704 українські компанії позбулись зв'язків з росією за останній рік
3% або 704 компанії позбулись російського коріння за рік повномасштабної війни. Топ-10 за виручкою компаній отримали у 2021 році щонайменше 20 млрд грн виручки.
На це вказує фіксація змін і оновлення даних у ЄДР, які стосуються громадянства, місця проживання бенефіціарів і засновників, а також їх порівняння з даними станом на 24 лютого 2022 року, повідомляє платформа великих даних VKURSI.

Список компаній із історичним російським корінням за виручкою очолили:
1. ТОВ Фрі-Сістем. Оптова торгівля хімічними продуктами. Дохід: 5,07 млрд грн.
Зміни: засновник юрособи Дмитро Чверткін, що проживає в Україні, оновив дані про громадянство і вказав підданство Ізраїлю в якості бенефіціара. Раніше у ЄДР фігурувало підданство росії.
2. ТОВ «Брокард-Україна». Роздрібна торгівля косметичними товарами. Дохід: 4,08 млрд грн.
Зміни: кінцевим власником бізнесу став Філіп Бенасен, громадянин Франції. Раніше власницею компанії була Тетяна Володіна, громадянка росії.
3. ПАТ «Кривий Ріг Цемент». Виробництво цементу. Дохід: 3,45 млрд грн
Зміни: кінцевий власник відсутній, оскільки ніхто не володіє часткою понад 25%. Станом на 24 лютого бенефіціаром бізнесу був Іван Шестак, громадянин росії.
4. ПАТ «НВП „Радій“. Виробництво інструментів та обладнання. Дохід: 2,39 млрд грн (2020).
Зміни: ТОВ «Жемчужина» і «Кіровоградська торгово-промислова палата» вийшли зі складу товариства. Кінцевим власником вказаний Євгеній Бахмач, громадянин України, що має непрямий вирішальний вплив через «Кіровоградграніт».
5. ТОВ «Аерок». Виготовлення виробів із бетону для будівництва. Дохід: 1,83 млрд грн.
Зміни: бенефіціар відсутній. ПАТ «Група „ЛСР“ є ПАТ, папери якої обертаються на лондонській та російських біржах. Структура акціонерів не є постійною. Засновником вказана Аерок Інвестмент Дойчланд Гмбх (Німеччина).
6. ТОВ «ТС Трейд» (раніше – Орімі Україна). Виробництво чаю та кави. Дохід: 1,69 млрд грн.
Зміни: єдина компанія із топ-10, яка змінила не лише бенефіціара, а й найменування. Бенефіціарами є Дмітрій Горіловський, громадянин Німеччини, і Андрій Тульєв, громадянин України. Раніше власницею була Тетяна Вахляєва, громадянка білорусі, а засновником – Олексій Дубровський, громадянин росії.
7. ТОВ «Егзагон». Оптова торгівля парфумними та косметичними товарами. Дохід: 1,43 млрд грн.
Зміни: як і у випадку ТОВ «Брокард-Україна», бенефіціаром став француз Філіп Бенасен. Засновником є компанія, зареєстрована на Кіпрі. На початок війни власницею була вказала Тетяна Володіна, громадянка росії.
8. ТОВ «Житомирський м'ясокомбінат». Виробництво м'ясних продуктів«. Дохід: 1,43 млрд грн (2020).
Зміни: Армен та Давид Мелікян вказали громадянство України у ролі бенефіціара та засновника відповідно. Раніше ЄДР оперував даними про підданство росії.
9. АТ «Сумське НВО». Виробництво інших помп і компресорів. Дохід: 1,38 млрд грн.
Зміни: оновились дані про громадянство Володимира Лук'яненка. Відтепер вказане громадянство України. Натомість на початку війни фігурувало громадянство російської федерації.
10. ДП «Фрідом Фарм» кіпрської компанії «Іденпарк Холдингс ЛТД». Вирощування зернових та технічних культур. Дохід: 1,31 млрд грн.
Зміни: кінцевим власником вказаний Антон Кульчицький, громадянин США. Раніше фігурував Андрій Агєєв, громадянин росії.
За даними VKURSI на сьогодні 23859 компаній мають прямий або прихований чи історичний зв'язок з російською федерацією або білоруссю, з них 21 067 – прямий зв'язок, а 2088 – непрямий або прихований.
Раніше Speka розповідала, як можна індентифікувати компанії із російським корінням.