Сім каналів комунікацій, які ми заберемо з собою у 2023 рік
POV: Я міленіал і давно втомилася від реклами різних брендів. Але я комунікаційник зі стажем і в мене багато років стокгольмський синдром щодо колег по цеху.
Скільки разів ви закривали соціальні мережі через рекламний прояв бренду? Чи купили ви преміумакаунт на YouTube? Вас радує GDPR?
Досвід, який ми здобули у 2022 році, — це багатство, що надасть нам переваги у році новому. Вдалі комунікації допомогли багатьом брендам утриматися чи навіть стати love-марками у нашій бурхливій реальності. І хоча єдиного рецепта для всіх не існує, урізноманітнити комунікаційну стратегію актуальними каналами — це впевнений крок до успіху. Спойлер: використання усіх цих інструментів може не привести вас до «лавмарку», а от цільна стратегія з їхнім використанням має це зробити!
Отже, які канали комунікацій довели свою ефективність та чи треба їх «забрати» у 2023-й, розповім коротко, зробивши акцент на факапах, яких варто уникнути.
Колаборації з інфлюенсерами, контент-креаторами та партнерами — ознака сучасності бізнесу
Якщо ви прагнете залучити молоду аудиторію (покоління Зет) то оминути цей інструмент дуже важко. Дослідження TopRank Marketing показало, що 86% B2B-брендів успішно працюють із інфлюенсер-маркетингом. Приємним бонусом є рентабельність інвестицій (ROI) у цей канал, оскільки кожен витрачений долар у 2021 році приносив $5,78 ROI. Чим далі, тим зрозуміліше, що у більшості випадків бізнесу не потрібні найбільші інфлюенсери з найбільшими охопленнями. Віддати перевагу краще нішевим або нано/мікро інфлюенсерам, які мають більше залучення і довіру, а також ентузіазм під час створення контенту.
Яких факапів варто уникнути:
-
1
Обрати лідера думок, який повністю не співпадає з цінностями і візуальним характером бренду.
-
2
Не надати повну інформацію про продукт та його переваги у надії, що автор контенту усе знайде сам. Просто не сподівайтеся на це.
-
3
Не надати посилання на те, де можна купити ваш продукт.
-
4
Прописати сценарій самим і вимагати строго його наслідувати. Креатор зазвичай дійсно пропонує краще, що заходить його аудиторії.
-
5
Не погодити сценарій та відеоряд до зйомки.
Приклад. У грудні 2022 року український стендапер Антон Тимошенко випустив стендап із інтеграцією про геймерський ноутбук, під відео якого 90% коментарів були про інтеграцію. Для цієї колаборації Антон дуже ефектно перетворився на Відьмака, а підводку до інтеграції йому вдалося зробити в стендапі, що створило ефект нативності й викликало WOW-ефект у глядачів, одночасно зробивши акценти на необхідних характеристиках продукту.
Амбасадори мають бути захоплені вашим продуктом, інакше навіщо вони?
Великі бренди люблять гучно називати амбасадорами лідерів думок, але агов, ми точно знаємо, що амбасадори — це лише ті, хто захищають продукт до останнього… аргументу. Амбасадор для будь-якого бренду – важливий герой, що несе цінності й пропагує бренд на противагу конкурентів. Цього важко досягти, якщо намагатися купити це за гроші, адже хімію важко сфабрикувати, а лідер думок продовжує жити своє реальне публічне життя, де одна необережна фраза може видати нелюбов. Проте якщо продукт якісний і системно підійти до побудови відносин з лідерами думок, амбасадори виникають самі. І це може стати ще однією сходинкою до «лавмарку».
Яких факапів варто уникнути (на додачу до факапів колаборацій з інфлюенсерами):
-
1
Одночасно вибрати багато амбасадорів і не мати ресурсів і системи, як із ними співпрацювати.
-
2
Не побудувати мотиваційну програму для амбасадора.
-
3
Не тримати в курсі компанію на всіх рівнях про наявних амбасадорів.
