а іноземні клієнти знаходили нас самостійно. Якщо бути точніше – українські компанії, що були задоволені співпрацею, рекомендували якісний сервіс своїм міжнародним партнерам. Чи варто нагадувати про важливість сервісу та нетворкінгу?
Для того щоб розвиватися на міжнародних ринках та закріпитися на них, треба пам’ятати, що глобалізація — це про розуміння культури, потреб і викликів клієнтів у різних частинах світу.
Робота Data Science UA з Ernst & Young, EVA, Deloitte, Servier та іншими — це не лише про якісну експертизу, але й про вміння говорити з клієнтами їхньою мовою, про розуміння їхнього бізнес-контексту. Виклики на кшталт різниці в часових поясах, культурних особливостей чи локальних юридичних вимог — це те, з чим доведеться зіштовхнутися. Нові можливості створюють нові виклики. Але якісно вибудуваний процес може пом’якшити це. Дотримання стандартів якості та гнучкість у побудові стосунків дозволили нам розширити географію співпраці на десятки країн.
7. Гнучкість та адаптивність — це корпоративний стиль
Вміння адаптуватися – це не бонус, а необхідність, як підтверджують наші реалії. Кожен новий виклик може або сповільнити вас, або стати поштовхом для зростання.
Для компанії гнучкість стала ключем до розвитку, адже ми адаптувалися під потреби нашої аудиторії. У відповідь аудиторія штовхала нас до розвитку та підтримувала. Замість того, щоб зупинитися на конференціях, ми відкривали нові напрями, коли ринок їх потребував.
Гнучкість допомагає не лише масштабуватися, а й витримувати кризи. І це те, на що варто зважати, коли будується команда. Вона має бути збалансованою: хтось має бути візіонером, а хтось — налагоджувати процеси.
8. Не шукайте ресурси, шукайте команду
Команда — це більш ніж просто люди, які виконують завдання. Це фундамент, який визначає, чи досягне компанія своїх цілей. Група людей і справжня команда — це різні речі. Група просто виконує роботу, тоді як команда діє синергійно, компенсує слабкі місця одне одного та забезпечує гнучкість у будь-яких умовах.
Спільні цілі та цінності є магнітом, що об’єднує людей. Саме вони створюють відчуття стабільності, на яке може покластися кожен член команди. Це атмосфера, де кожен має сміливість зростати, пробувати нове та не боятися помилок.
Ресурси можуть вичерпуватися, а справжні команди — ні. Команди здатні генерувати нові можливості як для компанії, так і для своїх учасників. Вони формують і підтримують довготривалий розвиток. Вони йдуть, долаючи перепони разом.
Вміння будувати команду — це окреме мистецтво, а вміння її цінувати — життєва необхідність для бізнесу, який прагне не лише виживати, а й розвиватися. За 8 років Data Science UA винесла для себе 8 уроків, кожен з яких став сходинкою до побудови команди з 80 людей. Сходинкою до того, щоб вийти на міжнародні ринки та закріпитися там. Дякую нашій команді, комʼюніті і партнерам за те, що пройшли цей шлях з нами. Далі — тільки більше.