-
4
Не враховувати фідбек від амбасадорів.
-
5
Не скласти детальний контракт із зіркою, якщо співпраця передбачає рекламу.
Відео vs короткі відео — «злетіти» може будь-яке
Незалежно від того, довге воно чи коротке, відео залишається актуальним на довгострокову перспективу. HubSpot повідомляє, що 54% споживачів хотіли бачити більше відеоконтенту від компанії чи бренду, який вони підтримують. Youtube та TikTok продовжують набирати популярність. До речі, разом із цим швидко зростає роль подкастів. У 2023 році подкасти стануть другими за величиною інвестицій, поступаючись лише відео. За опитуванням, 10% маркетологів у світі заявили, що інвестуватимуть більше в аудіоконтент, ніж у будь-який інший медіаформат.
Яких факапів варто уникнути:
-
1
Не створити сценарій та відеоряд до зйомки.
-
2
Робити занадто ідеальний контент.
Нативні проєкти в онлайн-медіа стають дедалі креативнішими та актуальнішими
Це не новий інструмент, і про нього багато написано. Проте на фоні підвищення довіри до профільних медіа, а також розуміння, що таким чином ми можемо підтримати українські медіа, саме такі проєкти стали важливими для наших клієнтів. Цього року ми всі відчували, що щось не на часі. Але історії реальних людей, кейси і практична корисність — це те, що визначало успіх проєктів у 2022. За багато років я виявила трьох китів, які важливі для реалізації якісного спецпроєкту в медіа: актуальність теми, досвідчена команда медіа, правильно визначена цільова аудиторія.
Яких факапів варто уникнути:
-
1
Занадто довго створювати проєкт. Відключення електрики, повітряні тривоги, навіть депресія в героїв — це не абстракті події, а справжні завади в створенні проєктів. Але з моменту погодження ідеї і сценарію/бюджету краще вкластися в пару місяців. На жаль, наш контекст занадто швидко змінюється і іноді проєкт може бути неактуальним вже через три місяці.
-
2
Запланувати занадто швидке створення проєкту. Якщо у проєкті наявні герої, відео і різні локації — не ставте собі за KPI"два тижні", така нереалістичність точно "доведе до сказу" і вас, і команду проєкту. Таймлайн проєкту — це гігієнічна норма, але будьте чуйними й до героїв, які теж люди.
-
3
Забагато бренду у проєкті. Звичайно, втриматися важко, але спробуйте довіритися команді проєкту, щоб отримати проєкт, який читатимуть.
Приклад .Кібербезпека стала нагальною потребою бізнесів у часи протистояння на кіберфронті. Як захистити бізнес від кібератак і як у цьому допомагає ноутбук, розповів «білий хакер» у спецпроєкті для видання з бізнес-аудиторією. Цей проєкт став тим, до якого повертаються, щоб закрити прогалини в знаннях про кібербезпеку разом з одним з найвідоміших спеціалістів в Україні.
Через війну, довгі перемовини та зайнятість героя, проєкт суттєво затягнувся в реалізації, і потребував гнучкості і оперативності на фінальному етапі. Уявіть, що у вас є погоджений і змонтований ролик, і тут… Ілон Маск стає антигероєм. Перечекати хайп не вдалося, тож довелося робити перемонтаж.
Офлайн-заходи (часто поєднані з онлайн) — це нова розкіш
Ми скучили один за одним ще з часів COVID. А тепер ми ще й психологічно виснажені і потребуємо підтримки, обіймів, відчуття плеча, тому хоча це й важко, проте зусилля на організацію заходів зазвичай виправдані. Згідно з даними Bizzabo, 97% маркетологів B2B вважають, що офлайн-заходи відіграють вирішальну роль у досягненні бізнес-результатів. За європейськими дослідженнями, один із двох представників компаній, що планують івенти, проводитиме гібридні івенти, щоб задовольнити потреби всіх відвідувачів.
Яких факапів варто уникнути:
-
1
Не визначити цілі івенту і аудиторії, з якими потрібно комунікувати.
-
2
Не підготуватися до івенту, не скласти план дій та комунікацій.
-
3
Не скласти скрипти для команди.
-
4
Не визначити план пост-івент роботи з основними аудиторіями.
-
5
Не продумати комерційну сторону: чи можна продавати продукт на івенті?
Приклад. Найбільший tech-захід у Європі Web Summit 2022 показав кілька речей. По-перше, що найкращий споживацький досвід залишають заходи, де офлайн-адженда підкріплена вивіреною і працюючою діджитал-складовою (аппкою). По-друге, коли в українців немає можливості організовувати масштабні заходи у своїй країні, вони шукають можливості зустрітися на інших територіях і здатні проявити себе естетично, яскраво та ефективно.
Соціальні мережі працюють і для B2C, і для B2B, але ж різні!
Ми всі бачимо, як зростає популярність TikTok, хоча українські бізнеси ставляться досі обережно, найперше через брак ресурсів та партнерів. У 2003 році LinkedIn повідомляв про 600 мільйонів зареєстрованих користувачів. Станом на 2022 рік LinkedIn повідомляв про понад 850 мільйонів учасників. Спостерігається тенденція до збільшення їх кількості. Це число, ймовірно, включає медіа-професіоналів і інфлюенсерів.
Тим часом, за опитуванням, яке нещодавно провело LOOQME, цього року для спеціалістів із PR найголовнішими мережами стали Facebook (22,5%), Instagram (19,4%), Linkedin (14,9%), Telegram (13,9%), YouTube (13,5%), Twitter (10,9%), TikTok (4,5%). При цьому, найбільше зростання показали Twitter (+6,9%) та Linkedin (+2,2%). Тенденції в світі показують, що соціальні мережі збільшують свій вплив як власні медіа, але одночасно із тим поглиблюється і взаємодія з підписниками, пабліки і Telegram-канали стають справжніми ком'юніті із атмосферою і взаємопідтримкою.
Яких факапів варто уникнути:
-
1
Робити однаковий контент для всіх мереж. Кожна мережа має свої особливості, різні аудиторії та різні очікування цих аудиторій.
-
2
Використовувати соціальні мережі лише для анонсів та релізів. Соціальні мережі – це двостороннє спілкування, а не одностороннє.
-
3
Не мати стратегії роботи з соціальними мережами, робити все хаотично.
Пресреліз: писати не можна уникнути
Стільки разів вже «ховали» пресреліз, але його необхідність серед комунікаційників безперечна. Звичайно, його використання має бути саме цільовим, а персоніфікація і автоматизація роблять його більш сучасним.
Яких факапів варто уникнути:
-
1
Розсилаючи по всій базі журналістів без розбору, пам'ятайте, що ви одразу можете потрапити в «чорний список».
-
2
Поставити у відкриту копію всіх отримувачів – це вже просто мем.
-
3
Не дотримуватися гігієнічного мінімуму. В пресрелізі мають бути зручні формати файлів, які гарантовано відкриються у отримувача, невеликого розміру зображення, релевантний текст листа та назва.
І не забуваємо про соціальну відповідальність
Окрім цих каналів комунікацій, ще один момент на що треба звернути увагу в 2023 році — соціальна складова проєктів. Для кожного в Україні стало зрозумілим, що це мастхев. Ми відчули цю тенденцію і в світі: коли споживачі масово відмовлялись від брендів через те, що вони не співпадали по цінностях і робили не правильні суспільні кроки.
Як пророчать нам світові гуру маркетингу, найвірогідніше у 2023-му ми можемо відчути вплив штучного інтелекту, метавсесвітів, AR, VR та інтерактивного контенту, якщо ще не відчули його. Проте визначальною характеристикою у системі комунікації стане емпатія, емпатія, емпатія! Адже 2022 рік допоміг нам визначити пріоритети того, що дійсно важливо. І це люди.